کدخبر:
223297
تاریخ انتشار:
۱۷ آبان ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

اندر احوالات اداره پست گیلان؛ راهکاری برای تسهیل امور یا مانعی بر سر موانع قبلی؟!

خزر: اساسا هدف از راه اندازی و ترویج دولت الکترونیک و دخیل نمودن اداره پست در این موضوع، تسهیل امورات اداری برای کسب مجوزهای لازم است اما اگر قرار است خود اداره پست هم به مانعی بر سر راه دریافت مجوزهای لازم و اتلاف وقت متقاضیان تبدیل شود، برگرداندن رشته امور به همان صورت قبلی و سنتی، بازده بیشتری خواهد داشت! 

به گزارش خزرآنلاین، تحقق دولت الکترونیک یکی از مهمترین شعارهای رییس جمهور در ایام انتخابات بود. هدفی که البته انصافا هم محقق شد. از ثبت نام اینترنتی مجوز رسانه ها گرفته تا ثبت اینترنتی شرکت ها و ارسال غیرحضوری لیست بیمه تامین اجتماعی و تشکیل آنلاین پرونده مالیاتی و ...

در راه تحقق این هدف، شرکت ملی پست ایران نقشی اساسی دارد چرا که با هدف کاهش مواجه حضوری ارباب رجوع و کارمندان به منظور پیشگیری از بروز مفسده هایی همچون رشوه و ... ارسال بسیاری از مدارک پستی صورت می گیرد و اداره پست همه روزه شاهد حضور اقشار مختلف مردم است که در پیچ و خم طی نمودن روال اداری، گذرشان به این سازمان افتاده.

مسئولان دولت در استان به خصوص استاندار، بارها بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران تاکید و بر این نکته معترف بوده اند که جذب سرمایه گذار در یک شهر و استان یعنی راه اندازی پروژه های عمرانی، کارخانه های تولیدی و کارگاه های زودبازده که نقش مهمی در رونق تولید و البته اشتغالزایی ایفا می کنند. در مسیر پر پیچ و خم کسب مجوزها و ایجاد کسب و کار، نخستین گام در اکثریت مواقع تشکیل یک شرکت یا شخصیت حقوقی است که خوشبختانه مدت هاست پورتالی در بستر اینترنت برای ثبت نام، ارسال مدارک و طی تشریفات قانونی مربوط به این موضوع، طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. 

در این میان همچون بسیاری از فرآیندهای مربوط به دولت اکترونیک، بخشی از کار بر عهده شرکت پُست است به نحوی که در اینجا، وظیفه ارسال مدارک در فرآیند ثبت یک شرکت، به اداره پست محول گردیده و متقاضیان می بایست پس از ثبت اینترنتی شرکت و طی شدن تشریفات قانونی و تعیین نام، مدارک مربوط به شرکت را از قبیل اساسنامه، شرکت نامه و ... را از طریق پست به آدرس ثبت شرکت ها ارسال کنند. البته در پورتال ثبت شرکت ها به این موضوع اشاره گردیده که ارسال مدارک می بایست در پاکتی مخصوص و از باجه های پستی مشخص شده صورت بگیرد. یکی از این ها، باجه مرکزی پست رشت است که می توان با مراجعه آن اقدام به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها نمود. حداقل انتظار هم اینست که کارمندان حاضر در این باجه و یا حداقل کارمندی که وظیفه ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها را بر عهده دارد، با پوشه مخصوص برای ارسال مدارک آشنا بوده و مدارک دریافتی از متقاضیان را به شکل درست به اداره ثبت شرکت ها ارسال کند. 

با این حال اخیرا شکایت هایی به تحریریه خزرآنلاین واصل شده که نشان می دهد مسئولان باجه مرکزی پست رشت با به کارگیری فرد یا افرادی که حتی آشنایی با پاکت مخصوص ارسال مدارک هم نداشته اند، متقاضیان ثبت شرکت را سرگردان کرده اند. 

در همین راستا، یکی از متقاضیان ثبت شرکت به خبرنگار خزرآنلاین می گوید: به منظور کسب مجوز دفتر پیشخوان دولت و اشتغالزایی برای برادرانم که بیکار هستند، اقدام به ثبت یک شرکت حقوقی نمودم و بعد از فراز و نشیب فراوان و رد شدن چند باره نام های تعیین شده، سرانجام اداره ثبت شرکت ها با یکی از نام های پیشنهادی موافقت و در پورتال خود به بنده اعلام کرد که مدارک را از طریق باجه های منتخب پستی و در پاکت مخصوص برایشان ارسال کنم. 

وی می افزاید: پس از تهیه پرینت از اساسنامه، شرکت نامه، فرم تایید نام و ... به باجه مرکزی پست رشت مراجعه و به حضور فردی که برای این کار مشخص شده بود، رفته و مدارک را در اختیار وی گذاشتم و ضمن توضیح موضوع از او خواستم تا مدارک را در پاکت پستی مخصوص و با رعایت سایر موارد به اداره ثبت شرکت ها ارسال کند. 

این متقاضی ثبت شرکت ادامه می دهد: در طول کار احساس کردم که کارمند مربوطه آشنایی کافی با مراحل کار ندارد اما با خود گفتم حتما مسئولان اداره پست، آموزش های لازم را به این کارمند داده و وی را پس از دریافت آموزش های کافی، به چنین بخش مهمی که ارتباط مستقیم با مردم و میزان رضایتمندی آنان دارد، فرستاده اند. با این حال، از کارمند مربوطه درخواست کردم که همانطور که در پورتال اداره ثبت شرکت ها آمده، فرم تایید نام شرکت را بر روی پاکت پستی بچسباند اما ایشان با لحنی بد و طلبکارانه به من گفت که کار خودش را بلد است. 

وی ادامه می دهد: پس از دریافت کد 24 رقمی ثبت شرکت که آن را هم برایم به صورت دستونویس بر روی یک کاغذ باطله نوشته بود، از اداره پست خارج و پس از مدتی دیدم اداره ثبت شرکت های رشت، درخواست بنده را به این دلیل که مدارک در پاکت پستی مخصوص ارسال نگردیده است، رد کرد! 

به گزارش خزرآنلاین، اساسا هدف از راه اندازی و ترویج دولت الکترونیک و دخیل نمودن اداره پست در این موضوع، تسهیل امورات اداری برای کسب مجوزهای لازم است اما اگر قرار است خود اداره پست هم به مانعی بر سر راه دریافت مجوزهای لازم و اتلاف وقت متقاضیان تبدیل شود، برگرداندن رشته امور به همان صورت قبلی و سنتی، بازده بیشتری خواهد داشت! 

گفتنی است چندی پیش هم گزارشی در خروجی سایت با عنوان " تکریم ارباب رجوع؛ حلقه مفقوده در اداره کل پست گیلان! +تصاویر " منتشر شد که به انتقاد از نحوه خدمت رسانی برخی از کارمندان اداره پست به مردم، می پرداخت.
اندر احوالات اداره پست گیلان؛ راهکاری برای تسهیل امور یا مانعی بر سر موانع قبلی؟!
#اداره پست گیلان #پست رشت


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223297 1