کدخبر:
219017
تاریخ انتشار:
۱۰ بهمن ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

علت عدم احراز صلاحیت حامد عبدالهی چه بود؟

خزر: اهمیت این سوال در اینست که عبدالهی هنوز یکی از کرسی های پارلمان محلی شورا را اشغال کرده است و احتمالا در دوره بعدی شورا هم یکی از داوطلبان انتخابات شورای شهر رشت خواهد بود (البته اگر بتواند تایید صلاحیت خود را اخذ کند) و لذا برای مردم به خصوص آنانی که به عبدالهی در این دوره انتخابات شورا رای داده اند، مهم است که بدانند چرا صلاحیت وی برای تصدی بر شهرداری رشت احراز نشده است.

به گزارش خزرآنلاین، عدم احراز صلاحیت یا همان چیزی که عموم مردم از آن به عنوان رد صلاحیت نام می برند، پدیده عجیب و غریبی در انتخابات نیست. در انتخابات ریاست جمهوری و به خصوص در انتخابات مجلس، بسیاری از داوطلبان نمی توانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند و صلاحیتشان تایید نمی شود. در پروسه انتخاب شهرداران اما احراز صلاحیت نه بر عهده شورای نگهبان بلکه بر دوش نهادهای نظارتی گذاشته شده است.

اگرچه آیین نامه جدید احراز شرایط شهرداران که اخیراً ابلاغ گردیده است شرایط سخت تری را نسبت به قبل برای داوطلبان تصدی بر شهرداری ها ایجاد کرده است اما اساس کار که همان بررسی صلاحیت های عمومی و فردی می باشد، به قوت خود باقی است. در بررسی صلاحیت های عمومی، سابقه مدیریت میانی 9 ساله به عنوان یکی از شروط اصلی گنجانده شده و بررسی صلاحیت های فردی همچون گذشته بر عهده نهادهای نظارتی است. با این حال، زمانی که اعضای شورای شهر رشت، حامد عبدالهی را به عنوان شهردار برگزیدند، هنوز آیین نامه جدید ابلاغ نشده بود و عبدالهی در مقایسه با جذب که هم اکنون در برزخ احراز و یا عدم احراز صلاحیت بر اساس آیین نامه جدید، قرار دارد، کاری به مراتب ساده تر را در پیش داشته است.

بیشتر بخوانید: اعتراف احمد رمضانپور به تلاش همه جانبه اصلاح طلبان برای بر کرسی نشاندن حجت جذب!

اما چرا صلاحیت عبدالهی برای تصدی بر شهرداری رشت احراز نشد و خبر این عدم احراز صلاحیت حتی از صدا و سیمای گیلان هم پخش گردید؟

اهمیت این سوال در اینست که عبدالهی هنوز یکی از کرسی های پارلمان محلی شورا را اشغال کرده است و احتمالا در دوره بعدی شورا هم یکی از داوطلبان انتخابات شورای شهر رشت خواهد بود (البته اگر بتواند تایید صلاحیت خود را اخذ کند) و لذا برای مردم به خصوص آنانی که به عبدالهی در این دوره انتخابات شورا رای داده اند، مهم است که بدانند چرا صلاحیت وی برای تصدی بر شهرداری رشت احراز نشده است.

در پاسخ به این سوال باید گفت عبدالهی دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری می باشد و تحصیلاتی مرتبط با مدیریت شهری دارد. از سوی دیگر در زمان انتخاب وی به عنوان شهردار، هنوز آیین نامه جدید احراز شرایط شهرداران که شامل مدیریت میانی 9 ساله است، ابلاغ نشده بود و در نتیجه احتمالاً عبدالهی در احراز صلاحیت های عمومی خود با مشکلی روبرو نبوده است. اما تصمیم گیری در خصوص صلاحیت های فردی، مقوله ای است که به علت مرتبط بودن بخشی از آن با جنبه های شخصی و خصوصی زندگی افراد، تنها در حوزه وظایف نهادهای نظارتی است و رسانه ها هم اخلاقاً، قانوناً و شرعاً از ورود به آن معذورند.
علت عدم احراز صلاحیت حامد عبدالهی چه بود؟
#حامد عبدالهی #شورای شهر رشت #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219017 1