کدخبر:
222491
تاریخ انتشار:
۵ مهر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تجمع و اعتصاب؛ تاوان مدیریت فامیلی در سازمان پسماند شهرداری رشت؟!

خزر: سازمان پسماند به واسطه وظایف مهمی که بر دوش دارد یکی از مهمترین سازمان های شهرداری رشت محسوب می شود. کیفیت اجرای این وظایف ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت مردم دارد و هرگونه تعلل در ایفای آن حتی می تواند تبعات اجتماعی و امنیتی بر عهده داشته باشد.

به گزارش خزرآنلاین، این روزها بحث سراوان، داغ است. گفته می شود تنها تدبیری که برای حل مشکل سراوان اندیشیده شده، نصب تابلوی روزشمار بوده است! حالا هم خبرهای فراوان حکایت از عدم جمع آوری زباله در بسیاری از مناطق شهر رشت می دهند. برخی رسانه ها هم در واکنش به این عدم جمع آوری، ادعا کردند که پاکبانان شهرداری رشت دست به اعتصاب زده اند. ادعایی که البته با اظهارات چندی پیش مدیرعامل سازمان پسماند همخوانی دارد.

چندی پیش بود که علیرضا حاجی پور، در خصوص تجمع پاکبانان شهرداری گفته بود که پس از حضور حاج محمدی و صحبت های وی، پاکبانان قانع شده و تصمیم گرفتند به ادامه کار خود بپردازند.

از اظهارات حاجی پور این طور برداشت می شود که پاکبانان چندی قبل هم قصد اعتصاب داشته اند اما گفتار درمانی حاج مدتی تنها برای چند روز این اعتصاب را عقب انداخته است. حالا اما آشغال از در و دیوار برخی نواحی شهر بالا میرود و سطل های مکانیزه زباله، پر شده اند. چالشی که اگر هر چه سریعتر راهی بر حل آن یافت نشود، به زودی پای موش ها را به منازل مردم باز خواهد کرد.

اگرچه حاجی پور مدعی است که شرکت‌های پیمانکار شهرداری به تعهدات خود به‌درستی عمل نمی‌کنند و مبلغی که باید پرداخت می‌کردند را یک ماه انجام نداده‌اند، اما نمی گوید که این شرکت ها بر چه اساسی انتخاب می شوند و اساسا اهلیت سنجی این شرکت ها بر عهده چه کسانی است؟ مگر شهرداری رشت و به تبع آن سازمان پسماند شهرداری، در ابتدای انعقاد قرارداد با شرکت های پیمانکار توانایی این سرکت ها را در انجام اموراتی که قرار است بر عهده گیرند، مورد بررسی قرار نمی دهند؟ بر فرض هم که این شرکت ها در ابتدای انعقاد قرارداد، توانایی داشته و حالا در پرداخت حقوق پاکبانان با مشکل مواجه ده اند، آیا در قرارداد بندی برای فسخ یک طرفه و برگزاری دوباره مناقصه و انتخاب یک شرکت توانمند وجود ندارد؟!

جالب آن که حاجی پور در آخرین روز شهریور ماه می گوید که تمامی مطالبات عقب‌افتاده کارگران تا پایان تیرماه پرداخت‌شده است. این یعنی که خود سازمان پسماند دو ماه عقب ماندگی در پرداخت حقوق پاکبانان زحمتکش دارد و از شرکت پیمانکار بر اساس مفاد قرارداد انتظار دارد تا دو ماه حقوق کارگران را بدون دریافت صورت وضعیت از شهرداری پرداخت کند و البته این شرکت هم گویا یک ماه را پرداخت کرده است. این بدین معنی است که شرکت پیمانکار همین حالا یک ماه از حقوق پاکبانان را جلوتر پرداخت کرده و در چنین شرایطی، بی انصافی است که پرداخت حقوق صدها پاکبان تنها بر دوش یک شرکت پیمانکار سنگینی کند. در حالی که بسیاری از شرکت های پیمانکار در حوزه های مختلف مطالبات را به روز دریافت و آن را در حساب خود نگه داشته و با تاخیر به کارگران پرداخت می کنند، شرکت پیمانکار پسماند، حتی یک ماه جلوتر را هم پرداخت کرده و باز هم از سوی مدیرعامل سازمان پسماند در مظان اتهام است که چرا دو ماه را پرداخت نکرده است!

سازمان پسماند به واسطه وظایف مهمی که بر دوش دارد یکی از مهمترین سازمان های شهرداری رشت محسوب می شود. کیفیت اجرای این وظایف ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت مردم دارد و هرگونه تعلل در ایفای آن حتی می تواند تبعات اجتماعی و امنیتی بر عهده داشته باشد.

برخی رسانه ها با طرح ادعای اعتصاب پاکبانان، آن را اتفاق ویژه ای دانسته اند که تا پیش از این رخ نداده است. این یعنی تا پیش از حضور حاجی پور بر راس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، تاکنون چنین اتفاقی سابقه نداشته است. مدیرعامل فعلی سازمان پسماند، برادرزاده رییس شورای شهر رشت است! با فرض صحت ادعای اعتصاب پاکبانان، باید پرسید حالا که پاکبانان اعتصاب کرده اند و رشت رفته رفته غرق در زباله می شود، پاکبانان و مردم تاوان مدیریت فامیلی در سازمان پسماند را پس می دهند؟
تجمع و اعتصاب؛ تاوان مدیریت فامیلی در سازمان پسماند شهرداری رشت؟!
#اسماعیل حاجی پور #علیرضا حاجی پور


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
222491 1