کدخبر:
223180
تاریخ انتشار:
۱۱ آبان ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تهدید یونسکو؛ یکی از صدها دستاورد عدم ثبات مدیریت شهری!

خزر: حاج محمدی به شکل ناجوانمردانه و بی سابقه ای زیر بار هجمه های رسانه ای قرار گرفته بود. پربیراه نیست اگر بگوییم "تخریب حاج محمدی" به عاملی برای اتحاد رسانه هایی تبدیل شده بود که مدت ها در سایه خواب خرگوشی مسئولین ارشاد گیلان، شمشیرها را برای یکدیگر از رو بسته بودند. حداقل از این منظر، ارشاد استان می بایست ممنون دار حاج محمدی باشد!

به گزارش خزرآنلاین، صبح امروز در خبرها آمده بود که یونسکو رسماً شهرداری رشت را تهدید به بازپس گیری امتیاز شهر خلاق خوراک نموده است.

شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن بیان این مطلب، می گوید: این اتفاق به این علت افتاده که در سال‌های اخیر و پس از ثبت شدن نام رشت در جمع شهرهای خلاق خوراک جهان هیچ کار مثبتی در این زمینه انجام نشده است.

امیرانتخابی همچنین مهم‌ترین دلایلی که را تاکنون در عدم استفاده از عنوان شهر خلاق خوراک جهان برای شهر رشت دخیل بوده، عدم وجود شهردار به مدت طولانی، نبود ثبات مدیریتی لازم و عدم برنامه‌ریزی درست دانسته است.

اگرچه نبود ثبات مدیریتی در شهر رشت، یکی از ده ها معضلی است که طی سالیان اخیر به طور مستقیم بر کیفیت ارائه خدمات به شهروندان تاثیرگذار بوده و آن را تنزل داده اما اینبار دامنه این معضل، مرزهای شهر را هم در نوردیده و اعتبار شهر اولین ها را هدف قرار داده است. به عبارت دیگر اگر تا به امروز عدم ثبات مدیریتی، زخمی بر پیکره نیمه جان رشت با آن فرهنگ و تاریخ غنی بوده، حالا همین موضوع به تهدیدی برای آبروی این شهر و نام بزرگ آن تبدیل شده است. توگویی ماهیت هزینه های عدم ثبات مدیریتی از مادی به معنوی تغییر پیدا کرده است!

حضور حاج محمدی در راس شهرداری رشت آن هم پس از 3 تجربه ناموفق انتخاب شهردار، نویدی بر آغاز فعالیت های شهرداری رشت در ابعاد فرهنگی، عمرانی و البته بین المللی بود. به نظر می رسید تجربه شهر خلاق خوراک با حضور شهردار دانش آموخته رشت سرانجام از ابعاد اروپاگردی یکی دو کارمند شهرداری فراتر رفته و صفت اولین شهر خلاق خوراک شناسی کشور، در کنار سایر اولین ها، جایگاه خود را حسابی تبیین خواهد کرد.

با این حال شهردار رشت خیلی زود مورد غضب برخی از شورانشینان قرار گرفت و پروپاگاندای رسانه ای مخالفین از هیچ کوششی برای بر زمین زدن حاج محمدی فروگذار نکرد. نتیجه آن شد که شهردار رشت عملا ناگزیر به اختصاص بخش مهمی از منابع زمانی و فکری خود برای دفع هجمه های رسانه ای شد. البته دسترسی رسانه های مخالف شهردار به اسناد درونی شهرداری که از طریق معدود اعضای شورای به بیرون درز پیدا می کرد، بر شدت و دامنه حملات می افزود. نمونه واضح این امر جنجال های پیش آمده بر سر رهن خانه شهردار و جهت دهی افکار عمومی در این راستا بود.

حاج محمدی به شکل ناجوانمردانه و بی سابقه ای زیر بار هجمه های رسانه ای قرار گرفته بود. پربیراه نیست اگر بگوییم "تخریب حاج محمدی" به عاملی برای اتحاد رسانه هایی تبدیل شده بود که مدت ها در سایه خواب خرگوشی مسئولین ارشاد گیلان، شمشیرها را برای یکدیگر از رو بسته بودند. حداقل از این منظر، ارشاد استان می بایست ممنون دار حاج محمدی باشد!

حاج محمدی، میراث دار شهری با انبوه مشکلات و بدهکار به بلندای کوه زباله سراوان شده بود! شهردار 3 ماهه، از نخستین روزها ناخواسته متولی حل مشکلات 30 ساله سراوان قلمداد شد و البته بر خلاف برخی، از زیر بار آن شانه خالی نکرد. این یکی از چندین چالشی بود که حاج محمدی علی رغم حضور کوتاه، منجر به رویارویی نابرابرانه با آن ها شده است.

شهردار رشت حالا باور می کند که رشت و جو سیاسی اش با تمام دنیا! متفاوت و ماندن در کرسی شهرداری بی شک صبر ایوب می طلبد! شاید حالا که شورا در بالاترین سطح هماهنگی با شهرداری قرار دارد و نهادهای حاکمیتی به شهردار رشت برای ایجاد تحولی محسوس در آینده نزدیک اعتماد کرده اند، تنها کورسوی امید باقی مانده برای مخالفان حاج محمدی، افزایش فشارها به حدی است که شهردار، فرار را بر قرار ترجیح دهد. جالب آن که گفته می شود مخالفان حاج محمدی در حال رایزنی برای انتصاب او در یک منصب کلیدی در وزارت کشور هستند تا با رفتن حاج محمدی، دوباره پایشان به شهرداری باز شود! ادعایی که در درون خود، نوعی اعتراف به توانایی های حاج محمدی را نهفته دارد!

یادمان نمی رود که کرسی شهرداری رشت با آن پیشینه ارزشمند تاریخی و فرهنگ غنی، مورد توجه چهره های مطرح و مدیران فعلی و سابق قرار نمی گرفت و عملا شورا با نوعی قحط الرجال برای انتخاب شهردار بعدی مواجه شده بود. آن هم در شرایطی که 3 بار صلاحیت شهرداران انتخاب شده از سوی وزارت کشور، احراز نمی گردید که همین موضوع انتخاب شهردار را به کلافی سردرگم تبدیل نموده بود.

حالا که حاج محمدی با رای اکثریت شورا بر کرسی شهرداری تکیه زده است، سنگ اندازی در برابر تصمیمات او و اقدامات صورت گرفته توسط او، حتی اگر هم بر فرض محال منجر به استعفای شهردار رشت شود، نوعی عقب گرد به گذشته محسوب و بار دیگر عدم ثبات مدیریتی در رشت را به رخ خواهد کشید. اگرچه حاج محمدی نشان داده به این راحتی ها میدان را خالی نخواهد کرد!
تهدید یونسکو؛ یکی از صدها دستاورد عدم ثبات مدیریت شهری!
#شهرداری رشت #ناصر حاج محمدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223180 1