کدخبر:
219561
تاریخ انتشار:
۲۵ اسفند ۹۷
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

وقتی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان از وجود کتابخانه ملی در گیلان بی اطلاع است؟!

خزر: مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان مدعی است که کتابخانه ملی در گیلان وجود ندارد. ادعایی بامزه که با فرض درست بودن آن، این سوال به ذهن متبادر می شود که چگونه در استانی که کتابخانه ملی نداریم، مدیر کتابخانه ملی داریم؟!

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که ژاله حساس خواه، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان در اظهاراتی قابل تامل مدعی شد که در استان گیلان کتابخانه ملی وجود ندارد! وی با بیان اینکه در استان گیلان چیزی تحت عنوان کتابخانه ملی نداریم، گفت: تنها کتابخانه ملی کشور در تهران مستقر است و در منطقه مرجع دقیقی محسوب می شود.

این اظهارات مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان در حالی مطرح شد که اولین کتابخانه ملی ایران در شهر رشت یعنی شهر اولین ها در سال 1306 تاسیس شد. تاریخچه تاسیس اولین کتابخانه ملی کشور در رشت به حدی واضح و روشن است که بی اطلاعی از وجود و یا انکار آن اتفاقی عجیب و غیرقابل باور خواهد بود. با جستجوی ساده ای در فضای مجازی می توان به راحتی به تصاویر این کتابخانه در گذشته و تاریخچه ساخت آن دست پیدا کرد. بنا بر آن چه در منابع معتبر آمده است: 

فکر تاسیس کتابخانه ملی در سال 1306 توسط محمد علی تربیت، رییس اداره فرهنگ گیلان در زمین اهدایی شهرداری رشت به این اداره مطرح شد. در روز 16 آذر سال 1306 جمعیتی به نام نشر معارف گیلان که هدف آن ساخت کتابخانه ملی بود تشکیل شد و سرانجام در روز پنجشنبه 19 مهر 1313 هم‌زمان با جشن هزاره فردوسی کتابخانه مذکور گشایش یافت.

با این حال مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان مدعی است که کتابخانه ملی در گیلان وجود ندارد. ادعایی بامزه که این سوال را به ذهن متبادر می کند که در صورت عدم وجود کتابخانه ملی در گیلان، چرا از عنوان "مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان" برای معرفی حساس خواه استفاده می شود؟! به عبارت دیگر در استانی که کتابخانه ملی نداریم، چطور مدیر کتابخانه ملی داریم؟!

در همین راستا دکتر عباس شرفی ماسوله، رئیس موسسه نشر فرهنگ گیلان و مدیر کتابخانه ملی رشت در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین می گوید: سال تاسیس کتابخانه رشت 1306 می باشد و این در حالیست که کتابخانه ملی تهران در سال 1313 تاسیس گردیده است.

وی با بیان اینکه خانم حساس خواه نماینده مرکز اسناد کتابخانه ملی ایران در گیلان هستند و با توجه به مدت کوتاه حضور ایشان به این صورت اظهار نظر می کنند،  می افزاید: هیاتی که از خود کتابخانه ملی ایران به اینجا آمده بودند، پیشنهادی مبنی بر اینکه نمایندگی را به عنوان مرکز اسناد به ما بدهند، طرح کردند که هیات مدیره نپذیرفت. حالا اگر ریاست این کتابخانه بر عهده ایشان نیست، نباید کل موجودیت کتابخانه زیر سوال برود!

به گزارش خزرآنلاین، زیر سوال بردن موجودیت کتابخانه ملی رشت به نوعی نفی یکی از مهمترین سمبل های فرهنگی مردم رشت و استان گیلان است. مردم رشت از دیرباز به فرهنگ بالا شهره اند و ساخت نخستین کتابخانه ملی کشور در این شهر شاهدی بر این مدعاست. 
وقتی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان از وجود کتابخانه ملی در گیلان بی اطلاع است؟!
#ژاله حساس خواه #مرکز اسناد گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
شهروند
سلام خزر آنلاین عزیز.....چگونه بعضی ها یه شبه مدیر می شن....ژن خوب ....رانت ...بعد می خوای اوضاع یهتری انتظار داشته باشی....بابا ول کن.......نمی دونی داستان چیه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
يکشنبه، 26 اسفند 139713:47:47
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219561 1