کدخبر:
221033
تاریخ انتشار:
۳۰ تیر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

قابل توجه شهردار رشت؛ نظم شهری با بزن بهادرها به دست نمی آید!

خزر: جهانيان به اين نتيجه رسيده‌اند كه ايجاد بازارهايي براي دستفروشان در نقاط مختلف شهر مي‌تواند اين مسئله بزرگ شهري را حل كند. بازارهايي كه در بافت شهري باشد نه دور از از مركز شهر كه هيچكس از آن استقبال نكند. تصور كنيد در مترو بازارهايي ايجاد شود كه دستفروش‌ها كالاهاي خود را آنجا بفروشند. به جاي اينكه آنها از ميان مردم عبور كنند مردم از ميان دستفروشان عبور كنند.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که ماموران شهرداری رشت در خیابان شیک به مصاف دستفروشان رفته و این رویارویی به جنگی تمام عیار تبدیل شد. در این بین تصاویر و فیلم هایی از جراحت برخی ماموران شهرداری در فضای مجازی منتشر می شود و حتی کار یکی دو تا از این ماموران رفع سد معبر به بیمارستان می کشد. واکنش هایی هم نسبت به این موضوع در بین برخی کارمندان شهرداری رشت و اعضای شورا برانگیخته می شود که البته رنگ و بوی حمایت از ماموران شهرداری را دارد. سکوت شهردار رشت در این خصوص اما نکته جالب قضیه بود.

مطمئنا آن چه در خیابان شیک اتفاق افتاد، اولین مورد از این نوع برخوردها نبوده و آخرین مورد آن هم نخواهد بود. البته این مشکل تنها مختص به شهرداری رشت نبوده و تقریبا در تمام کشور شهرداری ها نمی دانند دقیقا باید با دستفروش ها چه برخوردی داشته باشند. آن چه که دیروز در شهرداری یکی از شهرهای جنوبی استان اتفاق افتاد، شاهدی بر این ادعاست. 

مامور سد معبر شهرداری آبدان در استان بوشهر، کودک دست فروش افغانستانی را همچون گرگی که بچه آهویی را شکار می‌کند، به چنگ می‌گیرد، او را کتک می‌زند و در آخر او را به سمت خیابان پرتاب می‌کند. پسرک شوک زده، بعد از پرت شدن پای به فرار می‌گذارد و احتمالا در مسیر از خود می‌پرسد جرم او چیست که این چنین کتک خورده است؟

البته هنوز یادمان نرفته یک پیمانکار شهرداری در کرمان به دو نوجوان گُل خوراند. یادمان نرفته مامور شهرداری فومن که به صورت پیرزنی دست فروش سیلی زد.

شهرداری‌ها فکری به حال یکه‌بزن‌های خود کنند!

 

همه اینها سوالی را برای ما ایجاد می‌کند که در برخی از شهرداری‌ها چه خبر است؟ چرا ماموران این نهاد عمومی این چنین خشن هستند و با مردم با خشونت برخورد می‌کنند؟ اصلا ضوابط استخدام این افراد در شهرداری‌ها چیست؟ گویا هر که زورش بیشتر و قلبش قسی‌تر، استخدامش در برخی شهرداری ها راحت‌تر!!

واقعا اگر یک بار شاهد این خشونت‌ها بودیم، می‌شد بگوییم که رفتار مامور شهرداری در آبدان، یک استثناست. اما دیگر این رفتارها تبدیل به سریال‌های نود قسمتی شده است. تازه اینها رفتارهایی است که توسط موبایل مردم ضبط شده است.

شهرداری‌ها نمی‌خواهند فکری به حال این یکه‌بزن‌های خود کنند؟ دست‌فروش‌ها قاتل یا دزد نیستند. در قانون حتی اجازه چنین برخوردهایی با دزدها و قاتل‌ها نمی‌شود.

بله، بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداري ها، سد معابر عمومي و اشغال پياده روها و استفاده غيرمجاز از آنها، ميدان ها، پارك ها و باغ هاي عمومي براي كسب و سكونت ممنوع است. شهرداري‌هاي سراسر كشور موظف به اجراي قانون هستند اما در اجراي اين قانون انسانيت در حال قرباني شدن است

يک دستفروش به دليل مشكلات زندگي به گوشه خيابان مي‌آيد و جنس خود را ارزان تر از مغازه در اختيار مردم قرار مي‌دهد. او سرما و گرما را تحمل مي‌كند تا زندگي‌اش سپري شود.

آنها به هر دليلي نتوانسته اند شغل مناسبي براي خود پيدا كند. شغلي كه فضا و مكان مشخصي داشته باشد. همين امر باعث شده است به گوشه خيابان‌ها پناه ببرند. واقعا اگر اين شغل را هم از آنها بگيريم زندگي آنها در شراط بد اقتصادی فعلی  دچار يک بحران اساسي مي‌شود.

اين موضوع، مسئله اي نيست كه تنها ايران با آن مواجه باشد بلكه تمام جهان با اين موضوع روبرو است و البته براي آن راه‌حل‌هايي پيدا كرده‌اند. واقعا احتياجي نيست براي اين مشكل ما خودمان راهكار ارائه بدهيم. كافي است از تجربيات ديگر شهرهاي جهان در اين زمينه استفاده كنيم.

جهانيان به اين نتيجه رسيده‌اند كه ايجاد بازارهايي براي دستفروشان در نقاط مختلف شهر مي‌تواند اين مسئله بزرگ شهري را حل كند. بازارهايي كه در بافت شهري باشد نه دور از از مركز شهر كه هيچكس از آن استقبال نكند. تصور كنيد در مترو بازارهايي ايجاد شود كه دستفروش‌ها كالاهاي خود را آنجا بفروشند. به جاي اينكه آنها از ميان مردم عبور كنند مردم از ميان دستفروشان عبور كنند.

آنچه بهترين خيابان ها را در بزرگترين شهرهاي جهان متفاوت كرده است همين دستفروشان هستند كه به خيابان هاي مادي و مرده، حس مي دهند و براي گردشگران خارجي جذابيت ايجاد مي كنند.

در ايران اتفاقا ما نمونه‌هاي سنتي از اين نوع بازارها داريم. بازارهايي كه به نام روزهاي هفته كه در در اقصي نقاط شهر برگزار مي‌شود. بسياري از دستفروشان مي‌توانند كالاهاي خود را در شنبه و يا چهارشنبه بازارها بفروشند.

بهتر است شهرداری‌ها  به جای استخدام بزن بهادر به فکر ساماندهی و پیدا کردن قانونی برای دست‌فروشی باشد.
قابل توجه شهردار رشت؛ نظم شهری با بزن بهادرها به دست نمی آید!
#شهرداری رشت #درگیری ماموران سد معبر


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221033 1