کدخبر:
222066
تاریخ انتشار:
۲۳ شهریور ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

به نام نوبخت به کام خانه مطبوعات!

خزر: واقعا تا کنون چه میزان پول به حساب خانه مطبوعات گیلان از سوی دستگاه های مختلف واریز و چه اندازه از آن خرج اهدافی شده است که در اساسنامه این موسسه به آن اشاره شده است؟! بی شک شفاف سازی مراودات مالی خانه مطبوعات گیلان مطالبه جدی برخی خبرنگاران است و ترتیب دادن یک سفر به مشهد مقدس آن هم پس از مدت ها و از سوی دکتر نوبخت، نمی تواند این مطالبه را کمرنگ کند.

چندی پیش بود که خزرآنلاین گزارشی از دریافت های نقدی چند ده میلیونی کریم خورسندی و ابراهیم بهمنی جلالی از وزارت ارشاد را منتشر کرد. در انتهای این گزارش آمده بود که دو نشریه متعلق به مدیرعامل فعلی و اسبق خانه مطبوعات یعنی کریم خوسندی و ابراهیم بهمنی جلالی تنها در سال 1397 بیش از 181 میلیون تومان به صورت نقدی از وزارت ارشاد دریافت کرده اند! مبلغی که شاید خبرنگاران جوان جویای نام، وصول حتی یک دهم آن در سال را هم در خواب نمی بینند! (اینجا را بخوانید)

این گزارش با استقبال بسیار خوب خوانندگان روبرو شد تا آن جا که در کمتر از 24 ساعت پس از انتشار، به پربازدیدترین خبر سایت تبدیل شد. گزارشی که نه تنها پس از مدت ها، ذهن پویای برخی خبرنگاران گیلانی را معطوف به آن چه در خانه مطبوعات گیلان می گذرد، نمود، بلکه این سوال را هم به وجود آورد که تاکنون یارانه نقدی وزارت ارشاد بر چه اساس و بر پایه کدام عدالت، به رسانه های استانی تخصیص داده شده است و نقش ارشاد گیلان در این میان چه بوده است؟

قابل تامل آن که اندکی پس از بالاگرفتن مطالبات برخی خبرنگاران مبنی بر لزوم شفاف سازی در مراودات مالی خانه مطبوعات، این روزها بسیاری از خبرنگاران گیلانی به همراه خانواده شان و با همراهی مسئولان و عوامل خانه مطبوعات گیلان، عازم مشهد مقدس شده اند! اقدام ارزنده ای که اگرچه دکتر نوبخت قولش را به خبرنگاران داده و به آن وفا کرد، اما برای خانه مطبوعاتی که این روزها مدیرانش به علت دریافت های چند ده میلیونی در کانون توجه قرار گرفته اند، فرصت طلایی محسوب می شود. شاید فرصتی برای بازسازی اعتماد از دست رفته!

مدت هاست که هر از چند گاهی اخباری از واریز مبالغی به حساب خانه مطبوعات تحت عنوان کمک های نقدی به خبرنگاران، به گوش می رسد. با این حال مشخص نیست این کمک ها چگونه و بر چه اساسی و به دست کدام خبرنگاران رسیده است! گویا خبرنگارانی که در رسانه های مختلف برای مدیران دولتی و غیردولتی نسخه های شفافیت پذیری می پیچند، از خانه خود غافل شده اند کما اینکه در هیچ کجای پورتال خانه مطبوعات گیلان نمی توان ردی از شفاف سازی در مسایل گوناگون به خصوص در حوزه مالی این موسسه یافت. واقعا تا کنون چه میزان پول به حساب این موسسه غیرتجاری از سوی دستگاه های مختلف واریز و چه اندازه از آن خرج اهدافی شده است که در اساسنامه این موسسه به آن اشاره شده است؟! همان "ایجاد ساز و کاری برای ساماندهی خدماتی، رفاهی، فرهنگی و معیشتی اهالی مطبوعات گیلان!"

شفاف سازی مراودات مالی خانه مطبوعات گیلان مطالبه جدی برخی خبرنگاران است و ترتیب دادن یک سفر به مشهد مقدس آن هم پس از مدت ها و از سوی دکتر نوبخت، نمی تواند این مطالبه را کمرنگ کند. همین مصاحبه اخیر یکی از اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان و انتقادش از بی عدالتی در تخصیص اعتبار 2 میلیارد ریالی به رسانه های گیلان، نشانه ای آشکار از عدم شفافیت مالی خانه مطبوعات گیلان است. قابل تامل آن که این عضو هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان در حالی خبر از بی عدالتی در تخصیص این اعتبار می دهد که این 2 میلیارد ریال به حساب خود خانه مطبوعات گیلان واریز شده است!

بی تردید خانه مطبوعات گیلان به عنوان موسسه ای برخاسته از حرفه خبرنگاری، می بایست در قله شفافیت ایستاده و در زمینه شفاف سازی مالی، الگویی برای سایر دستگاه ها محسوب گردد. با این حال، تا کنون و علیرغم انتشار گزارشاتی مبنی بر لزوم شفافیت در مراودات مالی این موسسه (اینجا را بخوانید)، هیچ قدمی از سوی مسئولینش حداقل در ظاهر هم که شده برای تحقق این هدف برداشته نشده است.

در همین راستا و با هدف الزام خانه مطبوعات گیلان به انتشار ریز عملکرد مالی این موسسه غیرتجاری، به زودی درخواستی با استناد به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به این موسسه غیرتجاری ارسال خواهد شد تا تمامی خبرنگاران گیلانی در جریان فعالیت های مالی این موسسه غیرتجاری و مبالغ درآمدی قرار گرفته و بدانند این مبالغ تحت چه عناوینی و صرف چه اموری خواهد شد.
به نام نوبخت به کام خانه مطبوعات!
#خانه مطبوعات گیلان #کریم خورسندی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Social
تازه های Social
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
222066 1