کدخبر:
223863
تاریخ انتشار:
۲۸ آذر ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان:حفظ هویت فرهنگی رسالت مهم سازمان اسناد است

خزر: رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با اشاره به اینکه حفظ هویت فرهنگی رسالت مهم این سازمان است، گفت: فروش اسناد مشروطه گیلان به تبریز صحت ندارد.

به گزارش خزرآنلاین، ژاله حساس خواه پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با اشاره به اینکه داشتن فردای روشن‌تر و بهتر مهم‌ترین هدف این سازمان است، اظهار کرد: سازمان اسناد تنها دستگاه مرجعی است که برای پاسداری از هویت فرهنگی کشورمان توسط قانون به رسمیت شناخته شده است.

وی با بیان اینکه سازمان اسناد دارای رویکرد آموزشی، پژوهشی، علمی و خدماتی است، افزود: در سال‌های گذشته تاکنون اقداماتی برای بهسازی فضای اداری و تأمین ملزومات و تجهیزات، ساخت مخزن و تثبیت وضعیت حقوقی سازمان در سازمان اداری و استخدامی، ارتقای شاخص عملکردی و اجرای طرح آرشیو یاران جوان برای فرهنگ سازی با بهره گیری از دانش آموزان، پویش احیای اسناد تاریخی و هویت ملی انجام شده است.

پاسخگویی و شفاف سازی وظیفه مسئولان است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ادامه به برخی حواشی‌های ایجاد شده در فضای رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: دانستن حق مردم است و وظیفه مسئولان نیز پاسخگویی و شفاف سازی است.

وی با اشاره به اینکه حواشی ایجاد شده مربوط به اسناد مشروطه است، تصریح کرد: اسناد مشروطه، اسناد جنگل و اسناد هویتی دارای اهمیت بسیاری است، ورود سازمان به این موضوع به صورت داوطلبانه نبوده است بلکه شورای اسلامی شهر رشت طرحی را با عنوان راه اندازی موزه مشروطه مطرح می‌کند. این موزه برای فعالیت نیازمند سند و اشیا است و زمانی که صحبت از سند به میان می‌آید سازمان اسناد نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

حساس خواه در ادامه با بیان اینکه در این میان مالک بخشی از اسناد مشروطه به شورای شهر پیشنهاد خرید این اسناد برای راه اندازی موزه را داده است، تصریح کرد: با موافقت شورای شهر با این پیشنهاد، سرپرست وقت شهرداری رشت از سازمان اسناد برای تأیید یا رد اصالت اسناد درخواستی ارائه می‌دهد که سازمان اسناد گیلان نیز در خرداد ماه به این درخواست پاسخ داده و طی نامه‌ای اصالت سند را اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سندی که به عنوان سند ملی مطرح می‌شود در دو مرحله ارزیابی می‌شود، گفت: در مرحله نخست اصل بودن سند و مرحله بعدی ارزش ملی آن ارزیابی می‌شود. با نظر کارشناس سازمان اصالت سند تأیید و به شهرداری رشت اعلام شد. در این نامه ذکر شده که برای اصالت ثانویه باید به کمیته ارزش گذاری اسناد در سازمانی مرکزی در تهران ارسال شود.

سازمان اسناد تنها مرجع خرید سند

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با بیان اینکه مالک سند به این کمیته معرفی و مراحل لازم انجام شد، افزود: مدیرکل فناوری و ارزش گذاری اسناد سازمان مرکزی طی نامه‌ای اعلام کرد که برابر قانون ملی اسناد ایران و مقررات موضوعه خرید اسناد توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام و سایر دستگاه‌های می‌توانند در صورت نیاز از این اسناد استفاده کنند.

وی ادامه داد: با ابلاغ این موضوع به شهرداری رشت، مالک با مراجعه به سازمان اسناد خود را تحویل گرفت. اما بعد از این موضوع شاهد برخی حواشی‌ها و فضاسازی رسانه‌ای علیه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان آغاز شد.

حساس خواه با اشاره به اینکه از زمان مطرح شدن راه اندازی موزه مشروطه برخی از رسانه‌های و فعالان فضای مجازی به تحریک احساسات ملی گیلانیان آغاز شد، ادامه داد: در این میان حتی واگذاری اسناد مشروطه به تبریز نیز مطرح شد که این خبر اصلاً صحت ندارد. ادامه این فضاسازی‌ها موضوع را به سمت دعواهای ملی و قومیتی پیش می‌برد که با مسئولان ارشد استانی اطلاع رسانی شد.

وی با بیان اینکه معتقدم بسیاری از این فضاسازی‌های با نیت خیرخواهانه ولی از روی ناآگاهی انجام شده است، افزود: متأسفانه چنین فضاسازی‌هایی سبب می‌شود که مسئولان دیگر انرژی کافی برای انجام وظایف سازمانی خود و خدمت به مردم را نداشته باشد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان با اشاره به ادعای برخی رسانه‌های مبنی بر آسیب دیدن تعدادی از اسناد مشروطه گیلان در زمان آبگرفتگی مخزن سازمان اسناد و کتابخانه های ملی ایران، گفت: این در حالی است که این اسناد سالم در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان است.

وی با تأکید بر اینکه رسانه باید در مطالب و اتفاقات را به صورت درست و دقیق و بدون هیچ نیت و یا دیدگاه سیاسی انتقاد دهد، ادامه داد: ایجاد فضاسازی رسانه‌ای علیه یک موضوع سبب می‌شود مدیر یک دستگاه بجای انجام رسالت اصلی سازمان متبوعه خود به دنبال روشنگری افکار عمومی باشد.
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان:حفظ هویت فرهنگی رسالت مهم سازمان اسناد است
#مرکز اسناد #کتابخانه ملی #اسناد مشروطه #ژاله حساس خواه


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223863 1