کدخبر:
220919
تاریخ انتشار:
۱۶ تیر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

فیاض زاهد و اعتباری که برای شریعتمداری بر باد می رود!

خزر: مدت ها بود که حرف و حدیث هایی از احتمال تصدی استاندار گیلان بر سازمان تامین اجتماعی طرح می شد. گفته می شد دکتر سالاری قرار است مدیرعامل یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور یعنی سازمان عریض و طویل تامین اجتماعی شود. اما چه کسی در این مسیر پر فراز و نشیب به کمک سالاری آمده بود؟! 

به گزارش خزرآنلاین، همزمان با افشای جزییات پرونده بانک سرمایه، نام هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر کنونی کار و رفاه اجتماعی به رسانه ها کشیده شد. جوان سی و شش ساله ای که در شرایط سخت اقتصادی، خودروی مازراتی سوار می شد و خانه های سوپر لاکچری در گرانترین محلات تهران به نام خود خریداری نموده بود.

وقتی رضوی در برابر دادگاه پاسخگوی اتهامات خود شد، رسانه ها از رابطه فامیلی او با محمد شریعتمداری پرده برداشته و نوشتند که متهم جوان پرونده بانک سرمایه داماد وزیر سابق صمت و وزیر کار فعلی است. این البته سبب شد تا پای فیاض زاهد، اصلاح طلب بنام گیلانی هم به این پرونده باز شود! اما نقش فیاض زاهد در این میان چه بود؟!

شاید تا قبل از طرح نام رضوی به عنوان یکی از متهمان پرونده بانک سرمایه، کمتر کسی می دانست که فیاض زاهد مشاور مورد وثوق شریعتمداری است. محمد مساعد خبرنگاری که اخیرا از روزنامه شرق برکنار شده و بسیاری علت این برکناری را فشار شریعمتداری و تیم رسانه ای او بر این روزنامه اصلاح طلب می دانند، در توییتی به نقش فیاض زاهد و حضور همیشگی او در کنار شریعتمداری اشاره می کند و می نویسد: پارسال وقتی قاچاق هزاران خودرو لو رفت ‎شریعتمداری جای پاسخ به رسانه‌ها، مصاحبه‌ای اختصاصی کرد. مردم اما نمی‌دانستند سوال‌کننده کسی نیست جز مشاور ارشدش (فیاض زاهد)! شریعت نه تنها مجازات نشد بلکه وزارت مهم‌تری گرفت! حالا در تصاویر اجلاس دیدمش، پشتش نشسته، با سمت جدیدش: مشاور وزیر کار!!

همچنین امیر مقدم کارمند پیشین معاونت اجرائی ریاست‌ جمهوری هم با انتشار مطالبی در توییتر با انتشار تصویری از فیلم تبلیغاتی شریعتمداری و مصاحبه او با فیاض زاهد در این خصوص می نویسد: در واقع «فیاض زاهد» برای شریعتمداری وزیر غرق در فساد، در آستانه‌ی رأی اعتماد وزارت کار، با بودجه نجومی فیلم تبلیغاتی ساخت!

 

طرح نام فیاض زاهد اما تنها به همین موارد محدود نشد. به نظر می رسید اعتبار چندین و چند ساله استاد دانشگاهی که چهره ای محبوب و فرهیخته در بدنه اصلاحات محسوب می شد، صرف حمایت از عملکرد وزیری می شود که در وزارتخانه های گوناگون، فیاض زاهد را به عنوان مشاور ارشد خود بر می گزیند. جالب آن که وقتی شریعمتداری برای بازدید از شهرک صنعتی رشت عازم گیلان می شود، فیاض زاهد او را در این سفر همراهی می کند! همانطور که در سفر به اجلاس بین المللی کار در ژنو، همراه شریعمتداری می شود. (گزارش تصویری سفر شریعتمداری به رشت را از اینجا ببینید)

روزنامه همدلی اما در گزارش چند روز پیش خود از فیاض زاهد، محمد شریعتمداری و پیام برازجانی به عنوان مثلثی نام می برد که افشاگری در خصوص آن قربانی می گیرد. در این گزارش آمده است که افشاگری در خصوص عملکرد شریعتمداری برای خبرنگاران تاوان سنگینی دارد تا آن جا که «صبا آذرپیک» سال گذشته به دلیل افشاگری‌ در زمینه فساد شریعتمداری دستگیر شد و حالا امسال نیز پرونده محمد مساعد، به عنوان یکی دیگر از خبرنگارانی روی کار آمده است که به نظر می‌رسد به دلیل فشارهای وارده بر او ناچار به استعفا از روزنامه شرق شده است. 

فیاض زاهد و سالاری!

مدت ها بود که حرف و حدیث هایی از احتمال تصدی استاندار گیلان بر سازمان تامین اجتماعی طرح می شد. گفته می شد دکتر سالاری قرار است مدیرعامل یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور یعنی سازمان عریض و طویل تامین اجتماعی شود. اما چه کسی در این مسیر پر فراز و نشیب به کمک سالاری آمده بود؟! 

این سوالی است که صبا آذرپیک، خبرنگار به آن پاسخ می دهد:

"از ابتدای دولت سال 96 تامین اجتماعی با سرپرست اداره شده و هیچ کس هیچ کاری نمی‌کند چون همه منتظر انتصاب رئیس هستند، این‌بار هم گویا فیاض زاهد، بعد از شکست در گرفتن سمت سخنگویی، تلاش کرده تا شریعتمداری را به ریاست سالاری قانع کند."

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم نیز این طور توییت کرده بود:

"استاندارهایی که برای پست‌های دیگر لابی می‌کنند، تعهد شغلی ندارند و در واقع شایسته استانداری هم نیستند".

صادقی همچنین در مصاحبه ای در واکنش به پرسش یک خبرنگار در خصوص توییت خود می گوید: "بنده حساسیت زیادی به مسئولیت گرفتن افراد در پست‌های مدیریتی دارم و از اینکه کسی با لابی‌گری مسئولیتی‌ می‌گیرد، به شدت حساس هستم. معتقد هستم که انتصاب رئیس این سازمان بر اساس شایسته‌سالاری نبوده چرا که این فرد قبلا در زمینه تامین اجتماعی سمتی نداشته و بر اساس لابی‌گری روی کار آمده است."

اگرچه عملکرد سالاری در راس استانداری گیلان مطلوب ارزیابی می شود و ادامه این روند در تامین اجتماعی هم موردانتظار است اما از اظهارات محمود صادقی و صبا آذرپیک و همچنین توییت محمد مساعد می توان پی به وجود برخی لابی گری ها در این خصوص برد و به بررسی نقش فیاض زاهد در این میان پرداخت.

هر چه که هست، شریعتمداری یکی از وزرای پرحاشیه دولت روحانی بوده و سال گذشته در ماجرای تخصیص ارز دولتی به واردات کالاهای اساسی و واردات خودروهای خارجی نقش غیرقابل انکاری داشته است. وقتی خبرنگاری مثل صبا آذرپیک اقدام به افشاگری در این زمینه کرد، با این خبرنگار برخورد شد، امسال هم ماجرای مشابهی اتفاق افتاده و فردی به نام محمد مساعد که خبرنگار روزنامه شرق بوده، توییتی درباره شریعتمداری کرد و در نهایت این موضوع منجر به استعفایش شد. هر چند برخی اظهارنظرها حکایت از این دارد که علت استعفای ایشان شخصی بوده و ربطی به این ماجرا ندارد، اما با اتفاقی که برای صبا آذرپیک در سال گذشته افتاد، به نظر می‌رسد ماجرای استعفای «مساعد» بی‌ربط به فشارهای اطرافیان شریعتمداری نباشد. یکی از نکاتی که این ماجرا را در نظر رسانه‌ها پررنگ می‌کند این است که داماد شریعتمداری نیز در زمینه فساد مالی پرونده دارد. هادی رضوی که داماد وزیر کار است و از تهیه‌کنندگان سریال شهرزاد نیز بود، این طور اعلام شده که به دلیل پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود 107 میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع متهم شده است.

فیاض زاهد در نقش مشاور شریعتمداری در دو وزارتخانه صمت و کار حتی اگر نقشی در فشارهای این وزارت خانه بر خبرنگاران و انتصابات آن نداشته باشد، بی شک نام نیک و اعتبار چندین ساله خود را در معرض خطری عجیب قرار داده است!
فیاض زاهد و اعتباری که برای شریعتمداری بر باد می رود!
#فیاض زاهد #محمد شریعتمداری


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220919 1