کدخبر:
221880
تاریخ انتشار:
۱۱ شهریور ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان: ۱۹ درصد کل مساحت جنگل های هیرکانی در گیلان قرار دارد

خزر: مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به وجود سه سایت از ۱۲ سایت جنگل‌های هیرکانی در این استان، گفت: گیلان ۱۹ درصد معادل ۵۸ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی ثبت شده را در اختیار دارد.

به گزارش خزرآنلاین، شهرود امیر انتخابی ظهر چهارشنبه در کارگاه آموزشی حفاظت از جنگل‌های هیرکانی که در موزه میراث روستایی گیلان برگزار شد بر لزوم بهره گیری مناسب از این ظرفیت تأکید کرد و گفت: جنگل‌های هیرکانی نخستین اثر ثبت جهانی است که به استان گیلان مربوط می‌شود و امیدواریم قدر این ثبت را بدانیم و بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان در ادامه افزود: از ۱۲ سایت جنگل‌های هیرکانی سه سایت لیسار در تالش، گشت رودخان در فومن و سیاهرود در رودبار در استان گیلان قرار دارد.

امیر انتخابی با بیان اینکه ۱۹ درصد از کل مساحت ثبت شده یعنی حدود ۵۸ هزار هکتار از جنگل‌های ثبت شده هیرکانی متعلق به استان گیلان است، گفت: این وسعت از تنوع زیستی و گیاهی و خاص بودن برخی گونه‌های نادر در جنگل‌های هیرکانی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی استان گیلان خالی از سکنه بوده و قوانین سختگیرانه یونسکو برای خارج کردن اثر تقریباً از این منظر منتفی است، تصریح کرد: غار دربندرشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از ۲۳۰ هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل‌ها است همچنین سایت گشت رودخان نیز تنها سایت دارای شاه‌بلوط در میان سایت‌های ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه با تأکید بر اهمیت اقدامات بعد از ثبت این اثر طبیعی، افزود: نخستین اقدام استان گیلان در حفاظت از جنگل‌های هیرکانی نصب ۲۲ تابلوی راهنمایی دو زبانه فارسی و انگلیسی برای معرفی این اثر در نقاط مختلف و در مسیرهای سه گانه سه سایت موجود در استان گیلان است.

وی ادامه داد: راه اندازی مکانی به عنوان پایگاه دائمی در گیلان و همچنین تشکیل کارگروه تخصصی برای حفاظت از این گنجینه گرانبها نیز از دیگر اقدامات استان برای حفاظت از این اثر طبیعی است.

امیر انتخابی برگزاری نخستین کارگاه آموزشی با موضوع حفاظت از جنگل‌های هیرکانی را اولین گام در راستای حفظ این اثر طبیعی و ملی عنوان کرد و گفت: برگزاری همایش‌های ملی و بین المللی، تبلیغات و چاپ بروشور برای شناساندن بهتر این اثر جهانی، فرهنگ سازی و تأکید بر حفاظت مردم محور در جنگل‌ها از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در این زمینه است.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان: ۱۹ درصد کل مساحت جنگل های هیرکانی در گیلان قرار دارد
#سازمان میراث فرهنگی #جنگل های هیرکانی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
221880 1