کدخبر:
219935
تاریخ انتشار:
۳ اردیبهشت ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

یک درخواست از "دکتر" احمد رمضانپور برای دومین بار؛ لطفا تصویر مدرک و عنوان رساله دکتری تان را منتشر کنید

خزر: مطابق قانون مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مصوب 1388/12/16 که در تاریخ 1388/12/25 با تایید شورای محترم نگهبان به مرجله اجرا درآمده است، مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی به مجازات ماده 556 فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که تحریریه خزرآنلاین از احمد رمضانپور نرگسی، عضو شورای شهر رشت که خود را در سایت شخصی اش به عنوان "دکتر" احمد رمضانپور معرفی می نماید، خواست تا در راستای پویش حذف عناوین علمی، تصویر مدرک دکتری و عنوان رساله دکتری خود را جهت انتشار در اختیار خزرآنلاین قرار داده یا در سایت شخصی خود و یا به هر نحوی که خودش صلاح می دهد، برای تنویر افکار عمومی منتشر نماید.

بیشتر بخوانید: یک درخواست از "دکتر" احمد رمضانپور: لطفا تصویر مدرک دکترا و عنوان رساله دکتری تان را منتشر کنید!

متاسفانه این درخواست تا کنون از سوی این عضو باسابقه شورای شهر رشت اجابت نشده است. از آن جاییکه رمضانپور در سایت شخصی خود، همچنان از عنوان علمی "دکتر" برای معرفی خود استفاده می نماید، تحریریه خزر ضمن پرهیز از هرگونه پیشداوری در خصوص اصالت مدرک دکتری رمضانپور (با این وصف که مطمئناً این عضو پرسابقه شورای شهر رشت که قانونگذاری از طریق نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را هم در کارنامه خود دارد، هیچ گاه خودش دست به عمل خلاف قانون نخواهد زد)، برای دومین بار از دکتر رمضانپور درخواست می کند تا مراتب انتشار تصویر مدرک و عنوان رساله دکتری خود را فراهم نماید.

در پایان، فارغ از هرگونه پیش داوری در خصوص اصالت یا عدم اصالت مدرک تحصیلی جناب رمضانپور و تنها با هدف آشنایی مخاطبان با نکات کاربردی حقوقی، خبرگزاری میزان به عنوان خبرگزاری رسمی قوه قضاییه در گزارشی با موضوع "مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی" می نویسد: 

"متاسفانه در کشور ما مدرک گرایی به عنوان یک معضل اجتماعی مطرح بوده است، همین مدرک گرایی باعث شده تا افراد به استفاده از عناوین علمی غیرمجاز متوسل گردند تا خود را با عنوان مجعول دکتر و مهندس و غیره معرفی نمایند.

از همین روی قانونگذار ترغیب شد تا به وضع قانونی در این مورد اقدام و در نهایت در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۸۸ ماده واحده ای را تحت عنوان «قانون مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی» به تصویب رساند که با تأئید شورای نگهبان در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۸۸ به مرحله اجراء درآمد.

مطابق ماده واحده مذکور: استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می گردد توسط هر فرد برای خود مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأئید رسمی وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده ۵۵۶ فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

تبصره- استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت) یا نطق درمجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود."

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:

"مطابق ماده 556 :« هرکس بدون مجوز و به صورت علنی لباسهای رسمی ماموران نظامی یا انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا نشان‌ها، مدال‌ها یا سایر امتیازات دولتی را بدون تغییر یا با تغییر جزئی که‌ موجب اشتباه شود مورد استفاده قرار دهد در صورتی که عمل او به‌موجب قانون دیگری مستلزم مجازات شدیدتری نباشد به حبس ازسه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد و در صورتی که از این عمل خود سوء استفاده کرده باشد به هر دومجازات محکوم خواهد شد.»

همچنین در قانون تعزیرات مصوب 1375 نیز در مورد جعل مدارک تحصیلی ماده ای آورده شده است که قابل توجه است. ماده 527 قانون مذکور مقرر می دارد: « هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی‌ و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات‌ خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قراردهد علاوه برجبران خسارت‌، به حبس از یک تا سه سال محکوم‌ خواهد شد. در صورتی که مرتکب‌، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمانها و موسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب ‌اسلامی باشد یا به نحوی از انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم ‌می‌گردد.»"
یک درخواست از "دکتر" احمد رمضانپور برای دومین بار؛ لطفا تصویر مدرک و عنوان رساله دکتری تان را منتشر کنید
#رمضانپور نرگسی #شورای شهر رشت #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
219935 1