کدخبر:
220353
تاریخ انتشار:
۱ خرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

چرا نماینده لنگرود، لاریجانی را خط قرمز خود می داند؟!

خزر: به نظر می رسد تفکری در بین برخی از نمایندگان گیلان بخصوص آنانی که احتمال می دهند در اخذ احراز صلاحیت خود با پیچ و خم هایی روبرو شوند، در حال شکل گیری است و آن هم این است که حمایت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی ضامن احراز صلاحیتشان برای دور بعد انتخابات خواهد بود!

به گزارش خزرآنلاین، خط قرمز بودن لاریجانی و تاکید بر ادامه ریاست وی بر مجلس شورای اسلامی چند وقتی است که به تیتر مصاحبه برخی نمایندگان گیلان تبدیل شده است. در آخرین مورد لاهوتی نماینده لنگرود در اظهاراتی لاریجانی را گزینه قطعی فراکسیون مستقلین ولایی خوانده و خاطر نشان کرده است که ما بر روی ریاست آقای لاریجانی تردید نداریم. او خط قرمز ماست.

اگرچه هر نماینده ای می تواند از بین گزینه های احتمالی ریاست بر مجلس شورای اسلامی، یکی را انتخاب کند اما چرا لاهوتی و برخی نمایندگان گیلان، لاریجانی را خط قرمز خود برای ریاست بر مجلس شورای اسلامی می دانند؟ شاید اگر ریاست فعلی مجلس شورای اسلامی همچون رییس سازمان برنامه و بودجه، اصالتی گیلانی داشت، این تعصب بعضی نمایندگان گیلان به ادامه ریاست وی تا حد زیادی قابل توجیه بود اما با توجه به منتفی بودن این موضوع، باید ریشه این تعصب را در جای دیگر جست و جو کرد.

به نظر می رسد تفکری در بین برخی از نمایندگان گیلان بخصوص آنانی که احتمال می دهند در اخذ احراز صلاحیت خود با پیچ و خم هایی روبرو شوند، در حال شکل گیری است و آن هم این است که حمایت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی ضامن احراز صلاحیتشان برای دور بعد انتخابات خواهد بود. با فرض وجود این تفکر در بین برخی نمایندگان، باید پرسید چه ارتباطی بین حمایت از لاریجانی برای ادامه ریاست بر مجلس شورای اسلامی و احراز صلاحیت بعضی نمایندگان وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت شورای نگهبان بعنوان مرجع احراز صلاحیت داوطلبان ورود به مجلس و همچنین نمایندگان فعلی دارای ترکیب دوگانه‌ای است. این نهاد، مجموعاً 12 عضو دارد که برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌­شوند. نیمی از اعضای آن فقیه و نیمی دیگر حقوق­دان هستند. در قسمتی از اصل 91 قانون اساسی آمده است: به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آن‌ها، شورایی به نام شورای نگهبان با ترکیب زیر تشکیل می‌شود:‌ 1‌_ شش نفر از فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز که انتخاب این عده با مقام معظم رهبری است.‌ 2‌_ شش نفرحقوقدان، در رشته‌های مختلف حقوقی که از میان حقوقدانان مسلمانی که به وسیله رئیس قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شوند و با رأی مجلس انتخاب می‌گردند.

از آنجاییکه آیت الله آملی لاریجانی، رییس قبلی قوه قضاییه نسبت برادری با دکتر علی لاریجانی، ریاست فعلی مجلس شورای اسلامی دارد و 6 حقوقدان حاضر در شورای نگهبان هم توسط ایشان معرفی شده اند، پس شاید برخی نمایندگان تصور می کنند که حمایت علنی شان از ادامه ریاست دکتر لاریجانی بر نظر این جمع 6 نفره حقوقدان که تعرفه شده توسط برادر ایشان یعنی آیت الله آملی لاریجانی هستند، تاثیر مثبت داشته و می تواند تضمینی برای تایید صلاحیت آنان باشد! البته اینکه برخی نمایندگان دقیقا در سال آخر نمایندگی و در زمانی که مدت زیادی تا به جریان افتادن پرونده احراز صلاحیتشان در شورای نگهبان باقی نمانده، از تریبون های مختلف بر حمایت قاطع شان از ادامه ریاست دکتر لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی تاکید دارند، شاید ریشه در همین تصور دارد.

بی شک اگر هم چنین تصوری منجر به حمایت برخی نمایندگان گیلانی از ادامه ریاست دکتر لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی شود، باید گفت سابقه سال ها ریاست دکتر لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی و آیت الله آملی لاریجانی بر قوه قضاییه نشان داده است که رعایت مُر قانون و عمل به فرامین مقام معظم رهبری اولویت های اصلی آنان بوده و تصوری که ممکن است برخی نمایندگان از نتیجه حمایت های این چنین داشته باشند، از اساس اشتباه است. کما این که رضایت رهبر معظم انقلاب از عملکرد رییس سابق قوه قضاییه و رییس مجلس شورای اسلامی که بارها در فرمایشات شان به آن اشاره نموده اند، مهر تاییدی بر این ادعاست.

بی تردید فقها و حقوقدانان شورای نگهبان هم همچون گذشته، در ایفای وظیفه خطیر نظارت استصوابی و احراز یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان، تنها مصالح کشور و نظام را مدنظر داشته و خواهند داشت.
چرا نماینده لنگرود، لاریجانی را خط قرمز خود می داند؟!
#لاهوتی نماینده لنگرود #مجلس شورای اسلامی #مهرداد لاهوتی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220353 1