کدخبر:
221176
تاریخ انتشار:
۹ مرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

به بهانه اعلام حکم دو مدیرگیلانی؛ تمام آنانی که بازداشت شدند!

خزر: این اظهارات سخنگوی قوه قضاییه بهانه ای شد تا نگاهی اجمالی به دستگیری مدیران دولتی، طی سال های اخیر در گیلان داشته باشیم. بازداشت هایی که به نظر می رسد اکثر آن ها ریشه در جرایم مالی و اخلاقی دارد.

به گزارش خزرآنلاین، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری دیروز با اشاره به برخورد با برخی مفاسد در گیلان، به حکم قطعی دو مسئول سابق استانی اشاره کرد. اسماعیلی البته در اعلام این احکام با اشتباه لفظی هم مواجه شده و اشتباها 5 سال انفصال از خدمت دولتی معاون سابق استانداری گیلان را 5 سال حبس اعلام نمود که امروز دفتر سخنگوی قوه قضاییه در همین رابطه اطلاعیه ای صادر و آن را تصحیح کرد.

این اظهارات سخنگوی قوه قضاییه بهانه ای شد تا نگاهی اجمالی به دستگیری مدیران دولتی در طی سال های اخیر در گیلان داشته باشیم. بازداشت هایی که به نظر می رسد اکثر آن ها ریشه در جرایم مالی و اخلاقی دارد.

شورای شهر رشت؛ شورایی زیر ذره بین!

شاید بازداشت برخی از اعضای شورای سوم رشت را بتوان پر سر و صدا ترین بازداشت ها در چند سال اخیر دانست. هنوز هم برخی از اعضای شورای سوم در زندان به سر می برند و در حال تحمل کیفر خود هستند. خبر این بازداشت حتی از مرزهای استان هم فراتر رفت و نگاه بسیاری را در کشور به رشت معطوف کرد. شورای سوم منحل شد و استاندار وقت که عهده دار وظایف شورا شده بود، شهردار را از کار خود برکنار کرد.

البته شورای شهر رشت همواره زیر نظر نهادهای نظارتی و بازرسی است. همین چند روز پیش بود که بازرس کل استان گیلان در نشست خبری خود، از نظارت بر عملکرد شورای شهر رشت خبر داد و گفت حواسش نسبت به آن چه در شورا و شهرداری می گذرد، جمع است.

ورزش و جوانان گیلان و مدیرانی که به آن گرفتارند!

اداره کل ورزش و جوانان گیلان از جمله اداراتی است که متاسفانه خبر بازداشت برخی مدیرانش هر از چند گاهی در فضای مجازی منتشر می شود. اگرچه گفته می شود برخی از بازداشت شدگان پس از برگزاری دادگاه از اتهامات وارده تبرئه شده اند.

به نظر می رسد ساختار نامناسب در این اداره سبب می شود مدیران این دستگاه بعد از کناره گیری با مشکلاتی مواجه شوند. البته طی ماه های اخیر، این ساختار تا حد زیادی اصلاح و مراودات در این اداره کل در حد محسوس و چشمگیری قانونمدار گردیده است.

معاونی که حبس نشد!

بازداشت محمدحسین اصغریان، معاون استاندار گیلان هم یکی از بازداشت های پر سر و صدای سال های اخیر بود. معاون استاندار گیلان را می توان یکی از بلندپایه ترین مقامات دولتی دانست که به جرم تضییع اموال بیت المال مدتی را در بازداشت به سر برد. با این حال محکومیت اصغریان به انفصال موقت از خدمت و 74 ضربه شلاق نشان داد در فضای مجازی، بزرگنمایی زیادی در خصوص رفتارهای او صورت گرفته و جرایم فراوانی به اشتباه به او نسبت داده شده بود.

مدیرکل سابق صنعت و معدن و محکومیت 5 ساله!

برخلاف معاون استاندار سابق، مدیرکل سابق صنعت و معدن به 5 سال حبس قطعی محکوم شد. وی همچنین به 111 ضربه شلاق و انفصال از خدمات دولتی نیز محکوم شده است. بازداشت منتظری و برخی از کارکنان صنعت و معدن جنجال زیادی را در فضای مجازی به پا کرد. ادامه این بازداشت ها بود که سرانجام معاون اقتصادی وقت استانداری گیلان را هم درگیر خود کرد.

منطقه آزاد انزلی و شایعاتی پیرامون بازداشت آقای مسئول!

منطقه آزاد انزلی همواره در کانون توجه و البته شایعات بوده است. به حق می توان توسعه منطقه آزاد را معیاری برای سنجش رشد و توسعه اقتصادی گیلان دانست. با این حال چند وقت پیش بود که اخباری از بازداشت یکی از مسئولین منطقه آزاد در فضای مجازی منتشر شد. شایعاتی که البته هیچوقت تایید نشد اما جایگرین شدن گرینه جدید با فردی که گفته می شد توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده است، بر قوت اسن شایعه افزود.

بازداشت مدیر ارشد گمرک به اتهام فساد مالی

11 بهمن 96 بود که یکی از مدیران ارشد گمرکات استان گیلان به اتهام فساد مالی بازداشت شد. این مدیر گمرکی چند روز پیش از دستگیری، از سمت خود برکنار شده بود. براساس اطلاعات موجود این مدیر ارشد گمرک در استان گیلان خود را برای انتقال به پست بالاتر در یکی از گمرکات مهم جنوب کشور آماده می‌کرده است. دلیل اصلی بازداشت این مدیر ارشد گمرکی در گیلان به موضوع واگذاری فرایند توزین کالای مسافری در منطقه آزاد حسن رود به یک شرکت متعلق به بخش خصوصی بازمیگردد. شرکتی که مدیریت توزین در گمرک حسن رود را به عهده گرفته متعلق به یکی از افراد پر نفوذ در استان گیلان بوده است!

بازداشت یکی از مدیران ثبت اسناد گیلان به اتهام دریافت رشوه

شاید تعداد بازداشت مدیران دولتی در سال 97 حتی از انگشتان دست هم فراتر رفته باشد. نمونه آن اظهارات دادستان گیلان در خصوص دستگیری یکی از مدیران ثبت اسناد و املاک استان گیلان است. آبان 97 مصطفوی نیا گفت: این فرد به اتهامات دریافت رشوه، برقراری ارتباط نامشروع و پذیرش اعمال نفوذ توسط حفاظت اطلاعات دادگستری گیلان دستگیر و با صدور قرار بازداشت موقت، روانه زندان شده است.

بازداشت مدیرکل محیط زیست؛ اتفاقی که شاید تکرار شود!

 چند سالی از بازداشت یکی از مدیران سابق محیط زیست گیلان می گذرد. اگرچه علت اولیه بازداشت در آن زمان ارتباط نامشروع عنوان شد اما حرف و حدیث هایی از تضییع حقوق بیت المال هم به میان آمده بود. گفته می شد این فرد بعد از گذراندن دوران محکومیت، از خدمت دولتی منفصل شد. البته اعلام جرم اخیر دادستان انزلی در خصوص مدیرکل محیط زیست گیلان و شائبه های فراوانی که اجرای طرح بایوجمی به همراه دارد ممکن است تاریخ را حداقل در این موضوع، تکرار کند!
 
بازداشت جنجال برانگیز آقای مدیرکل!
 
آذر ماه 96 بود که خبری مبنی بر بازداشت رضا علیزاده، مدیرکل وقت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان منتشر شد. موضوع بازداشت هم مرتبط با پرونده‌ی کمپینگ ها در گیلان بود که به نوعی همان تضییع اموال بیت المال محسوب می شد. اگرچه استاندار وقت گیلان با حضور در اداره کل میراث فرهنگی، واکنش تندی را نسبت به این بازداشت از خود نشان داد اما این واکنش و حتی انتقادات مدیرکل بازرسی میراث فرهنگی کشور هم تاثیری در روند پیگیری این پرونده نداشت تا آن جا که شایعات جالبی در خصوص قطعی شدن حکم این مدیر سابق گیلان به گوش می رسد!
 

بازداشت پر سر و صدای معاون!

چندی پیش بود که خبر بازداشت معاون یکی از ادارات عریض و طویل گیلان به سرعت در فضای مجازی پیچید. علت بازداشت هم ارتباط نامشروع با یکی از همکاران و تضییع حقوق بیت المال بوده است. گفته می شود این فرد در حال حاضر با قید وثیقه آزاد است.

بازداشت بخشدار سنگر و نارضایتی آقای نماینده!

خبر این دستگیری حتی از صدا و سیما هم پخش شد و نارضایتی شدید یکی از نمایندگان رشت را در پی داشت. دادستان رشت در این خصوص گفته بود: بخشدار سنگر حین دریافت رشوه، اعطای مجوز غیرقانونی تغییر کاربری و همچنین برداشت شن و ماسه از رودخانه سپیدرود دستگیر شد. به گفته دادستان گیلان شخص دیگری که بازنشسته بخشداری سنگر بود و معاملات بخشدار را جوش می‌داد نیز به همراه وی دستگیر شد.

 

البته دامنه دستگیری مدیران دولتی و غیردولتی تنها به همین چند مورد محدود نشده است. برخی از مدیران سابق هم اکنون دارای پرونده های قضایی بوده و بعضا با قید وثیقه آزاد می باشند. همچنین خبرهای فراوانی از دستگیری شهرداران سابق شهرستان های استان و برخی از کارکنان و مسئولان یکی از بانک های دولتی استان هم طی ماه های قبل به گوش رسیده است. هیچ بعید نیست که در آینده نزدیک برخی مدیران تازه برکنار شده هم به جمع بازداشت شدگان بپیوندند.

علیرغم برخورد قاطع و بی امان دستگاه قضایی با مفاسد مالی و اخلاقی این چنینی، متاسفانه ریشه این بازداشت ها تا حد زیادی در عدم توجه مسئولان به قانون، تصور داشتن حاشیه امن در برابر قانون گریزی، ادعای نزدیکی به برخی افراد با قدرت های فراقانونی و عدم دریافت مشورت از مراجع بازرسی و نظارتی، نهفته است.

امید است رسانه ای شدن صدور احکام سنگین برای متخلفین، درس عبرت برای مدیرانی باشد که تصور می کنند از اختیارات فراقانونی برخوردار بوده و تخلفاتشان از چشمان تیزبین نهادهای نظارتی دور خواهد ماند.
به بهانه اعلام حکم دو مدیرگیلانی؛ تمام آنانی که بازداشت شدند!
#بازداشت مدیران در گیلان #بازداشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
ایکاش اشاره ای هم به بازداشت مهدی مجرد می کردید
شنبه، 12 مرداد 13989:53:37
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221176 1