کدخبر:
219593
تاریخ انتشار:
۲۷ اسفند ۹۷
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

جلسه شورای برنامه ریزی گیلان متاثر از یک دستگیری؛ از انتقاد جعفرزاده نسبت به دستگیری بخشدار تا پاسخ رییس کل دادگستری استان گیلان/ تاکید استاندار بر لزوم حفظ حرمت افراد پیش از اثبات جرم

به گزارش خزرآنلاین، غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی به دنبال دستگیری برخی از مدیران اجرایی از اطلاع‌رسانی پیش از صدور حکم آن‌ها انتقاد کرد.

وی در جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان گفت: عزل و نصب‌ها در دستگاه ها باید براساس شاخص‌ها باشد و متاسفانه اعمال سلیقه در مورد عزل و نصب ها صورت می گیرد. از فرماندار میخواهم که ابتدا از مدیران خود دفاع کنند و با دلیل برکناری آنها را بپذیرد.

نماینده رشت با اشاره به بازداشت برخی از مدیران اجرایی گفت: این که به دنبال بازداشت برخی از مدیران قبل از اثبات جرم در این مورد اطلاع رسانی شود اقدامی نادرست است. وی همچنین گفت: ترس دستگاه‌های اجرایی از برخورد دسنگاه قضایی موجب توقف بسیاری از فعالیت‌ها شده است.

در واکنش به سخنان جعفرزاده «احمد سیاوش‌پور» رئیس کل دادگستری گیلان درخصوص شیوه اطلاع‌رسانی از دستگیری برخی از مدیران اجرایی پیش از اثبات جرم گفت: این جلسه مربوط به توسعه و برنامه‌ریزی بوده و طرح برخی مباحث و جهت‌گیری‌ها در خصوص دستگیری برخی افراد که سنخیتی با جلسه ندارد، درست نیست.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به تلاش دستگاه قضا در برقراری عدالت و برخورد با مجرمان از برخی نقدهای غیرمنصفانه در خصوص دستگاه قضایی انتقاد کرد و افزود: پذیرفتنی نیست که یک نماینده مجلس در جلسه‌ایی رسمی دستگاه قضایی را در مورد کسی که مورد اتهام قرار گرفته و بازداشت‌ شده، مورد نقد قرار می‌دهد.

وی با اشاره به طرح برخی مباحث در خصوص ترس دستگاه‌های اجرایی از برخورد دسنگاه قضایی و توقف بسیاری از فعالیت‌ها، گفت: اینکه مدیران اجرایی از روی ترس کاری انجام نمی‌دهند باید تبیین شود که منظور آن‌ها از ترس چیست.

سیاوش‌پور ادامه داد: گیلان در برنامه‌ریزی و تفکر با وجود نیروی انسانی توانمند و با استعداد در رتبه‌های نخست کشوری قرار دارد اما در اجرای طرح‌ها و ایده‌ها عقب مانده و مدیران آن انگیزه‌ای برای تحقق ایده‌ها و اندیشه‌ها ندارند.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی همیشه پای‌کار بوده و حامی توسعه و پیشرفت استان است تاکید کرد: از انجام هیچ کاری برای رفع موانع و سرعت بخشیدن به توسعه استان دریغ نمی‌کنیم و خود و معاونان این دستگاه آماده شرکت در هر جلسه‌ای که مدیران دستگاه اجرایی نیازمند حمایت هستند، هستیم.

رئیس کل دادگستری گیلان برخورد با فساد را وظیفه دستگاه قضایی دانست و بیان کرد: هرجایی که فساد وجود داشته باشد برای آن پرونده قانونی شکل می‌گیرند و فرقی بین مدیر و افراد عادی نیست. نقد نماینده مجلس به دستگاه قضا در خصوص مدیران بازداشت‌ شده غیرمنصفانه است و من نمی‌پذیرم.

وی با بیان اینکه نماینده مجلس قبل از طرح این مباحث در جلسه‌ای غیرمرتبط بهتر بود با دستگاه قضا مشورت تا موارد اعلام می‌شد تصریح کرد: چنین برخوردی از نماینده مجلس که یکطرفه دستگاه قضا را نقد کرده و زیرسوال می‌برد غیرقابل انتظار است.

استاندار گیلان هم با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان و تقدیر از تلاش ستاد استقبال مردمی از رئیس‌جمهور اظهار کرد: در جریان سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان یکی از پروژه‌های مهم کشور که چند دهه از عمر آن می‌گذشت مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امروزه خط ریلی رشت-تهران و به‌صورت هفتگی خط ریلی رشت مشهد انجام می‌گیرد.

وی از راه‌اندازی قطار گردشگری در گیلان خبر داد و افزود: در تلاشیم با راه‌اندازی زنجیره‌ای از حمل‌ونقل عمومی و ظرفیت گردشگری قطار گردشگری را جهت افزایش حضور گردشگران و افزایش اقامت در استان گیلان فعال کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به اعتبارات متمرکز تخصیص‌یافته به گیلان گفت: باید گزارش‌های دستگاه‌ها ماهانه ارائه و مبلغ جذب آن‌ها با ردیف‌های وزارتخانه‌ای پیوسته موردبررسی قرار بگیرد.

سالاری بر لزوم ارائه مشاوره از سوی سازمان برنامه بودجه به دستگاه‌ها در خصوص مصرف اعتبارات ملی تأکید و بیان کرد: برخی از ردیف‌ها بین چند دستگاه مشترک هستند و باید سازمان برنامه بودجه با ارائه مشاوره به آن‌ها از چگونگی استفاده از منابع دستگاه‌ها را آگاه کنند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به توسعه صندوق حمایت از کشاورزان گفت: لازم است سازمان جهاد کشاورزی سه طرح اولویت‌دار را در راستای تقویت کشاورزی و کشاورزان آماده و تا در جلسه آینده یکی از آن‌ها موردحمایت قرار بگیرد.

وی با اشاره به تبصره ۱۹ و لزوم واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی تصریح کرد: در واگذاری پروژه عمرانی هر دستگاه اجرایی پروژه موردنظر را معرفی می‌کند و مسئول پاسخگویی و پیگیری آن‌ها کارگروه واگذاری آن پروژه‌هاست.

استاندار گیلان با اشاره به عدم تهاتر برخی دستگاه‌ها در پرداخت بدهی‌هایشان گفت: با مرور عملکرد برخی دستگاه‌ها مشاهده می‌شود که برخی‌ها خیلی بهتر می‌توانستند با تهاتر بدهی‌های خود را تسویه کنند درحالی‌که نیاز بود اقتصاد دارایی نیز بیشتر به آن‌ها فشار بیاورد.

سالاری با تأکید بر ضرورت ساماندهی و انضباط مالی دستگاه‌ها افزود: معاملات دولتی طبق گزارش‌های سازمان بازرسی خوب است اما در سال آینده باید میزان انحرافات مالی به حداقل برسد و در صورت بروز انحرافات مورد تذکر قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان بر ضرورت کاستن از هزینه‌های اضافی و جلوگیری از مأموریت‌های بیجا اداری در استان تأکید کرد و گفت: هزینه تراشیدن بی‌جهت کار ایجاد نمی‌کند بلکه باید با کاهش هزینه‌های غیرضروری برای مردم کار کرد.

وی با تأکید بر ضرورت کاهش هزینه‌های تعمیر و تجهیز در دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: مشاهده می‌شود که برخی از دستگاه‌ها به جهت جلب رضایت مدیر دو تا سه میلیون تومان اعتبار جهت هزینه تعمیر و تجهیز تخصیص‌یافته درحالی‌که با شرایط اقتصادی فعلی هیچ تعمیرات کلی‌ با دو یا سه میلیون تومان نمی‌تواند انجام بگیرد و در این راستا لازم است سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نظارت‌های خود را در این راستا افزایش داد.

سالاری انضباط نیروی انسانی در دستگاه اجرایی را نیز مورد تأکید قرارداد و گفت: لزومی ندارد مدیر دستگاه اجرایی شش روز جهت ملاقات با معاون یک سازمانی به مرکز مأموریت بگیرد و نتیجه آن نیز هیچ کاری برای مردم نباشد.

استاندار گیلان صرف اعتبارات عمرانی برای اجرایی را غیرقابل‌قبول دانست و گفت: برای انجام هر کاری در دستگاه‌ها باید ابتدا ضرورت‌ها مشخص شود و دستگاه‌ها از تجهیز و نو سازی ادارات به بهانه هزینه گرمایش و سرمایه پرهیز کنند.

وی با انتقاد نسبت به اینکه بدون رضایت یک کارمندی نمی‌توان وی را برای انجام خدمت به مردم به هر محلی فرستاد، افزود: کسی که به‌عنوان کارمند دولت وارد دستگاه می‌شود موظف است هر جا که برای وی در نظر گرفته‌شده حضورداشته باشد و به مردم خدمت کند.

استاندار گیلان انجام حسابرسی در مجموعه کل دهیاری‌های استان گیلان در سال ٩٨ را یک ضرورت برشمرد و گفت: از ابتدای سال جدید حسابرس‌هایی به دهیاری‌های استان اعزام می‌شوند تا ضمن بررسی فرآیند انجام امور انحراف‌های احتمالی را گزارش کنند.

سالاری با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی و دستگاه قضا در نحوه عملکرد بی‌عیب و نقص نیستند، تصریح کرد: همه ما در ابتدا در انتقادها باید سعه ‌صدر داشته باشیم اما اگر نقدها منصفانه و بر مینای تقوا نبود باید صراحتاً تبیین و تشریح کرد.

وی با اشاره به حمایت دولت از اجرای قانون افزود: اگر استاندار نیز دچار خطایی شود باید با آن برخورد شود اما در تمام مراحل حرمت افراد تا زمانی که جرم اثبات نشده باید حفظ شود.

 
جلسه شورای برنامه ریزی گیلان متاثر از یک دستگیری؛ از انتقاد جعفرزاده نسبت به دستگیری بخشدار تا پاسخ رییس کل دادگستری استان گیلان/ تاکید استاندار بر لزوم حفظ حرمت افراد پیش از اثبات جرم
#استانداری گیلان #جعفرزاده نماینده رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219593 1