کدخبر:
218835
تاریخ انتشار:
۱ بهمن ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان: 30 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان با آب باران شخم زده شد

به گزارش خزرآنلاین، مهندس درجانی گفت: روند انجام عملیات شخم زمستانه در اراضی شالیزاری گیلان مطلوب گزارش می‌شود به‌طوری‌که تاکنون ۱۴ درصد از این زمین‌ها معادل ۳۰ هزار هکتار آن با استفاده بهینه از آب باران شخم زده شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از توصیه‌های این سازمان به کشاورزان جهت انجام به‌موقع شخم زمستانه سخن گفت و عنوان کرد: در راستای استفاده بهینه از منابع آبی موجود به‌ویژه آب باران انجام شخم زمستانه در موعد مقرر می‌تواند از هدررفت این منابع جلوگیری کند.

مهندس درجانی وضعیت امسال انجام شخم زمستانه اراضی شالیزاری گیلان را با مدت مشابه سال گذشته مقایسه کرد و ابراز دا‌شت: با توجه به توصیه‌های جهاد کشاورزی و مشارکت فعال کشاورزان گیلانی تاکنون ۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان بیشتر از سال قبل شخم زده شده‌‌اند.

وی با بیان اینکه شخم زمستانه در سال گذشته در همین زمان حدود ۲۵ تا ۲۶ هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری گیلان بوده افزود: در صورت مساعد بودن شرایط جوی استان و همت کشاورزان گیلانی انتظار داریم شخم زمستانه به موقع در اراضی استان به پایان برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان مزایای انجام شخم زمستانه اراضی شالیزاری را برشمرد و ابراز داشت: افزایش نفوذ‌پذیری آب در خاک، از بین‌بردن آفات، ذخیره رطوبت خاک، از بین رفتن بقایای علف‌های هرز‌ و ایجاد مواد آلی در اراضی کشاورزی از مهم‌ترین این مزایا به‌شمار می‌آیند.

مهندس درجانی با اشاره به اینکه انجام شخم زمستانه باعث از بین بردن مؤثر پناهگاه‌های آفات به‌ویژه لارو آفت کرم ساقه‌خوار برنج می‌شود اظهار داشت: کاهش مصرف سموم شیمیایی،‌ غنی‌سازی خاک و استفاده درست از آب باران از دیگر مزایای انجام عملیات شخم زمستانه محسوب می‌شود.

سدسفیدرود آب مورد نیاز ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزارهکتار شالیزار گیلان را تامین می‌کند؛ بر این اساس آب بقیه شالیزارهای گیلان از محل رودخانه‌ها، آب‌بندان‌ها و چاه‌های موجود در استان تامین می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان: 30 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان با آب باران شخم زده شد
#مهندس درجانی #رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
218835 1