کدخبر:
220683
تاریخ انتشار:
۲۶ خرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

حاج محمدی و چالش های پیش رو در شهرداری رشت!

خزر: شهردار رشت ناخواسته محکوم به ایجاد یک تحول است. تحولی که به چشم بیاید. بالاخره شهر 11 ماه شهردار نداشته و همه انتظار آمدن شهردار را می کشیدند. انتظاری که حسابی انتظارات را بالا برده است. حاج محمدی باید تحولی ایجاد کند که به چشم بیاید. تحولی از جنس عمرانی. عیبی ندارد اگر به واسطه کندن خیابان ها و لوله گذاری و ... ترافیکی هم به وجود بیاید، بالاخره مردم باید تفاوت دوران بودن شهردار با نبودنش را حس کنند!!

به گزارش خزرآنلاین، ناصر حاج محمدی سرانجام به عنوان شهردار رشت تعیین شد و دیروز هم در مراسم معارفه خود سخنان آتشینی بر زبان راند. حاج محمدی گفت که شهرداری نخواهد بود که در دفترش را به روی مردم ببندد، سفارش پذیر نیست و البته کارکنان شهرداری را مجاب خواهد کرد که روزانه دوشیفته کار کنند تا مشکلات مردم هر چه سریعتر برطرف شود.

شهردار رشت برنامه های خود را چنان با آب و تاب بر زبان می راند که توگویی همه چیز در شهرداری ساخته و پرداخته است تا شصت و ششمین شهردار، ناجی شهر لقب بگیرد. البته که حاج محمدی نمی داند این دریا چه موج خون فشان دارد!

حاج محمدی و مقابله با سفارش پذیری!

نزدیکان به اعضای شورا و علاقه مندان به استخدام در شهرداری رشت خوب می دانند که این سازمان عریض و طویل یک راه همیشگی و ثابت برای استخدام دارد. کافی است به یکی از شورانشینان وصل باشی و از آن طریق، حکم مشاوره از شهرداری به نامت سند بخورد. بعد از پایان دوران مشاوره که با حقوق چندمیلیونی (بستگی به قدرت و چانه زنی عضو شورا این حقوق کم و زیاد می شود) از شهرداری رشت شکایت به اداره کار می بری و با رای اداره کار استخدام شهرداری می شوی!

بسیاری این راه را رفته اند و برخی هم مانند فرزند یکی از فرمانداران استان، در حال طی آن می باشند. اکثریت اعضای شورا هم دستی بر آتش این استخدام دارند و نورچشمی ها را به شهرداری تزریق کرده اند و در آینده هم خواهند کرد. حالا تصور کنید حاج محمدی بخواهد به یکباره در برابر این سیکل معیوب ایستادگی کرده و مانع از ادامه این روند شود. نتیجه این ایستادگی چیزی به جز مغضوب اعضای شورا قرار گرفتن، خواهد بود؟

شورانشینان برای کسب آرای مردمی نیاز به جلب نظر مثبت لیدرهای انتخاباتی خود دارند و هر عاملی که برآورده شدن این نیاز را تحت تاثیر قرار دهد، واکنش تند آن ها را در پی خواهد داشت. ایستادگی حاج محمدی با همان جدیتی که در دیروز از لابه لای اظهاراتش مشخص بود، خیلی زود نارضایتی شورانشینان را در پی خواهد داشت.

حاج محمدی و کارکنان دو شیفته!

بدنه متورم شهرداری رشت از پرسنلی رنج می برد که با گذشت سال ها هنوز به همان کار یک شیفته خودشان هم عادت نکرده اند. اجبار این افراد به فعالیت دو شیفته، نه تنها مقاومت آن ها را در پی خواهد داشت بلکه با توجه به ساختار سنتی مناسبات قدرت در شهرداری و وابستگی اکثریت کارکنان به یک یا چند عضو شورای شهر رشت، می تواند خیلی زود تبعاتی را برای شهردار رشت به همراه داشته باشد. 

شاید به همین دلیل است که شهردار رشت امروز در جلسه شورای اداری فرصت 60 روزه ای را به کارکنانش داد تا به قول معروف نشان دهند چند مرتبه حلاجند! اگرچه از این فرصت ها در گذشته به وفور به آن دسته از کارکنانی که در وقت اداری به بروز رسانی اینستاگرام و اعتراض نسبت به پایان بد یک سریال آمریکایی مشغولند، داده شده و جز افزایش سطح چسبندگی آنان به اعضای شورا برای از دست ندادن پست های مدیریتی شان، نتیجه ای در بر نداشته است! 

حاج محمدی و شورای شهر رشت!

استاندار و نماینده محترم ولی فقیه، هر دو در دیدارشان با حاج محمدی به او توصیه کردند که تعامل سازنده ای را با اعضای شورا داشته باشد. البته که شهردار هم خوب می داند که برای ماندگاری، باید این تعامل را به بهترین نحو برقرار سازد اما چقدر برقراری تعامل با شورایی که دو عضو آن قبلا به عنوان شهردار انتخاب اما به وصال شهرداری نرسیدند، مشکل است. شورایی که به علت اختلافات درونی خود و پافشاری بر منافع درون گروهی، شهر را 10 ماه بدون شهردار رها کرده است. همان شورایی که حال گیری و انتقام جویی را مقدم بر همه چیز می داند و گرفتن حال علوی و عقده گشایی را بر استعفای او و قطع همیشگی دستش از شورا و شهرداری ترجیح داد. اساسا با چنین شورایی چگونه می توان تعامل کرد؟!

حاج محمدی و نمایندگان رشت!

رشت سه نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که خواسته یا ناخواسته گذرشان به شهرداری رشت خواهد افتاد. نمایندگانی که چون سه راس یک مثلت از هم دورند و بعضا عقاید و منافعشان در تضاد با یکدیگر قرار دارد. هر یک از این نمایندگان ممکن است در آینده خواسته ای از شهردار داشته باشند که عدم اجابتش توسط حاج محمدی، می تواند تبعاتی را برای وی به همراه داشته باشد.

اتفاقاتی که در هیات کاراته رخ داد و منجر به عزل رسولی از ریاست این هیات پرطرفدار شد، نشان داد که اعضای شورا می بایست همواره ارتباط خود را با نمایندگان حفظ کنند شاید که روز مبادا این ارتباط حسنه به کارشان بیاید. در چنین شرایطی نارضایتی نمایندگان از عملکرد شهردار، می تواند تاثیر مستقیم در همان مناسبات شورا با شهردار ایفا نماید و آتشی روشن کند که دودش تنها چشمان حاج محمدی را بسوزاند! پربیراه نیست اگر بگوییم سختی ایجاد یک ارتباط سازنده با سه نماینده رشت با دشواری برقراری یک تعامل حسنه با 11 عضو شورا برابری می کند.

حاج محمدی و روزمرگی در شهرداری رشت!

شهردار رشت ناخواسته محکوم به ایجاد یک تحول است. تحولی که به چشم بیاید. بالاخره شهر 11 ماه شهردار نداشته و همه انتظار آمدن شهردار را می کشیدند. انتظاری که حسابی انتظارات را بالا برده است. حاج محمدی باید تحولی ایجاد کند که به چشم بیاید. تحولی از جنس عمرانی. عیبی ندارد اگر به واسطه کندن خیابان ها و لوله گذاری و ... ترافیکی هم به وجود بیاید، بالاخره مردم باید تفاوت دوران بودن شهردار با نبودنش را حس کنند!!

حاج محمدی در حالی باید تاوان دوران 11 ماهه نبود شهردار را به دوش بکشد که شهرداری با انبوه مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند و حسابش تقریبا هفته ای دو بار مسدود می شود. باید روزانه 500 میلیون حقوق بپردازد، باید بودجه سازمان های عریض و طویل زیر مجموعه را فراهم کند و در نهایت باید در بسیاری از موارد سکاندار پیشرفت امورات فرهنگی شهر هم باشد. البته تحول چشمگیر عمرانی هم نباید فراموش نشود!

 

شهرداری رشت برای حاج محمدی تجربه ای متفاوت خواهد بود. حاج محمدی باید به یاد داشته باشد که اینجا رشت است و با تمام شهرهای دیگر فرق می کند. در رشت مناسبت قدرت درون شورایی به شکل پیچیده ای در هم تنیده است و در جلب نظر مثبت یا منفی یک عضو شورا صدها عامل می تواند دخیل باشد. شاید شهردار رشت هنوز نداند که پا در چه عرصه ای گذاشته است. وی باید خود را برای روزهای سخت آماده کند. همان روزهای سختی که طاقت نصرتی را به سر آوردند تا آن جا که عطای حضور را به لقایش بخشید. البته که باید در این راه پر فراز و نشیب حامی شهردار بود اما بیان واقعیت های موجود و شکستن تصور اشتباه از وجود یک مدینه فاضله پرآرامش، شاید بهترین حمایتی است که یک رسانه می تواند در نخستین روزها از شهردار رشت داشته باشد.
حاج محمدی و چالش های پیش رو در شهرداری رشت!
#ناصر حاج محمدی #شهرداری رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
مهدی
شهردار جدید فقط جلو ریخت و پاش های کارکنان و اضافه کاریهای غیر معمول را بگیرد کارستان کرده. نمونه ریخت و پاش:اختصاص چند اتوبوس نو برای تعدادی از پرسنل،هر اتوبوس زیر 10 مسافر دارد. نمونه اضافه کار: دریافت 100 تا 150 ساعت اضافه کار در هر ماه بدون حضور ساعتی اضافه
دوشنبه، 27 خرداد 139810:27:18
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220683 1