کدخبر:
220147
تاریخ انتشار:
۲۱ اردیبهشت ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

نگاه تک بعدی به احداث «سد لاسک» نگران کننده است/ در حال از دست دادن یک حوزه بزرگ جنگلی گیلان هستیم

خزر: دبیر گروه هم اندیشی سازمان‌های غیر دولتی تالابی با بیان اینکه ایرادات کلی این طرح شامل پاک تراشی۹۴.۲ هکتار جنگل های هیرکانی در این منطقه است گفت: با ساخت این سد و سدهای در حال احداث و حل نشدن مشکلات فاضلاب ها شاهد کاهش ۵۰درصدی ورود آب به تالاب انزلی خواهیم بود که سبب خشک شدن کامل آن در دراز مدت می شود.

به گزارش خزرآنلاین،

نسیم طواف زاده، فعال محیط زیست و دبیر گروه هم اندیشی سازمان‌های غیر دولتی تالابی در نشست “بررسی آثار اجتماعی و اقتصادی سد لاسک” که پیش از ظهر امروز در پژوهشکده گیلانشناسی برگزار شد با بیان اینکه آنچه که در خصوص سد مخزنی لاسک ما را نگران تر از قبل می کند نگاه تک بعدی به این مسئله است، اظهار کرد: برخی می خواهند با قصه سرایی از توسعه، مردم را به سمتی که خودشان می خواهند بکشانند.

وی با بیان اینکه اگر انگیزه ما عدالت است باید به عنوان وظیفه به دنبال حقیقت و روشن شدن مسئله باشیم، گفت: در این راستا تمام صحبت های من در این جلسه بر اساس اندک سندهای موجود در آب منطقه ای است.

دبیر گروه هم اندیشی سازمان‌های غیر دولتی تالابی با بیان اینکه ایرادات کلی این طرح شامل پاک تراشی۹۴.۲ هکتار جنگل های هیرکانی در این منطقه است گفت: با ساخت این سد و سدهای در حال احداث و حل نشدن مشکلات فاضلاب ها شاهد کاهش ۵۰درصدی ورود آب به تالاب انزلی خواهیم بود که سبب خشک شدن کامل آن در دراز مدت می شود.

وی تصریح کرد: خط گسل فعال فومن ـ تالش و آستارا که به نوعی در نزدیکی سد است، جابجایی ۱۶۳۰نفر از اهالی آن منطقه و مشکلات اشتغال آنها، ار بین بردن ۶۶ و ۲دهم شالیزار و ۴۳هکتار باغ از دیگر مشکلات ما در این حوزه است.

 

** نماینده شبکه محیط زیست و منابع طبیعی گیلان: در حال از دست دادن یک حوزه بزرگ جنگلی گیلان هستیم

زهرا جنسی نماینده شبکه محیط زیست و منابع طبیعی گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه شبکه تشکل های محیط زیست با نشست های تخصصی بسیاری در رابطه با این سد نظر داده اند اظهار کرد: چیزی به عنوان مسائل احساسی و سیاسی در مورد انتقادات ما نسبت به احداث این سد وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما یک نگاه محیط زیستی است گفت: مخالفت با این سد مخالفت با توسعه نیست.

نماینده شبکه محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه در حال از دست دادن یک حوزه بزرگ جنگلی گیلان هستیم و این ارزش ندارد گفت: تالاب انزلی در چند سال آینده با نگاه سهل انگار گونه از دست می رود و احداث این سد توجیه عقلانی ندارد.

وی ادامه داد: ما مخالف هستیم چون نمی دانیم چقدر کار شده برای اشتغال کسانی که باید از محل زندگی خود بروند؟ در زمینه مشکلات انتقال آن ها به مکان دیگر چه تصمیمی اتخاذ می شود؟

 

معاون دادگستری گیلان:
طبیعت نباید ابزار پیشبرد اهداف سیاسی شود/ برخی برای آسفالت کردن جاده های ییلاقی از وزرا نامه می گیرند!

نشست بررسی آثار اجتماعی و اقتصادی سد لاسک پیش از ظهر امروز با ارائه تاریخچه ای از سدلاسک توسط یوسفی، مبلغ و پژوهشگر تاریخ در پژوهشکده گیلان شناسی آغاز شد.

جان احمد آقایی معاون پیشگیری از جرائم دادگستی گیلان در ادامه با بیان اینکه برگزاری چنین نشست ها در جهت پیشگیری از هدر رفت منابع طبیعی مناسب است اظهار کرد: گیلان به دلیل پیشینیه و سبقه فرهنگی و تاریخی و جلوه های طبیعی و خدادادی شامل جنگل ها و سواحل مورد توجه تمام ایرانیان و حتی جهانیان است لیکن بداخلاقی ها سبب می شود تا این جلوه گری استان کاهش پیدا کند.

وی گیلانیان را میراث دار جنگل های جهانی هیرکانی خواند و افزود: رهبر انقلاب در سال ۷۳منشور حمایت از مراتع و جنگل ها راتصویب کرد که اکنون این منشور مسیر حرکت دستگاه قضایی است.

** مهم ترین عامل خشم طبیعت از بین بردن اراضی و جنگل ها است

معاون پیشگیری از جرائم دادگستری گیلان، اقتصاد گیلان را اقتصاد کشاورزی و سپس گردشگری دانست و بیان کرد: مهم ترین عامل خشم طبیعت که بسیاری از استان ها را درگیر کرد از بین بردن اراضی و جنگل ها بود.

آقایی با انتقاد از ایجاد مناطق گردشگری در مناطق دامداری و کشاورزی، گفت: پایه اقتصاد ماسال دامداری است و باید از دامداران این مناطق حمایت شود و بنای توسعه استان را باید با صیانت از جنگل ها و سپس گردشگری بسازیم.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی به هیچ وجه مخالف توسعه استان نیست، تصریح کرد: اگر طبیعت استان نباشد دیگر گردشگری هم نیست پس اول باید به طبیعت پرداخت.

** برخی از آقایان از وزرا نامه می گیرند تا جاده های ییلاقی را آسفالت کنند 

معاون پیشگیری از جرائم دادگستری گیلان افزود: بعضی از آقایان از وزرا نامه می گیرند تا جاده های ییلاقی را آسفالت کنند در حالیکه در خیابان های شهر با چاله هایی چون خندق های دوران جنگ مواجه می شویم.

آقایی با بیان اینکه قصد ما خیرخواهانه است و دستگاه قضایی اجازه نخواهد داد کسی منفعت طلبانه حرکت کند، گفت: همراه با بسیاری از افراد چون سازمان های مردم نهاد، مدیران مسئولیت پذیر و دلسوزان مردم توانستیم جلودار بسیاری از غارت ها باشیم اما همه باید دست در دست هم دهیم تا این میراث گذشتگان را به آیندگان تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه حیات ما وابسته به محیط زیست است گفت: برخی به دنبال منافع شخصی و حزبی هستند اما نباید طبیعت را در جهت پیشبرد اهداف سیاسی خود بکار بگیریم و همراه با توسعه و ارتقا و هم داشته های خود را لحاظ کنیم.

آقایی در پایان افزود: باید از طریق رهبری تئوری عاطفی یعنی از مدارس آغاز کنیم و خط قرمز ما یعنی صیانت از منابع طبیعی و حفظ جنگل ها و رودخانه، اجرای قانون و کلام رهبری به عنوان منشور کار خود را به همه بشناسانیم.
نگاه تک بعدی به احداث «سد لاسک» نگران کننده است/ در حال از دست دادن یک حوزه بزرگ جنگلی گیلان هستیم
#سد لاسک #گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Social
تازه های Social
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220147 1