کدخبر:
221580
تاریخ انتشار:
۳۰ مرداد ۹۸
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تسویه حساب ورزشی با شهردار مغضوب!

خزر: طنز تلخ قضیه اینجاست که آنانی که امروز حاج محمدی را محکوم به گناه نانوشته غیربومی بودن می دانند، کمی قبل تر از حامیان پروپاقرص خلیلی، شهردار کرجی رشت بوده اند! آنانی که معدود انتصابات شهردار رشت را که تعدادشان در این دو ماه شاید از انگشتان دست هم فراتر نرفته، به نقد می کشند، در برابر انتصابات اتوبوسی ثابت قدم سکوتی معنادار اتخاذ کرده و البته کمی قبل تر به حمایت از اقدام عجیب خلیلی در صدور احکام بیش از 20 انتصاب در یک روز، پرداخته بودند!

به گزارش خزرآنلاین، نزدیک به 2 ماه از حضور حاج محمدی در راس شهرداری رشت می گذرد. در این مدت کوتاه بارها نامش در تیتر اول رسانه ها خودنمایی کرده است. البته نه در باب حمایت که با هدف انتقاد! از هر کاری و هر تصمیم و سیاستی! اگرچه برخی از این انتقادات، دلسوزانه طرح و منتشر می شود اما  از لا به لای سطور برخی دیگر، کینه نگارنده را نسبت به شهرداری که تازه 2 ماه است بر سر کار آمده، به خوبی می توان احساس نمود.

طنز تلخ قضیه اینجاست که آنانی که امروز حاج محمدی را محکوم به گناه نانوشته غیربومی بودن می دانند، کمی قبل تر از حامیان پروپاقرص خلیلی، شهردار کرجی رشت بوده اند! آنانی که معدود انتصابات شهردار رشت را که تعدادشان در این دو ماه شاید از انگشتان یک دست هم فراتر نرفته، به نقد می کشند، در برابر انتصابات اتوبوسی ثابت قدم سکوتی معنادار اتخاذ کرده و البته کمی قبل تر به حمایت از اقدام عجیب خلیلی در صدور احکام بیش از 20 انتصاب در یک روز، پرداخته بودند!

اگر شهردار غیربومی بد است، چرا آنانی که در گذشته ای نه چندان دور حامی شهردار کرجی رشت بوده اند، این روزها حاج محمدی را غیربومی می خوانند و اگر ثبات مدیریتی خوب است، چرا در دوران تصدی ثابت قدم بر شهرداری رشت که عملا چیزی تحت عنوان ثبات مدیریتی موضوعیت نداشت، صدای مخالفتی از منتقدان امروزی به گوش نمی رسید؟ بعضی عجیب حافظه سیاسی شهروندان را دست کم گرفته اند!

حالا انصراف شهرداری رشت از تیمداری، بهانه ای جدید به دست منتقدانی داده که در خوشبینانه ترین حالت، اطلاعی از قوانین ندارند.

شهرداری ها می توانند تیم داری کنند؟

جستجوی ساده ای در فضای مجازی نشان می دهد، شهرداری ها قانوناً اجازه تیمذداری ندارند. این موضوع به قدری حساس بوده و به حدی صریح در قوانین به آن اشاره شده که هرگونه هزینه کرد شهرداری ها  در تیم داری حرفه ای، می تواند در حکم استفاده غیرمجاز و تصرف غیرقانونی اموال تلقی شده و مستوجب مجازات گردد. (ماده 598 قانون مجازات اسلامی)

همچنین وزارت کشور پیش تر هم بارها و طی بخشنامه های مختلف شهرداری ها را تیم داری حرفه ای منع کرده است. در چنین شرایطی اگر عده ای اصرار بر تیم داری توسط شهرداری دارند، می بایست با رجوع به نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی، آنان را مجاب به اصلاح قانون مذکور نمایند نه آنکه شهردار را برای زیر پا گذاشتن قوانین تحت فشار قرار دهند!

 

تعریف تیم داری حرفه ای چیست؟

در بخشنامه وزارت کشور، شهرداری ها از تیم داری حرفه ای منع شده اند. شاید منتقدان معتقد باشند که حمایت از تیم فوتسال بانوان یا فوتبال نوجوانان، تیم داری حرفه ای محسوب نخواهد شد. در پاسخ به این ادعا باید گفت متاسفانه تعریف دقیقی از تیم داری حرفه ای موجود نیست و معیار تشخیص این موضوع بر عهده وزارت ورزش است. نبود یک تعریف مناسب، یعنی قدم گذاشتن در مسیری که در آن سره از ناسره مشخص نیست و این می تواند برای شهرداران، عواقب بدی به همراه داشته باشد.

در شرایطی که علیرغم وجود قوانین شفاف، عده ای با تمسک به ادعای جهل نسبت به قانون، تخلفات خود را تا آن جا که در چنگال قانون گرفتار شوند، به پیش می برند، این انتظار که شهردار رشت برداشت های شخصی را بر قوانین آن هم در موضوعی که تعریف واضحی از آن موجود نیست، ارجح بداند، انتظاری گزاف و بیهوده است.

موافقان تیم داری توسط شهرداری اگر واقعا دل سوخته ای به حال ورزش داشته و خدای نکرده از ورزش به عنوان ابزاری برای فشار بر شهردار به منظور مطالبه خواسته های شخصی خود استفاده نمی کنند، می بایست از وزارت ورزش و ادارات کل در استان ها بخواهند تا تعریف جامعی از معیارهای تشخیص حرفه ای بودن یک تیم ارائه کنند. همچنین راه اندازی یک مطالبه عمومی از وزارت کشور مبنی بر جلوگیری از ممانعت شهرداری ها از تیم داری، هم می تواند مفید باشد.

چرا شهرداری بوشهر تیم داری می کند؟

"با فروکش کردن بازار تبریک های مسئولان ریز و درشت بابت صعود شیرین و عبور از شرایط هیجانی اخیر، بصورت رسمی اعلام شده که شهرداری نمی تواند تیمداری حرفه ای کند."

این را تابناک بوشهر در خروجی خود منتشر کرده و نوشته است: به علت ممنوعیت هرگونه هزینه توسط نهادهای دولتی، عمومی و نهادهای وابسته در ورزش حرفه ای، متاسفانه امکان تیمداری شهرداری بوشهر وجود ندارد.

البته طی روزهای اخیر شنیده هایی از اعطای مجوز به شهرداری بوشهر برای تیم داری از سوی وزارت کشور در برخی رسانه ها منتشر شده است که حتی اگر هم درست باشد، باید گفت دریافت چنین مجوزی نیازمند رایزنی استاندار با وزارت کشور است و عملا شهردار نمی تواند در این پروسه نقشی ایفا کند.

حالا اگر علاقه مندان به تیم داری توسط شهرداری همچنان بر خواسته خود اصرار دارند، می بایست در کنار مطالبه از نمایندگان برای اصلاح قانون و درخواست از وزارت ورزش برای تعریف شرایط یک تیم حرفه ای، کمپینی هم در راستای طلب از استاندار به منظور رایزنی با وزارت کشور برای اعطای این مجوز به راه بی اندازند.

اگر شهرداری مجاز به تیم داری حرفه ای نیست پس چرا به سپیدرود پشتیبانی لجستیکی ارائه می کند؟

فرق پشتیبانی لجستیکی با تیم داری، زمین تا آسمان است. اگر کسی این دو را یکی بداند یا نمی داند پشتیبانی لجستیکی یعنی چه، یا نمی داد تیم داری حرفه ای چیست و یا شاید هم هر دو! 

پشتیبانی لجستیکی یعنی اینکه مثلا شهرداری در مواقعی که سپیدرود در ورزشگاه عضدی یا سردار جنگل میزبان است، شهرداری اتوبوس هایی را برای انتقال هوادارن به صورت رایگان در اختیار قرار دهد. مطمئنا این موضوع با تیم داری حرفه ای که شامل عقد قرارداد با بازیکنان، برگزاری دوره های فشرده تمرین، بدنسازی، فیزیوتراپی و ... می شود، متفاوت است.

البته شهرداری نه فقط سپیدرود بلکه ممکن است موارد دیگری همچون رویدادهای فرهنگی و به طور کلی هر آن چه که مورد علاقه مردم است را هم به صورت آمادگاری مورد پشتیبانی قرار دهد. حتی منابع انسانی و ماشین آلات شهرداری می توانند در مواقع ضروری به کمک سایر دستگاه های اجرایی آمده یا حتی در مواقع لازم به سایر استان ها اعزام شوند و این هیچ منافاتی با قوانین جاریه ندارد.

 

در پایان باید گفت تنها دو ماه از حضور حاج محمدی در راس شهرداری رشت می گذرد. در شهری که قریب به یک سال شهردار نداشته، هنوز خیلی زود است که از اظهارات شهردار مبنی بر ماندن در این شهر، برآشفته شویم! البته تضمینی هم وجود ندارد که شهردار فعلی رشت بتواند شهر را از خمودگی که به آن دچار است، برهاند. آن چه که نشان می دهد حاج محمدی چند مرده حلاج است، فقط و فقط گذر زمان است و بس! پس حتی اگر تحمل حضور حاج محمدی هم برایمان دشوار است، کمی صبر کنیم! در این مدت کوتاه، انتقادات درست هم که باشد، گوش شنوایی نخواهد داشت!
تسویه حساب ورزشی با شهردار مغضوب!
#شهردار رشت #ناصر حاج محمدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
http://www.khazaronline.com/News-221560.html
چهارشنبه، 30 مرداد 13989:25:22
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

بی نام
یک بام و 2هوا معنی ندارد سوال اینجاست وبایستی مر قانون رعایت شود چرا بهارمست که درزمان ابلاغ بخشنامه از وزارت کشور سرپرست شهرداری بوده وهمزمان مسئولیت درتیم سپیدرود را داشته است مورد بازخواست دستگاهای نظارتی قرار نگرفته وکمکهای فراوانی به تیم خود نموده است
چهارشنبه، 30 مرداد 13988:17:32
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای ورزش
تازه های ورزش
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221580 1