کدخبر:
223917
تاریخ انتشار:
۱ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

وقتی تغییر قوانین ساده ترین کار است؛ خانه ۲۵ متری؛ تکرار نسخه کاهش بیکاری برای حل مشکل مسکن!

خزر: تاکید گلپایگانی بر ارائه این طرح به وزارت کشور، نشانه دیگری از تدارک نسخه‌ای جدید برای حل معضل مسکن در کشورمان است؛ نسخه‌ای عجیب که ظاهرا تنها حل این مشکل را هدف قرار داده و کاری به امور مرتبط با مسکن از جمله ازدواج و زادآوری ندارد. همان اموری که اگر در هر طرح و لایحه و حتی پیشنهادی مغفول واقع شوند، برخی گریبان می‌درند و وااسفا سر می‌دهند!

به گزارش خزرآنلاین، وقتی می‌شود با تغییر برخی اصول و چهارچوب‌های مشخص مشکل بیکاری را حل کرد، چرا برای حل معضلات بزرگ دیگر از این روش استفاده نکرد؟!

اگر قرار باشد بزرگترین مشکلاتی که گریبان جامعه ایرانی را گرفته برشماریم، بی شک یکی از آن‌ها مسکن است؛ معضلی بزرگ که ارتباط تنگاتنگی با بیکاری، ازدواج، زادآوری و چندین و چند مولفه مهم دیگر دارد و طی یکی دو سال اخیر، شرایط حادتری پیدا کرده است.

این را افزایش چندین برابری قیمت مسکن نشان می‌دهد که موجب شده خرید خانه از دسترس بسیاری از ایرانیان دور شود و حتی اجاره آن نیز برای جمعیت بزرگی از هموطنانمان، به شدت دشوار باشد. شرایطی که دولتمردان را مجاب کرده تا بار دیگر طرحی نسبتا جدید برای خانه دار کردن مردم در دستور کار قرار دهند.

ناگفته پیداست که این معضل در کلانشهر‌ها، ابعاد پیچیده و وسیع تری دارد و حتی با اتکا به طرح‌های مختلف نیز رفع آن دشوار است؛ مثل شرایطی که بر پایتخت کشورمان حاکم است و آن گونه که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، نرخ خرید و فروش مسکن را به شدت کاهش داده است، چون ارزانترین مسکن در تهران از قرار متری ۷ میلیون تومان است.

وضعیت وخیمی که ظاهرا موجب شده مسئولان ابتکاری کرده و طرحی ویژه را برای رفع آن در دستور کار قرار دهند, طرحی که پیشنهاد دهنده آن شهرداری تهران است و آن گونه که عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری این مجموعه درباره اش گفته، ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری را هدف قرار داده است.

خانه ۲۵ متری؛ تکرار نسخه کاهش بیکاری برای حل مشکل مسکن!

البته ماجرا فراتر از یک پیشنهاد است، چون به گفته گلپایگانی، برداشتن موانع ساخت خانه در این ابعاد مدتی است در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته و احتمالا نتیجه کار نیز، نسخه‌ای عمومی خواهد بود که در تمامی کلانشهر‌ها به کار بسته خواهد شد؛ نسخه‌ای که معاون شهردار تهران یکی از فوایدش را جلوگیری از هدررفت سرمایه گذاری‌ها در این بخش می‌داند.

اما منظور از هدررفت سرمایه در بخش مسکن چیست؟

گلپایگانی در این باره گفته: در حال حاضر ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد آپارتمان خالی در تهران وجود دارد که تنها سرمایه ملی تلف شده و اگر عدد این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در حداقل ۱.۵ میلیارد تومان ضرب کنیم، می‌ببینیم چه سرمایه‌ای از دست رفته است.

تاکید گلپایگانی بر ارائه این طرح به وزارت کشور، نشانه دیگری از تدارک نسخه‌ای جدید برای حل معضل مسکن در کشورمان است؛ نسخه‌ای عجیب که ظاهرا تنها حل این مشکل را هدف قرار داده و کاری به امور مرتبط با مسکن از جمله ازدواج و زادآوری ندارد. همان اموری که اگر در هر طرح و لایحه و حتی پیشنهادی مغفول واقع شوند، برخی گریبان می‌درند و وااسفا سر می‌دهند!

ایرادی بنیادین و بزرگ که با توجه به نقیصه‌های بزرگ حوزه مسکن در شهرهایی چون تهران مانند کمبود پارکینگ، تراکم بسیار زیاد جمعیت در برخی مناطق و محلات، فقدان زیرساخت‌های لازم از جمله معابر مناسب و حتی امور مهم‌تر مانند خطوط آب، برق و گاز و حتی خطرات احتمالی مانند زلزله و...، ترسناک به نظر می‌رسد.

دورنمایی تاریک که گویی اصلا مورد توجه ایده پردازان ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری قرار نگرفته است؛ مورد توجه مسئولانی که قصد دارند قوانین ساخت و ساز را تغییر داده و واحد‌هایی بسازند که اکنون ساختشان غیرقانونی و غیرمجاز است، تا به کمک آن معضل مسکن را کمتر کنند، درست شبیه اقدام مسئولانی که در سال‌های گذشته برای کاهش آمار بیکاران، میزان اشتغال افراد در هر ماه را کاهش دادند و آمار بیکاران را کم کردند!

 
وقتی تغییر قوانین ساده ترین کار است؛ خانه ۲۵ متری؛ تکرار نسخه کاهش بیکاری برای حل مشکل مسکن!
#خانه ۲۵ متری؛ تکرار نسخه کاهش بیکاری برای حل مشکل مسکن! #بیکاری #تهران


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223917 1