کدخبر:
219819
تاریخ انتشار:
۲۵ فروردین ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

اسنادی که فاصله حرف تا عمل مدیرکل میراث فرهنگی گیلان را نشان میدهد

خزر: فارغ از اینکه بخش اعظمی از این ملک هم اکنون تخریب شده و اظهارات دیر هنگام امیر انتخابی هم دردی را دوا نخواهد کرد، اسناد زیر نشان می دهد که واقعیت چیزی فراتر از اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی بوده و نمی توان توپ تخریب این ملک را در زمین شهرداری منطقه یک رشت انداخت.

به گزارش خزرآنلاین، دو روز پیش بود که خانه تاریخی منسوب به استاد هوشنگ ابتهاج به دست تخریب سپرده شد و تصاویر و کلیپ هایی از روند تخریب این خانه در فضای مجازی منتشر گردید. این در حالی است که پیش تر بارها رسانه ها از احتمال تخریب قریب الوقوع این خانه خبر داده و از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بعنوان متولی اصلی حفاظت از بناهای اینچنینی خواسته بودند تا مانع از تخریب این خانه گردد.

پس از آغاز به تخریب این خانه و بالا گرفتن حساسیت های رسانه ای در این خصوص، شهرود امیر انتخابی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان  ضمن ابراز تاسف نسبت به تخریب این خانه در مصاحبه هایی جداگانه مدعی شد که روند ثبت ملی این خانه از سال 1396 آغاز شده بود و شهرداری منطقه یک رشت بدون هماهنگی با اداره میراث نسبت به صدور مجوز تخریب به مالکین اقدام کرده و در حال حاضر نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی مانع از ادامه تخریب شده اند!

فارغ از اینکه بخش اعظمی از این ملک هم اکنون تخریب شده و اظهارات دیر هنگام امیر انتخابی هم دردی را دوا نخواهد کرد، اسناد زیر نشان می دهد که واقعیت چیزی فراتر از اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی بوده و نمی توان توپ تخریب این ملک را در زمین شهرداری منطقه یک رشت انداخت.

 

 

همانطورکه در 2 تصویر بالا مشخص است شهرود امیرانتخابی در نامه ای خطاب به بهارمست، سرپرست فعلی شهرداری رشت صراحتا عنوان کرده است که ساختمان فعلی محل استقرار سازمان پسماند پس از تخریب خانه قدیمی منتسب به ابتهاج ساخته شده و ساختمانی که 2 روز قبل به دست تخریب سپرده شده است در دهه 40 بنا شده است.

از وجود امضای مدیرکل میراث فرهنگی استان زیر این نامه  می توان به راحتی دریافت که:

اولا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان به این نکته معترف است که خانه استاد ابتهاج در گذشته تخریب شده و ساختمانی که الان محل استقرار سازمان پسماند است، در آن محل بنا گردیده و در نتیجه ملکی که دو روز پیش تخریب شده نمی تواند همان ملک پدری استاد ابتهاج باشد.

دوما: ملکی که پریروز تخریب گردید بنا به اظهارات مکتوب خود مدیرکل میراث فرهنگی استان در دهه 40 ساخته شده است که با توجه به سال تولد استاد ابتهاج (1306) نمی تواند همان ساختمانی باشد که ایشان دوران کودکی شان را در آن سپری کرده اند.

به نظر می رسد جناب امیرانتخابی با توجه به این نامه، شخصا چراغ سبز را به شهرداری رشت جهت صدور مجوز تخریب نشان داده و اینکه هم اکنون در مصاحبه های مختلف مدعی می شود که این ملک در شُرف ثبت بوده و شهرداری نمی بایست نسبت به صدور مجوز تخریب اقدام می نموده است، نوعی فرار رو به جلو و انداختن توپ در زمین شهرداری پس از برانگیخته شدن حساسیت ها می باشد.

تصویر زیر سند دیگری را نشان می دهد که شهرداری منطقه یک رشت قبل از صدور مجوز تخریب و علیرغم پاسخ مکتوب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان که انتساب خانه تخریب شده را به استاد ابتهاج مردود می داند، باز هم از این سازمان در خصوص صدور مجوز تخریب نظرخواهی کرده و در نامه ارسالی هم عنوان کرده است که عدم پاسخگویی اداره کل میراث فرهنگی از حداکثر 20 روز پس از ثبت درخواست شهرداری به منزله موافقت با اجرای ساخت و ساز تلقی خواهد شد که در همین راستا مدیر منطقه یک شهرداری رشت به خبرنگار خزرآنلاین می گوید که هیچ پاسخی به این درخواست در مهلت مقرر از سوی سازمان میراث فرهنگی داده نشده در نتیجه شهرداری قانونا صدور مجوز تخریب را بلامانع دانسته است.

 

 

باید از جناب امیرانتخابی پرسید که آیا بهتر نبود به جای آنکه پس از تخریب خانه به دنبال مقصر بگردد با ازسال جواب درخواست شهرداری در مهلت قانونی 20 روزه مانع از صدور مجوز تخریب می شد؟

قابل تامل آنکه در زمان تصدی رضا علیزاده بر راس سازمان میراث فرهنگی هم این سازمان در نامه های مختلف بر عدم ارزش تاریخی ساختمان تخریب شده تاکید نموده است!

در پایان پیگیری های میدانی خبرنگار خزرآنلاین در خصوص علت توقف فرآیند تخریب خانه منتسب به استاد ابتهاج حکایت از آن دارد که برخلاف گفته های امیرانتخابی که مدعی شده بود یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان مانع از ادامه تخریب شده است، پاره شدن شیلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی در محل باعث توقف موقت عملیات تخریب گردیده است.
اسنادی که فاصله حرف تا عمل مدیرکل میراث فرهنگی گیلان را نشان میدهد
#شهرود امیرانتخابی #سازمان میراث فرهنگی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219819 1