کدخبر:
219741
تاریخ انتشار:
۱۹ فروردین ۹۸
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

استخر زیبای لنگرود، قربانی ابتکار شهرداری برای جمع آوری آب های سطحی؟!

خزر: تصور کنید شهرداری لنگرود بخواهد روان آبهای شهری را در استخر زیبای پارک لنگرود تخلیه کند، این بدان معنی است که همه آلودگی ها میکروبی، زباله ها، فلزات سمی و سنگین و لجن ها وارد زیباترین، بکرترین و گردشگر پذیرترین تالاب منطقه می شود. اتفاقی که نه تنها محیط زندگی گیاهان، ماهی ها، پرندگان، انسانها و کشاورزی وابسته به آب استخر را در طولانی مدت تهدید می کند بلکه منطقه گردشگری و منبع در آمد زایی را هم ویران خواهد کرد!!

به گزارش خزرآنلاین، پس از بارش های مهرماه 97 در لنگرود بود که حجم بالای آب های سطحی، بنری را که به قصد تشکر از شهردار لنگرود نصب شده بود، غرق کرد. طنز تلخ ماجرا اما این بود که این بنر برای تشکر از شهردار لنگرود از بابت جمع آوری آب های سطحی نصب شده بود که البته خودش در میان آب های سطحی غرق شد! انتشار تصویر این اتفاق هم تا مدت ها سوژه رسانه های کشوری بود.

سرانجام اما پورتال شهرداری لنگرود با انتشار تصاویری خبر از لوله گذاری های گسترده برای جمع آوری آب های سطحی داد. تصاویری که در آن حضور رجایی، شهردار لنگرود را در محل اجرای عملیات لوله گذاری نشان می داد.

اگرچه این لوله گذاری ها نویدی بر پایان معضل همیشگی آب های سطحی بود اما واکنش برخی کاربران در فضای مجازی را به دنبال داشت. واکنش هایی که با ادعای عجیب تخلیه آب های سطحی به درون استخر زیبای پارک لنگرود همراه بود. در همین راستا گفته می شد شهرداری لنگرود تصمیم گرفته است تا آب های سطحی را به درون این استخر سرازیر کند. ادعایی که اگر درست باشد، بی تردید به عاملی برای نابودی اکوسیستم منطقه تبدیل خواهد شد. 

 

اما چرا نباید روان آب ها به سطح استخر پارک لنگرود سرازیر شوند؟

1. روان آب ها کف خیابان را شستشو می دهند و هر چه کف خیابان وجود دارد را جمع می کنند. از جمله زباله های خیابانی که توسط عابرین و کسبه در خیابان رها می شود. همچنین فلزات سمی و سنگین آرسنیک، کبالت کروم، مس، روی، سرب، آهن و کادمیم که ناشی از ترمز و ساییدگی تایر خودرو یا سقف فلزی خانه یا سوخت ناقص مواد و ... است در کف خیابان تجمع می یابند که روان آب ها توانایی شستشوی آنها را از کف خیابان دارند، اگرچه منبع تولید این فلزات متفاوت است. غبار خشک و مواد جامد یا مایع دیگری که در کف خیابان وجود دارد هم به همراه رسوبات ته نشین شده کف کانالها به محل تخلیه روان آبها وارد می شود.
 
از دیگر مشکلات کانال های آبهای سطحی ورود مستقیم فاضلاب خام به کانال ها است. این موضوع اگرچه به صورت غیر قانونی و دور از چشم ناظرین اتفاق می افتد اما شایع و پرتکرار است. پژوهش ها می گویند 20 درصد از آلودگی رودخانه ها ناشی از روان آبهای شهری است و بعد از آن، کشاورزی مهم ترین منبع آلودگی آبها به حساب می آید.

تصویر زیر هنگام لایروبی کانال جمع آوری آب سطحی در شهر لنگرود تهیه شده است که در آن حجم لجن ناشی از روان آبهای شهری مشخص است. با توجه به مطالعات، شواهد و فرهنگ زباله در ایران می تواند گفت آبهای سطحی بسیار آلوده هستند.
 


2. استخر مجموعه پارک لنگرود در مجاورت تالاب بین المللی کیاکلایه قرار دارد. این استخر سابقاً جز تالاب بوده اما در نقشه های جدید جزی از تالاب نیست. اما دارای اکو سیستم تالاب است. پسته دریایی، پرندگان و ماهی های در این استخر زیست می کنند. کشاورزان از آب منطقه در ایام خشک سالی استفاده میکنند. با توجه به نزدیکی به شهر وسعت و چشم انداز طبیعی فوق العاده توانایی زیادی در جذب گردشگر دارد.
 

حالا تصور اینکه شهرداری لنگرود در حال تخلیه روان آبهای شهری در درون این استخر باشد. این بدان معنی است که همه آلودگی ها میکروبی، زباله ها، فلزات سمی و سنگین و لجن ها وارد زیباترین، بکرترین و گردشگر پذیر ترین تالاب منطقه می شود. اتفاقی که نه تنها محیط زندگی گیاهان، ماهی ها، پرندگان، انسانها و کشاورزی وابسته به آب استخر را در طولانی مدت تهدید می کند بلکه منطقه گردشگری و منبع در آمد زایی را هم ویران خواهد کرد!!
استخر زیبای لنگرود، قربانی ابتکار شهرداری برای جمع آوری آب های سطحی؟!
#مهدی رجایی #شهرداری لنگرود


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
روزگاری این استخر زیبا بود. الان این استخر ازکنوانسیون رامسر خارج شدبدلیل بی لیاقتی مدیران (بیمارستان/پاسگاه/جاده/مسکن مهر/تخلیه زبالهو.... )
سه شنبه، 20 فروردين 139819:5:40
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
با سلام. متن خوبی نوشته شده فقط اینکه هرچند که تالاب کیاکلایه در سالیان اخیر دچار تغییر کاربری شدید شده و هنوز هم در جریان می باشد اما هنوز براساس تعاریف کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بوده و قوانین تالاب بر روی آن قابل اجرا است. این تالاب به غیر از اهمیت اکولوژیکی و زیستگاهی حیات وحش بهترین مکان برای جمع آوری روان آبهای سطحی دامنه ها و جلگله های بالا دست بوده که مانع از سیل خیزی در شهر لنگرود می شود. آینده شهر لنگرود با این تغییر کاربری های شدید در تالاب کیاکلایه و جلگه ها بسیار ناامید کننده می باشد. آیندگان ما را حتماٌ نفرین می کنند. در صورت درخواست مطالب تخصصی تر در خدمت هستم. با تشکر.
چهارشنبه، 21 فروردين 13988:40:43
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219741 1