کدخبر:
220957
تاریخ انتشار:
۲۱ تیر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مشاور جنجالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان کجاست؟/ اسنادی از ابهامات دوران ریاست یوسف زاده!

خزر: یوسف زاده چابک پیس از قریب به 40 ماه، سرانجام از ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان کنار رفت. دوران حضورش در راس دانشگاه، اما با حواشی و ابهامات فراوان همراه بود. مشاورگزینی های گسترده، خریدهای پر ابهام، انتصاباتی که به نظر بر مبنای شایسته سالاری نبوده است و ... تنها بخشی از اقدامات یوسف زاده در راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده که حالا فرصت مناسبی برای پاسخگویی به آن از سوی رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم آمده است. در ادامه، فهرستی از از ابهامات عملکرد یوسف زاده بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان می آید. به این امید که مورد بررسی نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت.

به گزارش خزرآنلاین، یوسف زاده چابک پیس از قریب به 40 ماه، سرانجام از ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان کنار رفت. دوران حضورش در راس دانشگاه، اما با حواشی و ابهامات فراوان همراه بود. مشاورگزینی های گسترده، خریدهای پر ابهام، انتصاباتی که به نظر بر مبنای شایسته سالاری نبوده است و ... تنها بخشی از اقدامات یوسف زاده در راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده که حالا فرصت مناسبی برای پاسخگویی به آن از سوی رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی گیلان فراهم آمده است.

در ادامه، فهرستی از از ابهامات عملکرد یوسف زاده بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان می آید. به این امید که مورد بررسی نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت.


1. از زمان روی کار آمدن یوسف زاده بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا نهم آبان ماه 1397، بیش از 860 میلیون تومان از بودجه بیت المال صرف پرداخت به مشاوران طرف قرارداد دانشگاه علوم پزشکی گیلان شده است! از این مقدار، 632 میلیون تومان صرف پرداخت به تنها 3 فقره قرارداد مشاوره معاونت ها و پروژه های اجرایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و 229 میلیون تومان هم مربوط به قرارداد مشاوره به شخص رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده است!

دستاورد این هزینه ها آن هم در شرایطی که گفته می شود دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بدهی هنگفتی روبروست، چه بوده است؟!


 

2. جواد احمدی، مشاور اجرایی و حقوقی یوسف زاده از جمله مشاورانی بوده که انتصابش به شکل قابل تاملی در سکوت کامل خبری صورت گرفت و هیچ خبری مبنی بر این انتصاب در پورتال خبری دانشگاه منتشر نگردید. سند زیر، صفحه اول قرارداد مشاوره جواد احمدی را نشان می دهد. همانطور که مشخص است مبلغ حق المشاوره در این قرارداد ماهیانه 8.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، این در حالی است که یوسف زاده در نشست خبری خودش گفته بود که مشاور من فقط!! 7.5 میلیون تومان حقوق می‌گیرد. (اینجا را بخوانید)

البته نظریه ای وجود دارد که در آن گفته می شود جناب احمدی علاوه بر این، 25 میلیون ریال هم تحت عنوان حق مدیریت دریافت می نموده و مدرک تحصیلی غیرمرتبط هم با حوزه ای که در آن به ارائه مشاوره می پرداخته، داشته است!


 

3. یوسف زاده در زمان ریاست خود بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، زهرا حصاری شرمه را که پزشکی بسیار جوان بوده، به عنوان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان منصوب نمود (اینجا را بخوانید) جالب آن که زهرا حصاری، فرزند حجت الاسلام حصاری بوده که در آن زمان معاونت قضایی رییس قوه قضاییه را بر عهده داشته است! قضاوت در این خصوص که انتصاب زهرا حصاری در راس یکی از مهمترین معاونت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر اساس شایسته سالاری بوده یا با توجه به جایگاه رفیع پدر وی در قوه قضاییه صورت گرفته، بر عهده خوانندگان گرامی باشد!

 


 

4. اسناد زیر یکی دیگر از قراردادهای مشاوره میلیاردی در زمان یوسف زاده را نشان می دهد که در آن دانشگاه علوم پزشکی از شرکتی به عنوان مشاور استفاده می‌کند که در نوع خود بسیار جالب است!

بر اساس آن چه در موضوع قرارداد آمده، این شرکت می‌بایست در قبال دریافت مبلغ ناقابل تقریبی 900 میلیون تومانی به ارائه خدمات تخصصی مشاوره مدیریت به منظور تهیه گزارش امکان سنجی احداث مرکز آموزشی درمانی و پژوهشی 100 تختخوابی رشت به منظور ارائه به بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا بپردازد! یعنی این شرکت باید برای تهیه یک گزارش به ارائه مشاوره بپردازد و در قبال آن تقریبا 900 میلیون تومان دریافت کند!

باید از یوسف زاده پرسید فرآیند انتخاب این شرکت به عنوان مشاور به چه صورت بوده است؟ آیا انتخاب بر اساس مناقصه بوده است؟ اگر بوده، اسناد آن در کدام روزنامه کثیر الانتشار به چاپ رسیده است؟

عجیب‌ترین بند قرارداد اینکه مبلغ 130 میلیون تومان بلافاصله بعد از انعقاد قرارداد به شرکت مشاور در صورت درخواستِ شرکت!! پرداخت خواهد شد! با جستجوی ساده‌ای در اینترنت می‌توان به اطلاعات جالبی از این شرکت مشاور دست یافت. مثلا اینکه این شرکت در مشهد به ثبت رسیده است و مرکز اصلی آن هم در مشهد است! آیا در گیلان هیچ شرکت بومی توانایی ارائه چنین خدمات مشاوره‌ای را به دانشگاه علوم پزشکی گیلان نداشته است؟!

این پرداخت های چندصدمیلیونی در زمان یوسف زاده در حالی صورت گرفته که دانشگاه علوم پزشکی حتی از پرداخت معوقات کارانه پرسنل خود عاجز بوده و با بدهی چند صد میلیاردی دست و پنجه نرم می کرده است.

 


 

5. سند زیر نشان می دهد که یوسف زاده در زمان ریاست خود بر دانشگاه علوم پزشکی گیلان اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره با شرکت سهامی خاص "تعالی جویان پارس" به نشانی تهران، تحت عنوان "قرارداد ارایه خدمات مشاوره مدیریت برنامه ریزی" نموده است. مبلغ کل این قرارداد مشاوره هم 137 میلیون تومان برای شش ماه بوده (بیشتر از ماهی 22 میلیون تومان!!) که البته مدتی بعد نماینده شرکت در این قرارداد با نگارش نامه ای خطاب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، 82 میلیون تومان از کل مبلغ قرارداد را طلب می کند. آیا هیچ شرکت گیلانی توانایی ارایه این مشاوره را با هزینه ای به مراتب پایین تر نداشته است؟!

 


 

6. البته دامنه همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ریاست یوسف زاده چابک با شرکت "تعالی جویان پارس"، تنها محدود به همان مورد قبلی نمی شود چرا که سند زیر با همان تاریخ، حکایت از انعقاد یک قرارداد مشاوره دیگر با همین شرکت و به نمایندگی همان فرد قبلی، این بار به مبلغ 115 میلیون تومان دارد! یعنی یوسف زاده در یک روز با یک شرکت دو قرارداد مشاوره یکی به مبلغ 137 میلیون و یکی به مبلغ 115 میلیون منعقد کرده است!!

 

 

جالب آن که این بار هم این شرکت طی نامه ای خطاب به استاد ارجمند! دکتر یوسف زاده از او می خواهد تا دستور پرداخت مبلغی را به صورت علی الحساب در وجه شرکت صادر نماید. نتیجه این درخواست، موافقت با پرداخت  50 میلیون تومان از بودجه بیت المال است.

 

 

باید از یوسف زاده چابک پرسید، اساس انتخاب این شرکت برای ارائه این خدمات مشاوره چه بوده است؟ آیا این شرکت طی یک مناقصه عادلانه به عنوان مشاور انتخاب شده است؟ نتیجه چنین پرداخت هایی از سبد بیت المال به این شرکت مشاور و سایر افراد و شرکت های مشاور چه بوده است؟ اصلا اساساً جناب یوسف زاده چند مشاور حقیقی و حقوقی داشته و به چند مشاور نیاز داشته است؟!

آیا در گیلان هیچ شرکت مشاوره ای برای ارائه این خدمات (البته اگر واقعا ضرورت داشته) وجود نداشته است؟ نتیجه قرارداد مشاوره قبلی با یک شرکت به مبلغ 900 میلیون تومان چه شد؟ آیا بهتر نبود این مبالغ چشمگیر صرف پرداخت معوقات کارکنان مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی شود؟


 

7. یکی از جنجالی ترین اقدامات یوسف زاده در زمان تصدی اش بر راس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خرید میلیاردی تجهیزات از شرکت سرمایه گذاری بیمه خدمات درمانی بوده است. در ادامه با ذکر برخی موارد، اسنادی از این خرید منتشر می شود: 

 

الف. شرکت سرمایه گذاری بیمه خدمات درمانی در زمان عقد قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی گیلان و فروش تجهیزات پزشکی به ارزش چند میلیارد به دانشگاه، در سامانه الکترونیک اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی ثبت نشده و هیچگونه سابقه ای در خصوص واردات، تولید، توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی نداشته است. بر طبق قانون خرید از شرکتی که در سامانه مذکور ثبت نشده است، مطابق ماده 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اصلاحیه های سال 1394 آن، تخلف بوده و کاهای خریداری شده هم قاچاق محسوب می شده است!

 

ب. با توجه به بخشنامه ها و مکاتبات داخلی وزارت بهداشت، خرید دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور باید از اجناس داخلی صورت پذیرد. این در حالی است که لیست برخی اجناس ارایه شده توسط شرکت برای فروش به دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خارجی بوده است!

 

 

پ. در پیش فاکتور شماره 95/2125 در خصوص محلول ضدعفونی کننده دست، قیمت این محصول برای فروش به دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اختلاف فاحشی بیشتر از قیمت بازار در آن زمان بوده است و البته این محصول نمونه مشابه داخلی هم داشته است. واکنش یوسف زاده به این اختلاف قیمت و گرانفروشی چه بوده است؟ آیا خرید تعداد بالایی محلول ضد عفونی کننده دست به چندین برابر قیمت واقعی آن، اتلاف بیت المال محسوب نمی شود؟!

 

 

 

ت. در پیش فاکتور شماره 95/2129 در خصوص پودر بی کربنات هم قیمت درج شده با قیمت واقعی در آن زمان، اختلاف قابل ملاحظه ای داشته است و عملا شرکت تامین کننده تجهیزات پزشکی قصد داشته این پودر را با قیمت بسیار بالاتری به دانشگاه علوم پزشکی گیلان بفروشد. البته اگر این اختلاف قیمت در تعداد خریداری شده (36 هزار عدد) ضرب شود، مبلغ بسیار چشمگیری به دست می آید!!

 

 

ث. در پیش فاکتور شماره 95/2130 در خصوص دستگاه تصفیه هوا همراه با سیستم BIO Oxygen و فیلترهای F7 و H14 مدل Dopo1 و DOPO Air  قیمت هر دستگاه 180 میلیون تومان اعلام گردیده است. این در حالی است که قیمت این دستگاه در آن زمان بر اساس ضوابط قیمت گذاری، بسیار پایین تر بوده است. مطمئناً خرید این اقلام با قیمت گرانتر آن هم از بودجه بیت المال، تخلف و اتلاف منابع بیت المال محسوب می شده است.

 

ج. در پیش فاکتور شماره 95/2131 در خصوص دستگاه پمپ سرنگ و پمپ سرم با نام تجاری B/BRAUN قیمت هر دستگاه هفت میلیون و صد و پنجاه هزار تومان اعلام گردیده است این در حالی است که قیمت این محصول طبق ضوابط قیمت گذاری در آن زمان به مراتب کمتر بوده است.

 

به نظر می رسد جمع کل اختلاف قیمت اقلام خریداری شده با ضوابط قیمت گذاری آن زمان، بسیار چشمگیر بوده است و شاید بالغ بر چندین میلیارد می شده است. آیا این گرانفروشی در فاکتورها بدون هماهنگی با مسئولان وقت دانشگاه علوم پزشکی گیلان صورت پذیرفته است؟ آیا تمام پول چشمگیر ناشی از این اخلاف قیمت به جیب شرکت فروشنده رفته و یا برخی در درون دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم به شرکت فروشنده برای این گرانفروشی چراغ سبز نشان داده و البته سهم خود را در این میان برداشت کرده اند؟!

مشاور جنجالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان کجاست؟/ اسنادی از ابهامات دوران ریاست یوسف زاده!
#یوسف زاده چابک #علوم پزشکی گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
220957 1