کدخبر:
223849
تاریخ انتشار:
۲۷ آذر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

5 نکته در خصوص آمار تایید صلاحیت ها در هیات های اجرایی گیلان!

خزر: هیات نظارت 20 روز فرصت بررسی صلاحیت ها را دارد. اگر تمام این 20 روز اعضای هیات نظارت به صورت شبانه روزی هم کار کنند و لحظه ای هم استراحت نکنند، مجموعا 480 ساعت برای بررسی 406 پرونده وقت دارند که به صورت میانگین برای هر فرد حدود 70 دقیقه می شود!

به گزارش خزرآنلاین، محمود قاسم نژاد امروز(چهارشنبه) با بیان اینکه بررسی صلاحیت داوطلبان توسط هیات های اجرایی بر اساس مهلت قانونی شب گذشته به انجام رسید، افزود : از 465 داوطلب ثبت نامی این دوره در استان صلاحیت 33 نفر احراز نشد و 26 نفر دیگر نیز در این مدت انصراف داده اند.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون و برنامه زمانبندی شده؛ فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه باید افرادی که صلاحیت شان در هیات های اجرایی تایید نشده، به صورت کتبی موضوع را اعلام کنند و چنانچه این افراد نسبت به این امر اعتراض داشته باشند می توانند از روز پنجشنبه 28 آذرماه تا یکم دیماه به مدت چهار روز فرصت دارند تا شکایت خود را به هیات نظارت مستقر در استانداری اعلام کنند.

وی تصریح کرد: هیات نظارت در بررسی اولیه شکایت ها از دوم تا 21 دیماه فرصت دارد تا درباره صلاحیت تمامی داوطلبان اعم از تایید صلاحیت شدگان یا آنانکه صلاحیت شان در هیات های اجرایی تایید نشده، اظهار نظر کند.

قاسم نژاد اضافه کرد: هیات نظارت بعد از مهلت بیست روزه نظر باید خود را به فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه اعلام نمایند.

 

در خصوص این اظهارات رئیس ستاد انتخابات گیلان ذکر چند نکته ضروری است: 

1. نگاهی به آمار افرادی که صلاحیت آنان توسط هیات اجرایی احراز نشده است، نشان می دهد که هیات اجرایی تنها صلاحیت نزدیک به 7 درصد از داوطلبان ثبت نام شده در انتخابات را احراز نکرده است! این آمار حتی از میانگین کشوری هم پایین تر است چرا که وزیر کشور امروز میانگین کشوری در عدم احراز صلاحیت ها توسط هیات های اجرایی را 9 درصد خوانده بود. 

2. اگر تعداد عدم احراز صلاحیت شده ها و انصرافی ها را از جمع کل کاندیداها کم کنیم، به عدد 406 می رسیم و این یعنی هیات نظارت استان که به نوعی نماینده شورای محترم نگهبان در گیلان محسوب می شود، 20 روز برای بررسی صلاحیت این 406 نفر که صلاحیت شان توسط هیات اجرایی احراز شده، فرصت دارد. البته اگر هیچ یک از 33 نفری که صلاحیت شان توسط هیات اجرایی احراز نشده، نسبت به عدم احراز صلاحیت خود اعتراضی نداشته باشند وگرنه بررسی اعتراض آن ها هم بر عهده هیات نظارت می باشد و لذا تعداد بررسی ها حتی از 406 عدد هم فراتر می رود. 

3. هیات نظارت 20 روز فرصت بررسی صلاحیت ها را دارد. اگر تمام این 20 روز اعضای هیات نظارت به صورت شبانه روزی هم کار کنند و لحظه ای هم استراحت نکنند، مجموعا 480 ساعت برای بررسی 406 پرونده وقت دارند که به صورت میانگین برای هر فرد حدود 70 دقیقه می شود. این نشان از سختی کار بالا و تراکم کاری زیاد هیات نظارت دارد به خصوص آن که سخنگوی هیات نظارت گیلان هم در نشست خبری خود گفته بود: بر اساس بیانات مقام معظم رهبری اگر فردی به اشتباه رد صلاحیت شود حق الناس بوده و باید پاسخگو باشیم تلاش می کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

4. سخنگوی هیات نظارت در نشست خبری خود که پس از پایان مهلت ثبت نام برگزار شد، تعداد نهایی داوطلبان ثبت نامی را 463 نفر دانست اما امروز محمود قاسم نژاد، رئیس ستاد انتخابات گیلان تعداد داوطلبان ثبت نامی را 465 خواند که این تفاوت در آمار ارائه شده هم، قابل تامل است! 

5. از مدت ها قبل برخی رسانه های اصولگرا خبر از امکان "تایید صلاحیت فله ای" ثبت نام کنندگان را توسط هیات های اجرایی دادند. بر اساس آن چه این رسانه ها نوشته بودند، هیات های اجرایی با هدف بالابردن تعداد پرونده هایی که برای بررسی به هیات نظارت ارسال می شود، حدالامکان از عدم احراز صلاحیت داوطلبان پرهیز می کنند تا از این طریق هیات نظارت فرصت کافی برای بررسی صلاحیت تمام داوطلبان نداشته و تحت فشار قرار گیرد. این همان موضوعی است که آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان در جلسه چندی پیش این شورا با اشاره به ثبت نام بیش از 16 هزار نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس یازدهم و آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات‌های اجرایی، از هیات های اجرایی خواسته بود تا ترتیبی اتخاذ کنند که افراد فاسد تأیید صلاحیت نشوند. (اینجا را بخوانید)
5 نکته در خصوص آمار تایید صلاحیت ها در هیات های اجرایی گیلان!
#هیات اجرایی انتخابات #محمود قاسم نژاد #احمد قنبریان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223849 1