کدخبر:
220955
تاریخ انتشار:
۲۱ تیر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تغییر در ترکیب فعلی نمایندگان گیلان؛ کدام نمایندگان از قطار بهارستان جا می مانند؟!

خزر: زمان زیادی تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده است. انتخاباتی که اگرچه هنوز تنورش گرم نشده اما تغییر در ترکیب فعلی نمایندگان گیلان را می توان نتیجه ای قابل پیش بینی برای آن برشمرد. به نظر می رسد ترکیب 13 نفره فعلی دستخوش تغییراتی چشمگیر شده و برآیند کلی عوامل تاثیرگذار در نتیجه انتخابات، نه تنها چهره های جدیدی را روانه بهارستان کند بلکه فضا را برای بازگشت دوباره نمایندگان ادوار پیشین مهیا سازد.

به گزارش خزرآنلاین، زمان زیادی تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده است. انتخاباتی که اگرچه هنوز تنورش گرم نشده اما تغییر در ترکیب فعلی نمایندگان گیلان را می توان نتیجه ای قابل پیش بینی برای آن برشمرد. به نظر می رسد ترکیب 13 نفره فعلی دستخوش تغییراتی چشمگیر شده و برآیند کلی عوامل تاثیرگذار در نتیجه انتخابات، نه تنها چهره های جدیدی را روانه بهارستان کند بلکه فضا را برای بازگشت دوباره نمایندگان ادوار پیشین مهیا سازد.

رشت: سهمیه شهرستان رشت در بهارستان سه نماینده است. سه نماینده فعلی یعنی کوچکی نژاد، جعفرزاده و حسنی هر یک با چالش های جدی در انتخابات یازدهم روبرو هستند. مهمترین چالش جعفرزاده همچون گذشته، احراز صلاحیت اوست. با پایان کار آیت الله لاریجانی در راس قوه قضاییه، عملا انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان توسط ریاست جدید قوه قضاییه صورت گرفته و نزدیکی جعفرزاده به علی لاریجانی، شاید نتواند در برهه سخت احراز صلاحیت، به کمک نماینده رشت بیاید. به احتمال قوی اگر جعفرزاده بتواند تایید صلاحیت خود را دریافت کند، همچون گذشته در لیست وابسته به اصلاحات قرار گرفته و رای اول رشت را کسب خواهد کرد.

نقطه قوت کوچکی نژاد، کار تشکیلاتی او و تجربه بالایش در انتخابات است. سه دوره نمایندگی مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تجربه گرانبهایی است که هر کسی قادر به تکرار آن نیست. کوچکی نژاد مشکلی در جلب نظر مثبت شورا نگهبان نخواهد داشت، آن چه که ممکن است نماینده رشت را در انتخابات مجلس با چالش روبرو کند، انشقاق در بدنه اصولگرایی و حضور اصولگرایان با چندین گزینه در انتخابات است. اگرچه کوچکی نژاد با این موضوع بیگانه نیست و نشان داده می تواند تکثر حضور کاندیداهای اصولگرا را که از سبد رای هم برداشت می کنند، به خوبی مدیریت کند. چالش دیگر کوچکی نژاد، خطری است که تمام نمایندگان چنددوره ای را تهدید می کند. مردم به دنبال اثبات قدرت خودشان به خودشان هستند و به همین دلیل ناکامی نمایندگان چندین دوره ای را رقم می زنند تا به خودشان ثابت کنند که مهمترین عامل تاثیرگذار در انتخابات هستند! آن چه که در فومن رخ داد و به شکست ناصر عاشوری منجر شد، شاهدی بر این ادعاست.

محمدصادق حسنی را می توان پدیده انتخابات مجلس دهم دانست. مردی که اگرچه آوازه اش اصلا به پای عظمتی (فرماندار اسبق رشت) نمی رسید اما توانست با تکیه بر حضور در لیست امید بر رقیب اصولگرای خود فائق آمده و به همراه جبار کوچکی نژاد روانه بهارستان شود. انتخاب حسنی البته مرهون یک امتیاز دیگر هم بود. لشت نشایی بودنش! لشت نشا به عنوان یکی از شهرهای شهرستان رشت همواره یک سهمیه از سه سهمیه موجود را به خود اختصاص داده و پس از عدم حضور حسن تامینی در انتخابات، محمدصادق حسنی را به بهارستان فرستاد تا از یک سهمیه خود عدول نکرده باشد. به نظر می رسد اگر حسنی نتواند برای انتخابات مجلس یازدهم در لیست نهایی اصلاحات جای بگیرد و یکی دو گزینه دیگر همچون رضاپور با اصالتی لشت نشایی، در انتخابات کاندیدا شوند تا  آرای خود را از سبد رای حسنی برداشت کنند، نماینده فعلی رشت برای حضور در مجلس یازدهم با چالشی جدی مواجه شود.

لاهیجان: ذبیح الله نیکفر، نماینده ای که پس از دوره ها ثبت نام در انتخابات مجلس، توانست ابوذر ندیمی را شکست داده و برای اولین بار راهی بهارستان شود. این اما آخرین حضور نیکفر هم خواهد بود؟ نیکفر در عمر نمایندگی خود با حواشی فراوانی دست و پنجه نرم کرده است. شایعات فضای مجازی که این را می گویند! از ویلایی لاکچری لیالستان گرفته تا کلنگ به دست شدن برای باز کردن یک دوربرگردان که گفته می شود راه را برای حضور مشتریان در فروشگاه برادر نماینده، آسان می کند!

اگرچه این شایعات قابل تایید نیست اما عدم تکذیب رسمی نیکفر در خصوص این شایعات که بارها در فضای مجازی منتشر شده و دست به دست چرخیده اند، بر تاثیرگذاری شان نزد افکار عمومی افزوده است. نیکفر همچنین رقیب قدرتمندی چون ندیمی را در پشت خود می بیند که می خواهد نماینده فعلی لاهیجان را به نماینده ای تک دوره ای تبدیل کند.

با وضعیت فعلی، اگر ندیمی بتواند احراز صلاحیت خود را از شورای نگهبان دریافت کند، نیکفر رقیب چندان قدرتمندی برای او محسوب نخواهد شد.
تغییر در ترکیب فعلی نمایندگان گیلان؛ کدام نمایندگان از قطار بهارستان جا می مانند؟!
#انتخابات مجلس یازدهم #نمایندگان گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220955 1