کدخبر:
221350
تاریخ انتشار:
۱۹ مرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

روزه سکوت مدیر اسناد و کتابخانه ملی گیلان در قبال فروش اسناد مجاهدت‌های گیلانیان به تبریزی ها!

خزر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موظف است اسنادی را که از نظر تاریخی، اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی به شفاف تر شدن تاریخ ایران کمک می کند، خریداری کند. این در حالی است که در سایه تعلل سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان، اسناد مجاهدت‌های گیلانیان در مشروطه به تبریزی ها فروخته شد!

خبر کوتاه بود و تکان دهنده! اسناد مجاهدت‌های گیلانیان در مشروطه به تبریزی ها فروخته شد!

به گزارش خزرآنلاین، در سالروز امضای فرمان مشروطه، آنچه نباید بسر گیلان آمد و اسناد مهم نقش گیلانیان در این فتح تاریخی و بازگشایی مجدد مجلس، فروخته شد. صاحب اسناد مشروطه گیلان می گوید: حاضر شدم به نصف بها این اسناد را به گیلان بفروشم تا از این تنگنای مالی که بخاطر نوسانات ارز، از سال گذشته دچارش شدم رهایی یابم.

 وی با اشاره به وعده یکساله متولیان فرهنگی عملی نشده است، افزود: حتی بوساطت مدیر انتشارات گیله وا حاضر شدم 500 میلیون دریافت کنم تا از تنگنای مالی که درگیرم کرده بود، رها شوم و باقی را هرطور شرایط دارند، حساب کنند؛ ولی نشد، نخواستند. به گیلان خیانت کردند تک تک آنها که وعده دادند و بنده را در یک پروسه سخت قرار دادند.

 این مجموعه دار خصوصی که همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطه، در خانه میرزا کوچک جنگلی، بخشی از اسناد مهم مشروطه گیلان را به‌ نمایش گذاشته بود، تصریح کرد: تاکنون چندین نمایشگاه در گیلان برگزار کردم و بخشی از اسناد خود را به‌سازمان اسناد گیلان اهدا کردم. ولی بعید است نمایشگاه دیگری در گیلان برگزار کنم. نمی‌دانستم مسئولان گیلان تا این اندازه نسبت به هویت تاریخی خود بی‌تفاوتند! و در قبال شنیدن خبر فروش اسناد تنها ابراز تاسف می کنند!

وی ادامه داد: امروز در حیرتم چرا متولیان فرهنگی گیلان و کسانی که وظیفه حفظ این اسناد را دارند، چنین راحت از چنین اسناد مهم تاریخی گذشتند؟! اسنادی که نشان می داد محمدعلی شاه در برابر قشون گیلان به گریه افتاده است!

 اکبری با اشاره به پروسه اداری قیمت گذاری اسناد از سوی شورای شهر رشت و ارجاع نامه به سازمان اسناد گیلان گفت: گره ای که با دست در گیلان باز می‌شد، با بی تدبیری مدیران فرهنگی به سازمان اسناد تهران حواله شد و سازمان اسناد تهران پس از دو ماه تاخیر در پاسخ، گره ای بدان زد که دندان من دیگر توان بازکردن آن را نداشت و مجبور شدم خلاف میل باطنی و تنها برای برون رفت از چک های متعدد برگشتی و پرداخت حقوق معوقه کارکنان شرکتم، اسناد را بفروشم.

 وی با بیان اینکه روزهای تلخ را پشت سر می‌گذاریم، افزود: مطمئن هستم هنوز مدیران گیلان متوجه نشده اند چه بر سر گیلان آمده است، امروز بعد از حدود 50 روز اسناد مجموعه مشروطه گیلان را که برای پروسه کارشناسی و قیمت گذاری طی نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان به تهران سپرده بودم، تحویل گرفتم.  

این مجموعه دار خصوصی توضیح داد: کار روال عادی خود را دنبال می کرد و سازمان اسناد تهران گفته بود که کارشناسی و قیمت گذاری در این سازمان مسبوق به سابقه است و چنین کاری برای ارگان های دولتی دیگری هم انجام شده است.10 روز پیش پاسخ به سازمان اسناد گیلان داده شد، بی آنکه رونوشتی به بنده بعنوان فروشنده ارسال شود! تنها یکی از متصدیان بعد از مراجعه حضوری به بنده تصویر نامه را از روی مانیتور کامپیوتر، نشان داد مبنی براینکه چون این اسناد برای سازمان خریداری نمی‌شود، نمی توانند قیمت بگذارند! درحالی که خود اعلام کرده بودند، قبلا برای ارگان دولتی دیگری این کارشناسی انجام شده است.

اکبری تاکید کرد: بنده اگر مشکل مالی و چک های برگشتی متعدد ناشی از وضعیت نابسامان بازار و ارز نداشتم، محال بود اسناد را بفروشم و حتی حاضر بودم بخشی از اسناد را به مدیریت شهری اهدا کنم. چنانچه قبلا بخشی از اسناد را به سازمان اسناد گیلان اهدا کرده بودم. نمایشگاه خانه میرزا در ماه جاری، آخرین نمایشگاه از استاد اصلی بود و معلوم نیست اسناد فروخته شده چه سرنوشتی پیدا کند. امیدوارم از کشور خارج نشود.

به گزارش خزرآنلاین، شاید فروش اسناد مجاهدت های گیلان در مشروطه به تبریز را باید دستاورد حضور یک مدیر سیاسی در راس سازمان اسناد و کتابخاتنه ملی گیلان دانست. متاسفانه هرجا که دامن فرهنگ به سیاست آلوده شود انتظاری غیر از اینکه فعالیت های فرهنگی به اولویت های دسته چندم تبدیل شود، نمی رود. ژاله حساس خواه که در حال حاضر عده دار منصب مدیرکلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان است، از فعالان اصلاح طلب استان گیلان بوده که به لطف بر سر کار آمدن دولت روحانی توانست بر این کرسی مدیریتی تکیه بزند.

گفتنیست بنا به اذعان بسیاری از فرهنگ دوستان گیلانی، بهترین عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه های استان گیلان در زمان مدیریت حسین عباس نژاد بر این سازمان بوده است.
روزه سکوت مدیر اسناد و کتابخانه ملی گیلان در قبال فروش اسناد مجاهدت‌های گیلانیان به تبریزی ها!
#اسناد مجاهدت گیلان در مشروطه #فروش اسناد تاریخی گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221350 1