کدخبر:
221480
تاریخ انتشار:
۲۴ مرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

شهردار رشت و هجمه هایی که تحمل میکند!

خزر: قریب به دو ماه از انتصاب حاج محمدی به عنوان شهردار رشت می گذرد. انتصابی که پس از ماهها کش و قوس، رنگ واقعیت به خود دید و حاج محمدی توانست پس از سه بار عدم احراز صلاحیت شهرداران انتخاب شده، سرانجام "شهردار رشت" لقب بگیرد. اما در همین مدت کوتاه دو ماهه اقدامات حاج محمدی که بارها نام وی را به تیتر اول رسانه ها کوچانده، چه بوده است؟

به گزارش خزرآنلاین، قریب به دو ماه از انتصاب حاج محمدی به عنوان شهردار رشت می گذرد. انتصابی که پس از ماهها کش و قوس، رنگ واقعیت به خود دید و حاج محمدی توانست پس از سه بار عدم احراز صلاحیت شهرداران انتخاب شده، سرانجام "شهردار رشت" لقب بگیرد. اما در همین مدت کوتاه دو ماهه اقدامات حاج محمدی که بارها نام وی را به تیتر اول رسانه ها کوچانده، چه بوده است؟

1. شهردار رشت مبالغ دریافتی توسط مدیران را ضابطه مند کرده است. بارها از درون شهرداری رشت اخباری مبنی بر پرداخت پاداش های نجومی به برخی مدیران به بیرون درز پیدا کرده است تا آنجا که اخیرا چند تن از این نجومی بگیران با ورود سازمان بازرسی و تشکیل پرونده به احکام سنگینی همچون انفصال دایم و مقطعی از خدمت محکوم شدند. حاج محمدی پس از مدتها دست برخی زالوصفتان را در حالی از منابع شهرداری قطع نمود که میدانست بسیاری از این مدیران وابسته به اعضای شورا بوده و بی تردید در نزد حامیان خود به سمپاشی علیه او خواهند پرداخت. گفتنی است در حال حاضر حق ماموریت، اضافه کاری، پاداش و ... بسیاری از مدیران شهرداری قطع و یا تنزل داده شده است.

2. قاطعیت شهردار رشت در برابر تزریق نیرو به بدنه ی متورم شهرداری مثال زدنی است. پر بیراه نیست اگر بگوییم واکنش اخیر حاج محمدی به اعلام خبر اضافه شدن 11 نیرویی که در دوران سرپرستی بهارمست به عنوان نیروی خدماتی به بدنه ی شهرداری افزوده شده اند، قاطع و بی سابقه بوده است. در حالی که بسیاری از شهرداران پیشین سعی میکردند تا حُسن روابط خود را با اعضای شورا به علت چنین مسائلی تحت تاثیر قرار ندهند، حاج محمدی چنین رویه ای را در پیش نگرفت و گفت که اگر هر کدام از این نیروها حاضر به انجام کار خدماتی نباشند آنها را از شهرداری اخراج خواهد کرد. این اظهارات شهردار رشت یعنی ایستادگی مستقیم در برابر عضو یا اعضایی از شورا که اقدام به واردات نیرو به شهرداری نموده اند. چرا حاج محمدی می بایست به خاطر 11 نفری که حقوقشان هم نه از جیب حاج محمدی بلکه از بیت المال شهرداری رشت پرداخت میشود، خود را در معرض خشم اعضای شورا قرار دهد؟

3. نگاهی به اقدامات شهرداران پیشین رشت نشان میدهد که اکثریت قریب به اتفاق آنان پس از حضور در شهرداری، ابایی از مشاورگزینی و ارتباط نزدیک با دلالان نداشته اند و البته آنچه که در رسانه ها در انتقاد به این ارتباطات مبهم منتشر میشد هم برایشان مهم نبود. حاج محمدی پس از ورود به شهرداری رشت تصمیم داشت تا تعدادی نیرو را به همراه خود وارد شهرداری کند. اگرچه تعداد این نیروها کمتر از انگشتان یک دست بود که در مقابل واردات نیرو توسط اعضای شورا و شهرداران پیشین اصلا به حساب هم نمی آمد اما شهردار رشت پس از آنکه میبیند برخی از اعضای شورا و رسانه ها نسبت به این موضوع حساسیت به خرج داده اند، از این اقدام عقب نشینی میکند. اگرچه در وهله ی اول چنین به نظر میرسد که واردات نیرو توسط حاج محمدی ولو به تعداد کم هم امری خلاف قانون است اما بد نیست به یاد آوریم که حاج محمدی به عنوان یک گزینه غیربومی کرسی مدیریت شهرداری رشت را در حالی برعهده گرفته بود که شناخت بسیار کمی نسبت به نیروهای موجود در شهرداری و جو سیاسی و اجتماعی شهر و استان داشت. طبیعی است که شهردار رشت برای قوت قلب خود هم که شده سعی کند تعداد انگشت شماری نیرو مورد اعتماد را در کنار خود ببیند. با این حال حاج محمدی حتی از این حق ابتدایی خود هم گذشت میکند وقتی که میبیند که برخی از  اعضای شورا نسبت به این موضوع حساس شده اند. همان اعضایی که 11 نیرو در دوران بهارمست وارد شهرداری رشت کردند!!

دنبال کنندگان اخبار مدیریت شهری میدانند که بسیاری از شهرداران پیشین بی توجه به غرولند به اعضای شورا در چنین مواردی نیروهای خود را به درون شهرداری وارد میکردند. همچنین همه میدانند که در شهرداری رشت جو مسمومی حاکم است و برای بسیاری از کارکنان این سازمان عریض و طویل حضور یک شهردار غیربومی بهترین فرصت برای آن است که با جهت دهی به افکار شهردار خود را نیرویی کارآمد و رقیبان خود را در بدنه ی شهرداری نیروهایی بی مصرف جلوه دهند. حاج محمدی در حالی از داشتن اندک نیروهای مورد اعتماد خود محروم شد که مطمئنا تاکنون بارها هدف مشاوره ی افراد مغرض قرار گرفته و در چنین فضایی می بایست بهترین تصمیمات را هم برای مدیریت شهری لحاظ کند.

4. شهردار رشت در مدت زمان کوتاه حضور خود توانسته پای سرمایه گذاران را به رشت باز کند. این نه یک ادعای تکراری بلکه واقعیتی است که به زودی محقق خواهد شد. درحالی که بسیاری از پروژه های شهری همچون آبنمای بوستان ملت با صرف مخارج چند میلیاردی عملا بلااستفاده افتاده است شهردار رشت نه تنها میراثدار نواقص گذشته خواهد بود بلکه می بایست در این وانفسای مالی به دنبال جذب سرمایه گذار هم باشد تا بتواند فعالیت های عمرانی شهر را هم پیگیری نماید. چرا که فعالیت های عمرانی، ویترین شهرداری محسوب میشود و هر اندازه که شهردار بتواند در درون شهرداری هم تحولات سازنده ایجاد کند، انفعال در فعالیت های عمرانی به معنای کم کاری شهردار و شهرداری در نزد افکار عمومی تلقی خواهد شد.

 

 

در شهری مانند رشت، شهرداری در سالهای اخیر به اشتباه بار اصلی اشتغال زایی جوانان را به دوش کشیده است نتیجه این امر دست و پنجه نرم کردن این سازمان عریض و طویل با مشکلات مالی فراوان می باشد. آن هم در حالی که این سیکل معیوب همچنان در حال تکرار است و واردات نیرو توسط اعضای شورا به بدنه ی شهرداری، آزاد!

حاج محمدی در حالی بر کرسی شهرداری رشت تکیه زده است که از نعمت داشتن نیروهای معتمد خود محروم مانده است. تفکراتش به شکل بیرحمانه ای تحت هجمه و جهت دهی پرسنل شهرداری رشت که از چند دستگی شدید رنج می برند و فرصتی را برای خالی کردن زیر پای یکدیگر از دست نمیدهند، قرار دارد. مشکلات مالی و خواسته های رنگارنگ اعضای شورا در کنار حضور همه روزه طلبکاران، چون پتکی بر سرش فرود می آید و دوری خانواده و برچسب "غیربومی" و انتظارات بالا ازاو به عنوان کسی که پس از ده ماه بلاتکلیفی توانسته است شهردار رشت لقب بگیرد، وی را به شدت می آزارد. 

در چنین شرایطی شهردار رشت همچنان امیدوارانه به آینده نگاه میکند. برای مقابله با شایعاتی همچون استعفای قریب الوقوعش که میتواند در کار مدیران سستی به وجود آورد، بر بودن در کنار رشتوندان و شهر رشت تاکید دارد. خبر از اصلاحات بنیادین درون شهرداری میدهد. برخی مدیران شهرداری را که سالهاست به تن پروری عادت کرده اند در قالب طرح هایی همچون "شهردار شب" مجاب به شب بیداری می نماید و البته در برابر حملات رسانه های مختلف هم ایستادگی میکند. تمام اینها به امید روزی است که حاج محمدی بتواند شهر اولین ها را به جایگاه واقعی اش برگرداند.
شهردار رشت و هجمه هایی که تحمل میکند!
#شهردار رشت #حاج محمدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
منتقد
با آمدنش دهن پرسنل رو سرویس کرد. نه حقوق داریم نه بیمه اولیه و نه بیمه تکمیلی. حالا توی خزرآنلاین از ایشان چه دیدی خدا میداند و بس.!!!!
دوشنبه، 28 مرداد 139818:5:18
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
تفکر وترکیب شورا ی فعلی عملا امکان فعالیت شهرداررا در دوره باقیمانده نخواهد دادبنظر میرسد شهرداررشت به مثل شهردار قبلی نصرتی استعفا نموده وسکان شهرداری دردوره باقیمانده به استانداری محول نمایدتا خسران وارده به شهروندان جلوگیری شود
پنجشنبه، 24 مرداد 139814:21:39
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221480 1