کدخبر:
220437
تاریخ انتشار:
۵ خرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

شورانشینانی که هوس بهارستان را در سر می پرورانند/ علوی، شیرزاد یا جذب؛ کدام یک شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات مجلس دارند؟

خزر: مدت هاست که کاندیداهای اصولگرایان برای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه رشت لیستی تقریبا ثابت و بدون تغییر است. گزینه هایی که اگرچه انسان های شریف و متعهدی هستند اما اکثریت قریب به اتفاقشان پس از بازنشستگی سودای مجلس را در سر می پرورانند.

به گزارش خزرآنلاین، شنیده ها از شورای شهر رشت حکایت از استعفای قریب الوقوع برخی اعضای شورا برای حضور در انتخابات مجلس دارد. از امیرحسین علوی، حجت جذب و حتی فاطمه شیرزاد بعنوان این گزینه های احتمالی نام برده می شود. اما کدامیک شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات مجلس را خواهند داشت؟

مدت هاست که کاندیداهای اصولگرایان برای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه رشت لیستی تقریبا ثابت و بدون تغییر است. گزینه هایی که اگرچه انسان های شریف و متعهدی هستند اما اکثریت قریب به اتفاقشان پس از بازنشستگی سودای مجلس را در سر می پرورانند. طی دوره های اخیر عدم حضور گزینه جوان که بتواند نظر موافق شورای نگهبان را به خود جلب کند، سبب شده تا عملا جوانان ارزشی و اصولگرا مجاب به انتخاب کاندیداهای مورد حمایت خود از میان گزینه های تقریبا ثابت همیشگی باشند. تکرار همین رویه باعث شده تا سهم اصولگرایان از 3 کرسی نمایندگی رشت در مجلس شورای اسلامی، به حداقل محدود شود.

حضور یک کاندیدای اصولگرای جوان اما می تواند خلا ایجاد شده را پر کند و تحولی ناخواسته را به لیست همیشگی اصولگرایان هدیه نماید. "ناخواسته" از این بابت که تجربه دوره های گذشته نشان داده اصولگرایان نسبت به هر تغییری که منجر به  حذف یکی از رئوس مثلث همیشگی " کوچی نژاد _ آقازاده/علیزاده _ نامدار " شود، روی خوش نشان نمی دهند مانند اتفاقات رخ داده در آخرین انتخابات مجلس شورای اسلامی که وجود نام عظمتی در لیست نهایی اصولگرایان منجر به قهر هواداران نامدار و در پی آن انشقاق در میان اصولگرایان شد و همین انشقاق هم سبب شد در نهایت موازنه به نفع اصلاح طلبان تغییر کند. البته از کنار تک روی های حسن کربلایی هم نمی توان به راحتی گذشت.

حضور امیرحسین علوی در انتخابات مجلس شورای اسلامی مسلما باب میل اصولگرایان سنتی نخواهد بود. مطابق بر یک قانون نانوشته، کاندیداهای اصولگرایان برای انتخابات مجلس می بایست گزینه ای پرتجربه و بازنشسته باشد و از همین رو، علوی جوان در جلب معیارهای مدنظر تصمیم گیران اصولگرایی در استان، راه سختی را در پیش دارد به خصوص آنکه برخی اصولگرایان تندرو هم اصطلاحا خلوص اصولگرایی علوی را به حد لازم نمی دانند!

با این حال اگر صلاحیت رییس فعلی شورای شهر رشت احراز شود، تیم انتخاباتی قوی در کنار مولفه ی مهم جوانی و از همه مهم تر پوششی که علوی بر خلا عدم حضور کاندیدای جوان و اصولگرا می نهد، می تواند وی را به یکی از چهره های موفق انتخابات آتی تبدیل کند حتی اگر نامش در لیست نهایی اصولگرایان نباشد و حضورش مورد اقبال اصولگرایان تندرو قرار نگیرد.

شاید تصور الگوی جلیلی _ قالیباف بهتر بتواند به درک این مفهوم کمک کند. به اعتقاد نگارنده تا به اینجای کار تمام کاندیداهای راست از الگوی جلیلی در بین اصولگرایان پیروی کرده و علوی می تواند با نمایش چهره معتدل تری از اصولگرایی پیروز انتخابات مجلس باشد.

حجت جذب اما داستانش متفاوت است. جذب اگر بخواهد رای خود را از سبد اصولگرایان برداشت کند در دسته کاندیداهایی همچون نامدار و عظمتی قرار می گیرد و عملا در برابر آنان حرفی برای گفتن نخواهد داشت. همراهی وی با اصلاح طلبان در کرسی نمایندگی شورا و حمایت های تمام و کمالش از حامد عبدالهی، هنوز از خاطر اصولگرایان پاک نشده و این سوال را به ذهن متبادر می کند که چه تضمینی وجود دارد تا در صورت پیروزی احتمالی جذب در انتخابات مجلس، اتفاقات مشابه این بار در عرصه ای حساس تر رخ ندهد؟! شاید تنها نقطه قوت جذب، محبوبیتش در بین اقشار ضعیف شهروندان و شهروندان حاشیه نشین باشد. محبوبیتی که اولاً محدود به شهر رشت و نه شهرستان رشت خواهد بود و ثانیا جذب در جلب رای این قشر هم رقیب قدرتمندی همچون کوچکی نژاد دارد که سه دوره در حال خدمت رسانی به همان اقشار است.

حضور فاطمه شیرزاد در انتخابات مجلس یک تصمیم مقطعی و به یکباره نیست. شیرزاد مدت هاست که رویای بهارستان را در سر می پروراند. شاید از شورای چهارم!

تنها بانوی شورای شهر رشت، موفقیت هایش را در عرصه انتخابات شورا، مدیون اصولگرایانی است که به اعتبار نسبت فامیلی وی با خانواده شهیدان والامقام نهی قناد، به حمایت از او پرداخته اند. اصولگرایانی که معمولا کرسی شورا را برای خود کوچک دیده و چشم به مجلس دارند. اما اگر شیرزاد بخواهد این بار بخواهد با همان اصولگرایان بر سر کرسی بهارستان به رقابت بپردازد، باز هم مورد حمایت آنا قرار خواهد گرفت؟!

البته بخشی از پایگاه رای شیرزاد، بانوان و بخشی هم شاید کارگران باشند. هیچ یک از این دو به تنهایی نمی تواند نردبانی برای صعود شیرزاد به مجلس باشد. موفقیت شیرزاد تا حد زیادی به استعداد او در به پای صندوق کشاندن بانوان بستگی دارد. شیرزاد باید به یاد داشته باشد که در بازی مردانه انتخابات مجلس، معمولا بانوان شانس کمتری دارند!
شورانشینانی که هوس بهارستان را در سر می پرورانند/ علوی، شیرزاد یا جذب؛ کدام یک شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات مجلس دارند؟
#شیرزاد #حجت جذب #امیرحسین علوی #انتخابات مجلس رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220437 1