کدخبر:
219363
تاریخ انتشار:
۷ اسفند ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

روحانی:

رهبری چند بار به من گفته اند با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارم

به گزارش خزرآنلاین، دکتر «حسن روحانی» روز سه شنبه در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی که با حضور اعضای مجمع، رییس کل، قائم مقام و دیگر اعضای هیات عامل بانک مرکزی برگزار شد، اظهارداشت: همه می دانید توانی که آمریکا در مساله تحریم علیه ایران گذاشته علیه سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی ایران است، امروز خط مقدم ما برابر آمریکا وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است.

وی خاطرنشان کرد: البته بقیه وزرای اقتصادی هم در خط دوم هستند، اما خط اول مربوط به این سه نفر می شود. می خواهم از این سه نفر به دلیل ایستادگی و توانمندی آنها سپاسگزاری کنم هم از دکتر ظریف و هم همتی و همچنین مهندس زنگنه؛ به عنوان نیروهای خط مقدم این مبارزه ایستادگی کردند و ایستادند.

وی یادآورشد البته بقیه دستگاه های اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و اقتصاد کشور فشار بر روی آنها است اما عمدتا فشار روی این سه بخش است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: الحمد الله باوجود این که سختی هایی را تحمل کردیم اما موفقیت های بسیار خوبی هم داشتیم ما این دو را درکنار هم باید قراردهیم هم سختی و هم مشکلات و مردم هم توقعات کاملا درستی دارند که ما باید آنها را حل و فصل کنیم.

روحانی ادامه داد: پیشرفت های خوبی داشتیم و این پیشرفت ها را مردم باید ببینند چون این پیشرفت ها متعلق به خودشان است.

وی تصریح کرد: اگر وزارت امور خارجه و بانک مرکزی کاری می کنند چون نماینده مردم هستند، دولت در کل منتخب ملت است بنابراین همه این تلاش ها در واقع تلاش ملت ایران است اما در حد مسئولیتش بار سنگینی را بردوش دارد.

**سفر بشار اسد برای تشکر بود
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود به سفر روز گذشته بشار اسد اشاره کرد و گفت: روز گذشته بشار اسد رییس جمهوری سوریه از دمشق پرواز کرد و به تهران آمد و با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. او گفت «سفر من صرفا برای تشکر ملت ایران دولت ایران و رهبر معظم انقلاب بوده و اتفاقا تشکر از وزارت خارجه را هم در بحث های خود به طور صریح داشت ، به خاطر کارهای بزرگی که همه با هم انجام دادیم. این کارهایی است که اگر همه با هم در کنار هم نباشیم موفق نمی شویم.

** ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی
رییس جمهوری همچنین درباره ارتباط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) گفت: اگر رابطه ما با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی ما در سطح دنیا با مشکل ایجاد می شود، اگر یک نفر بانکی در کشور در حرف من تردید دارد حتما بعدازظهر مصاحبه کند و بگوید این حرف درست نیست اگر این لوایح دوگانه تصویب شود یا نشود در رابطه ما بانک ها تاثیری ندارد. ذره ای برای دنیا عقل و تدبیر را هم بپذیریم. تمام کشورهای دنیا در یک نظام و گروهی شرکت کرده اند یعنی هیچ کدام عقل و تدبیر نداشته اند؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش امروز مجمع عمومی بانک مرکزی اشاره و تاکید کرد: باوجود سختی ها و مشکلاتی که امروز داریم، گزارشی که امروز از مجمع شنیدیم برای ما امیدوار کننده بود.

رییس قوه مجریه همچنین با یادآوری چند آمار که درجلسه قبلی گفته شد،افزود: در شرایط تحریم قاعدتا تراز تجاری کشور خیلی مطلوب نیست اما این تراز تا امروز یعنی در 11 ماه گذشته مطلوب است، ما 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 38.5 میلیارد دلار واردات داریم با حساب این صادرات و واردات، تراز ما مثبت یک و نیم می شود در عین حال در بخشی از بخش ها واردات ما.

رییس جمهوری افزود: چرا و به چه دلیلی در مجامع پولی و بانکی دنیا شرکت نمی کنیم؟ دلیل آن این است که می خواهیم تحولات بانک ها و سیستمی را ببینیم و از دنیا عقب نیفتیم با آنها رابطه برقرار کنیم مگر بدون ارتباط مالی و بانکی با جهان می توانید نفت بفروشید و واردات داشته باشیم این کار را باید سیستم بانکی انجام دهد با چمدان که نمی توانیم تجارت کنیم. قطعه ای را می توان با چمدان آورد اما نمی توان دهها میلیون تن نهادهای دامی که با پول چمدانی وارد کرد.

روحانی گفت: دولت ایران که لایحه داده، مجلسی که تصویب کرده و شورای نگهبانی که آنرا امضا کرده، تدبیر نداشته است؟

رییس جمهور افزود: نمی شود کشور را به دست 10-20 نفر داد و گفت هر تصمیمی که گرفتند بگوییم تابعیم. صاحب این کشور ملت بزرگ است حتما ملت و بانک مرکزی و بانکهای ما حرف خواهد زد.

وی تاکید کرد: اگر فردا برای کشور مشکلی ایجاد شد اگر نتوانستیم روابط تجاری با دنیا را به خوبی انجام دهیم و در بازار و قیمت ها مشکلی پیش آمد یا دو، سه هفته در نقل و انتقال ذره ای مشکل پیدا کردیم و یا ماجرای گوشت پیش آمد.

روحانی خاطرنشان کرد: درست است 90 درصد گوشت ما در داخل و کل گوشت مرغ در درون کشور تامین می شود اما همین 10 درصدی که از باید از خارج بیاید اگر نیاید در بازار تاثیر می گذارد.

رییس جمهوری ادامه داد: گوشت آمده و به گمرک رسیده است . سیستم بانکی ما نمی تواند حل کند و گوشت ترخیص نمی شود. بعد عده ای می گویند عجب دولت بی انصافی است گوشت وارد کرده و در گمرک نگه داشته است. ما گوشت وارد نکردیم شرکتی خصوصی وارد کرده است باید مشکلات مالی و پرداختهایش حل شود. در این زمینه قرار شد آقای دکتر همتی یاری کند.

روحانی اضافه کرد: نمی آیند مشکلات را به مردم بگویند. تا یک مشکل پیش می آید می گویند مدیریت دولت، بفرمایید جواب دهید. آیا مدیریت دولت بوده این مشکل را به وجود آورده یا شما بودید این مشکل را به وجود آوردید؟ چرا این مشکل را برای مردم به وجود می آورید؟

رییس جمهوری اضافه کرد: چرا امروز و فردا می کنید تصمیم گیر در این کشور یا دولت است یا مجلس است یا رهبری است رهبری چند بار به من گفتند ،نه یک بار، گفتند با این لوایح چهارگانه من مخالفتی ندارم.

روحانی گفت: این که رهبری است ، دولت هم لایحه داده، مجلس هم تصویب کرده. پس چه کسی مخالف است؟ می خواهید چه کار کنیم؟ همین قدر که من حرف میزنم شما هم اگر معتقدید همه باید صحبت کنید و بگویید تا ما از این مشکلات عبور کنیم.

روحانی ادامه داد: یک تحریم آمریکا درست کرده و یک تحریم هم سلیقه ما می‌خواهد درست کند. نمی شود هم آمریکا تحریم کند و هم هم سلیقه عده ای ما را تحریم کنند. این به نفع کشور و مردم نیست.

وی تصریح کرد: بگذارید مسائل حل شود و جلو برویم من معتقدند در داخل اگر ما خودمان خودمان را تحریم نکنیم و در داخل اگر بد اخلاقی نکنیم و احترام همدیگر را نگه داریم و اگر معتقد شویم صاحب کشور ملت ایران است همه چیز حل می‌شود.

رییس جمهوری یادآورشد: فشار اقتصادی و تحریم تاثیر می گذارد ولی ما می توانیم از آن عبور کنیم . ما یک ملت بزرگ هستیم و راههای مختلف داریم می توانیم استفاده کنیم.

روحانی اظهار داشت: تقاضای من از شما این است که همه حرف حق را به گوش مردم برسانیم شما متخصصین امور مالی و بانکی هستید کمک کنید به مردم تا بدانند واقعیت چیست.
رهبری چند بار به من گفته اند با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارم
# حسن روحانی، رئیس جمهور # رئیس جمهور


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
از خدا دور شدن مساوی با نابود شدن
سه شنبه، 7 اسفند 139715:49:42
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219363 1