کدخبر:
220521
تاریخ انتشار:
۱۲ خرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مبلغ زکات فطریه و کفاره ۹۸ اعلام شد + جدول

خزر: دفتر وجوهات رهبر انقلاب اسلامی مبلغ زکات فطریه و کفاره ۹۸ را اعلام کرد.

به گزارش خزرآنلاین، فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند.

 بر اساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، ۸۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. البته در هر صورت پرداخت حداقل ۸۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

 مبلغ زکات فطریه و کفاره برای سال ۱۳۹۸

۱ - حداقل فطریه برای هر نفر ۸۰۰۰ تومان

۲ - کفاره یک روز قضای روزه عذر ۲۵۰۰ تومان

۳ - کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر) ۱۵۰۰۰۰ تومان

 

موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید، این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به‌صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

 همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکاتشان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک، فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

 بر اساس اعلام دفتر وجوهات مقام معظم رهبری، مبلغ کفاره‌ی یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۵۰۰ تومان و کفاره‌ی یک روز قضای روزه‌ی عمدی، مبلغ ۱۵۰۰۰۰ تومان است.

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

 شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳کیلو و ۶۰۰گرم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و ...) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

 دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۱۰ هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

 با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

 کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰گرم به حساب گندم) است که در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا به وکالت از مکلف، برای خودش این مقدار طعام بخرد. بر این اساس، دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۲۵۰۰تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را برای افطار عمدی هر روز تعیین کرده است.

 موارد مصرف زکات فطره با موارد مصرف زکات مال تفاوتی ندارد؛ هر چند احتیاط مستحب آن است که فقط به فقرای شیعه بلکه فقط به مساکین (یعنی فقرای به شدت نیازمند) پرداخت شود.

 کسی که نماز عید فطر می‌خواند باید فطریه را پیش از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد، ولی اگر نماز عید نمی‌خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد...

 آیت‌الله العظمی گرامی پرداخت فطریه و کفاره ۹۸ را اعلام کرد

به دلیل اختلاف قیمت در شهرها و روستاها، مکلّف باید براساس قیمت محل سکونتِ خود (حتی در یک شهر ممکن است دو یا چند قیمت باشد)، فطریه و کفّاره را بپردازد، برای فطریه قیمتِ حدودِ ۳ کیلوگرم از قوتِ غالب خویش و برای کفّاره هم قیمتِ ۷۵۰ گرم از قوتِ غالب را بپردازد.

 ضمناً اگر مکلّف شخصی را وکیل کرد که در شهر دیگری بپردازد، وکیل باید برای پرداخت به قیمت شهری که مکلّف سکونت دارد پرداخت کند.
مبلغ زکات فطریه و کفاره ۹۸ اعلام شد + جدول
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
پیام سردار مرتضی قربانی بمناسبت در گذشت پیر غلام حاج رحیم رحیمیان رحلت پدر سردار رشید اسلام حاج فتح علی رحیمیان، پیر غلام مرحوم حاج رحیم رحیمیان ، موجب تاثر اینجانب و بی‌شک ارادتمندان به آن فرمانده ی خوشنام لشکر خط شکن ویژه ۲۵ شد. بابلسر و فریدونکنار با داشتن پدران آسمانی همچون آن پدر سفر کرده، مخزن گرانسنگی از حماسه و معنویت است؛ دریادلانی که با زیستن در جوار دریا، رسم و مرام دریادلی را آموختند و آن را به بهترین شکل ممکن در خود نهادینه ساختند و سپس بر دل و روح فرزندانشان، جاری و ساری نمودند و این گونه در سایه ی تربیت دینی و قرآنی و تلمذ و تنفس در کنار منابر عاشورای حسین(ع)، دریادلی را با معارف قرآن و اهل بیت(س) آمیختند و در ادامه، خطوط مقدم نبرد را عرصه ی ستیز با دشمنان و رأفت و مهربانی با رزمندگان و دوستان خدا بویژه یاوران مخلص لشکر خمینی(ره) ساختند. اینجانب مراتب تسلیت خود را محضر فرزند رشید آن عزیز سفر کرده، سردار حتج فتح علی رحیمیان اعلام داشته و از خداوند رحمان و رحیم، مغفرت و طلب شفاعت شهدای بابلسر و فریدونکنار، بخصوص سرداران شهید بصیر و اسحاقی را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای بازماندگان در ماه پر خیر و برکت رمضان مسئلت دارم. بی تردید خاطرات حماسه آفرینی شهدا و رزمندگان که خالق حماسه‌های عاشورایی در دوران دفاع مقدس بوده اند و موجب اعتبار لشکر در عملیات‌های مختلف گردید، هیچگاه از ذهن ها محو نخواهد شد و مرور این خاطرات، موجب زنده نگاه داشتن یاد و نام مرحوم حاج رحیم رحیمیان خواهد شد که از صلب ایشان، فرزندی این چنین در مکتب خمینی(ره) و مقام معظم رهبری پا به عرصه ی گیتی نهاد. یاد و نامش گرامی. (سرتیپ پاسدار مرتضی قربانی فرمانده سابق لشکر ۲۵ کربلا و مشاور فرمانده کل سپاه.)
يکشنبه، 12 خرداد 139818:5:2
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220521 1