کدخبر:
219765
تاریخ انتشار:
۲۱ فروردین ۹۸
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

چند نکته در خصوص عملکرد سازمان زیباسازی در نوروز امسال!

خزر: رشت در نوروز 98 هم به مشابه سال های گذشته رخت نو بر تن کرده و بسیاری از میادین شهری، با المان هایی نوروزی تزیین شد. اگرچه سهم مرکز شهر از این زیبایی بیشتر از سایر نقاط بوده است اما میادین ورودی و خروجی شهر هم بی نصیب نمانده و سازمان زیباسازی در حد توان خود سعی نمود تا با بخشش رنگ و بوی نوروزی به شهر، رشت را از خستگی همیشگی این سال ها، برهاند.

به گزارش خزرآنلاین، زیباسازی رشت در ایام نوروز وظیفه ای است که ایفای آن بر دوش شهرداری قرار دارد. گردشگر پذیر بودن این شهر از یک سو و پیشینه تاریخی و فرهنگ غنی شهروندانش از سوی دیگر بر اهمیت انجام درست این وظیفه افزوده و حساسیت ها در مورد اجرای درست آن را دوچندان کرده است! با این حال، سلیقه ای بودن ارزیابی فعالیت های صورت گرفته، عاملی است که مانع از اجماع نظر مثبت منتقدان خواهد شد.

رشت در نوروز 98 هم به مشابه سال های گذشته رخت نو بر تن کرده و بسیاری از میادین شهری، با المان هایی نوروزی تزیین شد. اگرچه سهم مرکز شهر از این زیبایی بیشتر از سایر نقاط بوده است اما میادین ورودی و خروجی شهر هم بی نصیب نمانده و سازمان زیباسازی در حد توان خود سعی نمود تا با بخشش رنگ و بوی نوروزی به شهر، رشت را از خستگی همیشگی این سال ها، برهاند.

با این حال، طی روزهای گذشته انتقاداتی نسبت به عملکرد متولیان زیباسازی شهری در فضای مجازی منتشر شد. انتقاداتی که بیشتر حول دو محور اساسی صورت گرفته و نتیجه گیری اش به عملکرد ضعیف زیباسازی در نوروز 98 ختم گردیده است.

لاله هایی که امسال به رشت نیامدند!

در چند سال اخیر کاشتن گل لاله در سطح شهر و در ایام نوروز عملی مرسوم و مورد استقبال مردم بوده است. با این حال، امسال خبری از این لاله های زیبا نبود و همین موضوع محور یکی از انتقادات بود. اگرچه لاله ها زیبایی خیره کننده ای به رشت می بخشیدند اما بد نیست بدانیم خرید 290 هزار پیاز گل لاله با توجه به وارداتی بودن آن، بیش از یک میلیارد و 450 میلیون تومان خرج روی دست شهرداری می گذاشته است. هزینه ای گزاف که شهرداری رشت در روزهای منتهی به پایان سال از عهده تامین آن بر نمی آمده است. نکته دیگر عمر کوتاه این لاله ها است که سبب می شده پس از مدت کمی بلوارها و میادین رشت خالی از هرگونه گل و گیاه شود و در نتیجه هزینه های دوباره برای خرید و کاشت گل‌های جایگزین صورت می گرفته است.

تنگناهای مالی دولت و به تبع آن شهرداری ها در یکی دو سال گذشته بر کسی پوشیده نیست و پیش بینی می شود سال 98 حتی سخت تر از سال گذشته هم باشد. در چنین شرایطی هزینه کرد مبلغی هنگفت آن هم برای بهره بری در مدتی کوتاه غیرقابل توجیه است. با این حال سازمان سیما، منظر و فضای سبز سعی کرد با بودجه محدود جای خالی لاله ها را با گل های فصلی سازگار با اقلیم شهری پر نماید که علاوه بر صرفه چویی چشمگیر در هزینه ها، می تواند رونقی برای کسب و کار پرورش دهندگان محلی باشد.

المان هایی که جا به جا شدند!

درصد بالایی از المان های شهرداری از میدانی به میدان دیگر جابه جا شدند. ادعایی درست از سوی منتقدان که شاید ریشه در پرسش دیگر داشته باشد. چرا رونمایی از المان های جدید در نوروز امسال نسبت به سال های گذشته به طرز چشمگیری افت کرده است و مسئولان زیباسازی شهری به انتقال برخی المان ها از میدانی به میدانی دیگر بسنده کرده اند؟

خوب یا بد، خوشمان بیاید یا نیاید، شهرداری رشت با تنگناهای مالی فراوان دست و پنجه نرم می کند به نحوی که پرداخت به موقع حقوق پرسنل آن اتفاقی خارق العاده محسوب می شود. در چنین شرایطی و با افزایش خیره کننده مواد اولیه، هزینه تمام شده ساخت هر المان چندین برابر گذشته خواهد بود. با این حال دست شهرداری امسال هم خالی از رونمایی از برخی المان های جدید نبود.

از سوی دیگر، با المان های سابق چه باید کرد؟ نماد هایی که ساخت شان در طول چند سال اخیر، هزینه فراوان به شهرداری تحمیل کرده و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که استفاده از آنان تنها محدود به یک سال شود. حالا که بنا به استفاده مجدد از آن ها است، تغییر محل نصب شان بهتر از جاگذاری دوباره آن ها در همان محل سال قبل نیست؟!
چند نکته در خصوص عملکرد سازمان زیباسازی در نوروز امسال!
#شهرداری رشت #شورای شهر رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
باغبان شهر باران
با توجه به خرید و کاشت گل لاله در سالهای گذشته، این سوال مهم پیش می آید که پیازهای آن بعد از جمع آوری چه میشود؟؟؟ در یک حساب ساده اگر همان پیازهای سال قبل را جمع آوری و نگهداری میکردند امسال دوبرابر سال قبل میشد در این شهر لاله کاشت! سود فروش آن پیازهای گل لاله در جیب کیست؟؟؟؟
چهارشنبه، 21 فروردين 139812:10:54
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

میثم
بعد مدتها انتشار مقالات خبری آبکی و دروغ پراکنی، این یکی حقیقتی تلخ بود که انتشار دادید
چهارشنبه، 21 فروردين 139816:30:43
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219765 1