کدخبر:
223248
تاریخ انتشار:
۱۴ آبان ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

منطقه آزاد انزلی؛ آخرین قله برای دستانی فاتح!

خزر: حالا که مسرور کرسی مدیرعاملی منطقه آزاد را خالی گذاشته، همه چیز دوباره به نقطه شروع بازگشته! البته با این تفاوت که شاید طاقت منسوبین به نوبخت در مدت زمان نه چندان زیاد مانده به پایان عمر دولت، طاق شده باشد.

به گزارش خزرآنلاین، منطقه آزاد انزلی از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تا همین چند وقت پیش، هیچگاه به طور کامل در دستان نوبخت و یارانش نبوده است. توزیع قدرت در منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور به طرز شگفت آوری پیچیده و تحلیل این پیچیدگی به شکل عجیبی دشوار بوده است. به همین دلیل است که هیچگاه نمی توان با قاطعیت نسبت به آن چه در زیر پوست منطقه آزاد جریان دارد، اظهار نظر کرد. اگرچه این بار به نظر می رسد جریان فرق می کند و کشتی بان را سیاستی دگر آمده است!

اولین مدیرعامل منطقه آزاد انزلی پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، رضا مسرور بود. گفته می شود خواهرزاده استاندار اسبق گیلان که البته مدت ها قبل از زیر بار نام دایی بیرون آمده، هیچگاه گزینه مطلوب نوبخت نبود. آنانی که مسرور را می شناسند، می گویند که او اخلاقیاتی مغرور مآبانه و بدور از ثناگویی داشته و این خصوصیت در مرام و مسلک برخی چاپلوسان که برای دست یابی به پست و مقام از هیچ تلاشی رویگردان نیستند، تعریف نشده است. چاپلوسانی که اگرچه نگاهی بالا به پایین به مردم عادی دارند اما عملاً مدت هاست که برای ارضای روحیات جاه طلبانه و در دست گرفتن پست و مقامی در حد و اندازه استانی، اختیار و آبرو را گرو گذاشته اند! شاید منشا اطلاق صفت "گرو کِش" توسط استاندار سابق به برخی از این افراد را باید در همین موضوع جستجو کرد.

در هر حال وجود برخی فاکتورهای احتمالی همچون نبود گزینه مورد اعتماد نوبخت، تجربه ای که مسرور در سال های حضور در منطقه آزاد کیش اندوخته بود، روی ناخوش ترکان به واگذاری صد در صدی امورات منطقه آزاد انزلی به نوبخت و ... سبب شد تا انتصابی رقم بخورد که مطلوب معاون گیلانی رییس جمهور نباشد. اختلافاتی که بعدها بین مسرور و سقایی (خواهرزاده نوبخت) در منطقه آزاد رخ داده و به اذعان بسیاری از رسانه ها، منجر به کناره گیری سقایی از معاونت منطقه آزاد شد را هم میتوان مهر تاییدی بر این ادعا دانست. اگرچه نوبخت با فراهم کردن مقدمات حضور خواهرزاده در صنعت پتروشیمی به عنوان پول سازترین و ارز آورترین صنعت کشور، قدرت خود را به رخ کشید و نشان داد خواهرزاده نوبخت بودن در دولت تدبیر و امید یعنی شایستگی داشتن مناصبی بسیار بالاتر از معاونت منطقه آزاد! یعنی آب کردن سنگ!

مدتی پس از تصدی دکتر سالاری بر استانداری گیلان و عیان شدن اختلافات او با برخی منسوبین به نوبخت، خط سیاسی جدید در گیلان شکل گرفت. همان خطی که بعدها با حضور سالاری در راس سازمان تامین اجتماعی و پیوستن مسرور به هیات مدیره شستا با حکم سالاری، بار دیگر برجسته شد. به نظر می رسید غش نکردن و حتی ایستادگی احتمالی در برابر مواضع برخی نوبخت منشان، یکی از مهمترین دلایل اعتماد استاندار سابق به مدیر عامل سابق باشد. 

حالا که مسرور کرسی مدیرعاملی منطقه آزاد را خالی گذاشته، همه چیز دوباره به نقطه شروع بازگشته است با این تفاوت که شاید طاقت منسوبین به نوبخت در مدت زمان نه چندان زیاد مانده به پایان عمر دولت، طاق شده باشد.

البته با توجه به سیاست های دولت در حوزه های اقتصادی، پیش بینی اینکه با اتمام عمر دولت فعلی، بسیاری از این افراد می بایست به کنج خانه ها برگردند، چندان سخت نیست. از همین رو برای یک بار هم که شده می بایست حلاوت مدیریت امپراطوری گویانه بر منطقه آزاد انزلی را چشید! شاید به همین دلیل است که دو گزینه نهایی معرفی شده توسط رسانه ها برای تصدی بر منطقه آزاد انزلی، هر دو از نزدیکان نوبخت هستند. با این تفاوت که دومی حاشیه ای به مراتب کمتر از اولی و شانس بیشتری در دستیابی به این مهم دارد. 

گفته می شود محمدولی روزبهان پرشانس ترین گزینه برای تصدی بر منطقه آزاد انزلی است. حتی چندی پیش هم یک حرکت رسانه ای مشکوک اقدام دست به تخریب عبدالحمید رحمانی خلیلی به عنوان یکی از گزینه های تصدی بر منطقه آزاد انزلی زد که همین می تواند نشانه ای در خصوص پایان ماراتن انتخاب مدیرعامل بعدی منطقه آزاد انزلی در آینده ای نزدیک باشد. ارتباط روزبهان با نوبخت هم بسیار جالب است. وی علاوه بر اینکه با حکم مستقیم نوبخت بر کرسی ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان تکیه زده است، پدر همسر ارمیا مهدوی هم می باشد. ارمیا مهدوی، فرزند حجت مهدوی و حجت مهدوی هم مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور یعنی سازمان تحت امر نوبخت است. البته توجه به این نکته که ارمیا مهدوی در کارنامه خود پست پرطمطراق "مشاور و دستیار جوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی" را هم دارد، به نوعی خط ربط این زنجیره با منطقه آزاد و مزیدی بر صحت ادعاهای پیشین است. 

انتصاب پدر همسر ارمیا مهدوی (محمدولی روزبهان) به عنوان رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان با حکم مستقیم محمدباقر نوبخت و پدر ارمیا مهدوی (حجت مهدوی) به عنوان مشاور فرهنگی سازمان متبوع نوبخت، می تواند نشاندهنده ارتباط تنگاتنگ مهدوی ها با خاندان نوبخت باشد. این ارتباط آیا تاثیر خود را در انتصاب محمدولی روزبهان به عنوان زییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان و حالا هم انتصاب احتمالی وی به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد انزلی به بهترین شکل ممکن به نمایش نگذاشته است؟!

به نظر می رسد طی روزهای آینده، به احتمال فراوان شاهد انتصاب محمد ولی روزبهان به عنوان مدیرعامل بعدی منطقه آزاد انزلی خواهیم بود. به خصوص آن که شنیده هایی مبنی بر اختلاف نظر روزبهان با هادی حق شناس، استاندار گیلانی گلستان شنیده می شود. شنیده ای که اگر هم درست باشد، چیز عجیبی نیست چرا که نمونه مشابه آن در گیلان و در روابط فی مابین کیوان محمدی و مصطفی سالاری به وضوح مشاهده شده است. شاید منسوبین نوبخت در هر استانی که باشند، خود را مدیری هم طراز با استاندار و شاید هم بالاتر از او تصور می کنند! 
منطقه آزاد انزلی؛ آخرین قله برای دستانی فاتح!
#منطقه آزاد انزلی #محمدولی روزبهان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223248 1