کدخبر:
218703
تاریخ انتشار:
۲۳ دی ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خبرداد: خداحافظی با معضل پسماند با اعتبار پیشنهادی جدید

خزر: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: هزار میلیارد تومان در بودجه سال 98 جهت ساماندهی پسماند کشور اختصاص داده شده است.

به گزارش خزرآنلاین، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام اینکه هزار میلیارد تومان در بودجه سال 98 جهت ساماندهی پسماند کشور اختصاص داده شده ، گفت: این اعتبار در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای انتقال به صندوق ملی محیط زیست تصویب شده و اختصاص این اعتبار به صندوق ملی محیط زیست ؛ باعث هزینه کرد هدفمند اعتبارات در حوزه پسماند کشور می‌شود ومهمتر از همه نظارت کامل محیط زیست بر روند هزینه کرد آن در حوزه پسماند است .  

قربانعلی محمدپوراضافه کرد: با توجه به مشکلات جدی که در حوزه پسماند کشور ، علی الخصوص دراستانهای شمالی کشور وجود دارد، از نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق و صحن علنی تقاضا داریم که با تصویب این بودجه گامی مهم در جهت ساماندهی پسماند کشور برداشته شود.  

وی  یادآور شد: رقم اعتبار اختصاص پیدا کرده برای شروع ساماندهی پسماند در کشور مناسب بوده و تداوم این اعتبار در سنوات بعدی به نوعی یک انقلاب برای ساماندهی پسماند در سطح کشور محسوب می شود.  

محمدپور درخصوص تصویب این موضوع که در استان چه اتفاق خاصی در حوزه پسماند خواهد افتاد، افزود: مطالعات طرح جامع پسماند استان گیلان به هفت پهنه بندی درجهت ایجاد تاسیسات پردازش مکانیکی و بیولوژیکی وایجاد محل های دفن بهداشتی وهمچنین ایجاد و راه اندازی نیروگاه زباله سوز جهت ساماندهی ومدیریت پسماند استان تقسیم  شده ، جهت ساماندهی پسماندهای شهرستان رشت ،صومعه سرا، فومن، شفت و شهرهای اقماری در منطقه لاکان ؛ ایجاد و راه اندازی نیروگاه زباله سوز به ظرفیت  500تن درنظر گرفته شده ، درمنطقه تالش نیز  ساخت کارخانه زباله سوز ازتکنولوژی روز اروپایی که زباله های شهرستان تالش ماسال ورضوانشهر حتی شهرستان آستارا که درآن منطقه نیز مدیریت نهایی صورت خواهدگرفت، دیده شده است و برای منطقه شرق گیلان اعم از شهرهای لنگرود ، رودسر ، املش ، آستانه ، لاهیجان وسیاهکل همه  زباله های شهرستانی به مرکزیت لاهیجان درنظر گرفته شده که اخیرا" یک شرکت سرمایه گذار خارجی ؛ آمادگی خودرا به منظور سرمایه گذاری پروژه زباله سوز منطقه شرق گیلان اعلام نموده است.

وی ادامه داد : درصورت تصویب رقم پیشنهادی ودر اختیار قرارگرفتن سهم مناسبی ازآن برای حل معضل پسماند استان؛  قطع به یقین برای همیشه مشکل پسماند استان گیلان مرتفع خواهدشد و درهرصورت این لایحه پیشنهادی فرصتی مغتنم جهت حل معضل مدیریت اصولی پسماند دراستانهای شمالی کشور است .

محمدپورافزود: از نمایندگان محترم مجلس تقاضای عاجزانه دارم که بطور قاطع ازمتن اصلاحی بند << ی >> تبصره 6 ازلایحه بودجه 1398 حمایت کنند.  

وی در خصوص وضعیت ساماندهی پسماند رودسر  نیز گفت: از آنجا که شهرستان رودسر دارای کارخانه کمپوست با ظرفیت 250تن بوده که متاسفانه باظرفیت کمتراز 25 تا 30 تن درحال فعالیت است درنظر داریم این ظرفیت به روز رسانی شده و احیا گردد یا مجددا" به ظرفیت رسمی خود برسد. ساخت کارخانه  کمپوست شهرستان لنگرود نیز که باظرفیت 250تن درحال احداث می باشد درحال حاضر 30 تا 35% پیشرفت فیزیکی داشته است. اقداماتی نیز برای ساماندهی مراکز دفن انجام شده ولی به هیچ عنوان کافی نمی باشد.

وی با بیان اینکه  هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاصی دولت به صندوق ملی محیط زیست اقدام بسیار بزرگی  است گفت : مشکل پسماند کشور با شیوه ‌نامه‌ جدید اعتباری اگرچه به صورت کوتاه مدت و در طی یکسال حل نمی‌شود اما در مسیر اصلی برای رفع مشکل قرار می‌گیرد و طی چند سال آینده می‌توانیم امیدوار باشیم که این معضل رفع شود .

مدیرکل محیط زیست استان گیلان با اعلام اینکه در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در حوزه پسماند استان انجام شده است، افزود: با این حال اما نیاز به تامین اعتبار ویژه است و باید در این بخش تلاش بیشتری انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان همچنین از دریافت مالیات توسط واحدهایی که تولیداتشان منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می شود خبر داد و گفت : پیرو جلسه کمیسیون آب ، کشاورزی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی  و  به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندها ، سازمان امور مالیاتی کشور موظف شد  نیم درصد  از فروش فهرست کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می گردد؛ در ابتدای زنجیره  تولید یا واردات دریافت نماید  .

قربانعلی محمد پور افزود : به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندها ، سازمان امور مالیاتی کشور موظف شد  نیم درصد از فروش فهرست کالاهای ذیل را که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می گردد در ابتدای زنجیره  تولید یا واردات دریافت نموده  و به ردیف درآمدی شماره 160189 واریز نماید.

وی  گفت منابع وصولی تا سقف ده هزار میلیارد  (10000000000000) ریال  از محل ردیف 350000-45 جدول شماره (9) این قانون در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست  (صندوق ملی محیط زیست) قرار میگیرد تا پس از مبادله موافقنامه با سازمان برنامه ریزی  کشور برای مدیریت پسماند از طریق ارائه  تسهیلات (وام کم بهره،کمک ،سرمایه گذاری ،یارانه تسهیلات) به بخش دولتی و غیر دولتی (با اولویت مشارکت بخش خصوصی) بابت حمایت  ازصنایع  بازیافت و امحاء ، توسعه و بهسازی  مراکز دفع و دفن و تجهیزات حمل و نقل ، بومی سازی تجهیزات تفکیک، جمع آوری ،حمل ،حمایت پژوهشهای کاربردی و شرکتهای دانش بنیان و ایجاد سامانه یکپارچه مبادلات پسماند هزینه گردد.

این گزارش می افزاید عناوین این  فهرست عبارتند از 1-مواد پلیمری 2-کالاهای شیشه ای و کریستال 3-اشیای ساخته شده از فلز 4-اشیای ساخته شده از چوب و نئوپان 5-کالاهای ساخته شده از لاستیک و پلاستیک 6- کالاهای ساخته شده از کاغذ و مقوا 7-کالاهایی که حداقل از دو جزء شیشه و فلز و پلیمر و سلولز تشکیل میشود 8-باطری ها و لوازم برقی و الکترونیکی 9- انواع مصالح ساختمانی 10- انواع  رنگها و روغنهای روانکار.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خبرداد: خداحافظی با معضل پسماند با اعتبار پیشنهادی جدید
#مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان #قربانعلی محمد پور


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218703 1