کدخبر:
223929
تاریخ انتشار:
۱ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

نگاهی به روابط ویژه سلطانی فر و خلیل زاده/ استقلال هم به سرنوشت کارخانه ابریشم دچار می شود؟

خزر: همین چند روز پیش هیچ کس اسماعیل خلیل زاده را نمی شناخت به جز وزیر ورزش! او در زمان استانداری سلطانی فر در گیلان یک کارخانه قدیمی و بزرگ ابریشم را با قيمتي قابل تامل خریده بود! شرکت ابریشم گیلان، یکی از موفق‌ترین قطب‌های نوغان‌داری در کشور در مهر 1380 در معرض فروش قرار می‌گیرد. نام خریدار اسماعیل خلیل زاده است. 

به گزارش خزرآنلاین، اسماعیل خلیل زاده نامی آشنا برای بسیاری از شهروندان رشتی و گیلانی می باشد. برخی رسانه ها وی را مالک هتل کادوس رشت و صاحب کارخانه ابریشم گیلان معرفی کرده و با اشاره به این نکته که وی پدر میلاد خلیل زاده است، می نویسند: میلاد خلیل زاده همان فردی است که در اینستاگرام به "میلاد لاکچری" شهرت داشته و عکس‌هایی با ماشین‌های میلیاردی مانند مازراتی و بی‌ام‌و منتشر می‌کند.

پای خلیل زاده چگونه به استقلال باز شد؟

اسماعیل خلیل زاده، بهمن ماه پارسال و پس از برگزاری جلسه ای در اتاق وزیر ورزش، به عضویت هیات مدیره استقلال درآمد. وی توانست خیلی زود بر یکی از مهمترین کرسی های هیات مدیره باشگاه استقلال تکیه زده و نائب رئیس هیات مدیره باشگاه استقلال لقب بگیرد! با پذیرش استعفای رییس هیات مدیره استقلال توسط وزیر ورزش، خلیل زاده بر کرسی ریاست هیات مدیره باشگاه استقلال تکیه زد. وی چندی قبل هم تا انتخاب مدیرعامل با تصمیم وزارت ورزش به عنوان سرپرست این باشگاه معرفی شد.

نکته جالب  اینجاست که رشد خیره کننده خلیل زاده از نائب رییسی هیات مدیره به ریاست آن و سپس هم انتصاب به عنوان سرپرست استقلال، همه و همه با تصمیم و نظر وزارت ورزش صورت گرفته است. اما چرا وزارت ورزش تا این اندازه بر توانایی های خلیل زاده اعتماد دارد؟! 

اگرچه خلیل زاده مدعی است که قبل از عضویت در هیات مدیره استقلال، قبلا هم با این باشگاه همکاری می کرده اما گویا سوابق ورزشی خلیل زاده به هیچ عنوان نتوانسته برخی ورزشی نویسان رسانه ای را متقاعد به حضور وی در جمع هیات مدیره استقلال نماید! به خصوص آن که بسیاری از پیشکسوتان استقلال و آنانی که سابقه ارتباطشان با باشگاه استقلال خیلی بیشتر از خلیل زاده است، نتوانسته اند به چنین جایگاهی در هیات مدیره استقلال دست یابند.

در همین راستا ایران ورزشی در گزارشی با عنوان "عضو اقتصادی هیات مدیره استقلال را بشناسید" می نویسد: « اسماعیل خلیل‌زاده، نایب‌رئیس جدید هیات مدیره باشگاه استقلال مالک یک هتل در رشت است و با فوتبال گیلان ماجراهایی را پشت سر گذاشته. او چند بار برای ورود به باشگاه سپیدرود اقدام کرد اما هرگز موفق نشد مقدمات حضورش را در لیگ 2 و لیگ یک فراهم کند و همیشه حضور او در سپیدرود در حد حرف باقی ماند. سالهای دورتر او خود را به عنوان خریدار داماش نیز مطرح کرده بود. کمک‌های چند ده میلیونی با بزرگ‌نمایی و تبلیغات بسیار هم منجر به حضور او در باشگاه‌های گیلانی نشد. پسر این عضو هیات مدیره نیز بسیار مشتاق حضور در فوتبال بوده و تمام ارتباط بین خلیل‌زاده‌ها و فوتبال در حد کمک‌های چند ده میلیونی یا برگزاری یک جشن برای تبلیغات هتل با برند سپیدرود خلاصه شده است. اما حالا قرار است اسماعیل خلیل‌زاده عضو اقتصادی باشگاه استقلال باشد و این خبر برای کسانی که مبلغ داد و ستدهای ورزشی خلیل‌زاده را از گذشته به یاد دارند عجیب به نظر می‌رسد.»

این روزنامه در پایان با بیان اینکه آثار حضور افرادی با عنوان عضو اقتصادی در هیات مدیره باشگاه ها هرگز شفاف و روشن نیست و هیچ‌کس نمی‌فهمد عملکرد عضو اقتصادی هیات مدیره چیست و چه کاربردی برای باشگاه دارد، مدعی می شود که تمام ارتباط بین خلیل‌زاده و فوتبال در حد کمک‌های چند ده میلیونی یا برگزاری یک جشن برای تبلیغات هتل با برند سپیدرود خلاصه شده است!

در مقابل، برخی دیگر از فعالان رسانه ای، حضور خلیل زاده در هیات مدیره استقلال را مرهون ارتباطات خاص وی با وزیر ورزش می خوانند!

محمد مساعد، روزنامه نگار اقتصادی در بخشی از مطلب خود که در واکنش به حضور خلیل زاده در هیات مدیره استقلال به نگارش درآورده، این حضور را ناشی از فرمان #سلطانی‌فر دانسته است! (اینجا را ببینید)

ادعایی که همخوانی عجیبی به نخستین واکنش خلیل زاده پس از عضویت در هیات مدیره استقلال دارد! مالک هتل کادوس رشت در نخستین ساعات پس از حضور در جمع اعضای هیات مدیره استقلال در گفتگو با وبسایت مشرق نیوز، از اعتماد وزارت ورزش تشکر می کند و می گوید: "چندی قبل از وزارت ورزش برای این موضوع از بنده رزومه ای خواسته شد و بنده سوابق کاری ام که شامل حضور در باشگاه استقلال هم می‌شد را ارائه کردم. مسئولان ذیربط در وزارتخانه پس از بررسی رزومه بنده این لطف را به بنده داشتند و اعتماد شد تا از این پس با این باشگاه همکاری کنم."

به نظر می رسد خلیل زاده، خود به این نکته معترف است که خاستگاه حضورش در جمع هیات مدیره استقلال، وزارت ورزش و جوانان بوده است. اگرچه محمد مساعد، روزنامه نگار اقتصادی معتقد است شخص وزیر ورزش، فرمان عضویت خلیل زاده را در هیات مدیره استقلال صادر کرده است!

با فرض صحت این ادعا، چرا وزیر ورزش می بایست راه را برای عضویت خلیل زاده در هیات مدیره استقلال هموار کند؟!

مساعد در بخش دیگری از مطلب خود تلویحاً اشاره به ارتباطات خاص سلطانی فر و خلیل زاده کرده و مدعی می شود خلیل زاده همان فردی است که در زمان تصدی سلطانی فر بر استانداری گیلان، فقط در یک قلم! شرکت ابریشم گیلان را با قیمتی به مراتب پایین و یا به قول مساعد "مفت" خریده است.

وی در ادامه می نویسد: ظهور پدیده «میلاد لاکچری» (پسر خلیل‌زاده) برای ما ارزان تمام نشده.. 

 

رابطه ای از جنس ابریشم!

تا به اینجای کار و با توجه به اظهارنظر خبرنگاران ورزشی و سیاسی، به نظر می رسد این وزیر ورزش بوده که پای خلیل زاده را به استقلال باز کرده است. اما جنس ارتباط فی ما بین خلیل زاده و سلطانی فر چه بوده و این ارتباط از کجا شکل گرفته است؟ 

تابناک در گزارشی در پاسخ به این سوال می نویسد: 

«همین چند روز پیش هیچ کس اسماعیل خلیل زاده را نمی شناخت به جز وزیر ورزش! او در زمان استانداری سلطانی فر در گیلان یک کارخانه قدیمی و بزرگ ابریشم را با قيمتي قابل تامل! خریده بود! شرکت ابریشم گیلان، یکی از موفق‌ترین قطب‌های نوغان‌داری در کشور در مهر 1380 در معرض فروش قرار می‌گیرد. نام خریدار اسماعیل خلیل زاده است. نتیجه خرید اما طبق گفته دست اندرکاران آن شرکت، به ورشکستگی این کارخانه پرآوازه انجامید!»

اگرچه اطلاع دقیقی از اینکه خلیل زاده با چه قیمتی کارخانه ابریشم گیلان را خریده، در دست نیست اما بی شک این ادعای مساعد که می گوید خرید این کارخانه توسط خلیل زاده، در زمان تصدی سلطانی فر بر استانداری گیلان صورت گرفته، کاملا درست است. درستی این ادعا سوالاتی را در ذهن پدید می آورد! آیا ارتباط خلیل زاده و سلطانی فر از زمان حضور سلطانی فر بر راس استانداری گیلان و با خرید کارخانه ابریشم گیلان توسط خلیل زاده، شکل گرفته و همچنان ادامه دارد؟ آیا خلیل زاده که بنا به اذعان برخی رسانه ها سابقه ورزشی چشمگیری هم نداشته، تنها بر پایه این ارتباط و با دستور مستقیم سلطانی فر به عضویت هیات مدیره استقلال درآمده است؟

مساعد در بخش دیگری از اظهارات خود، می نویسد: خلیل زاده آن غول 200 ساله (شرکت ابریشم گیلان) را جلوی چشم ناباور پدران نوغان‌دارمان تعطیل کرد!

اگرچه به راحتی نمی توان ادعای مساعد در خصوص تعطیلی کارخانه ابریشم توسط خلیل زاده را تایید کرد اما توجه به مصاحبه چندی پیش نبی هادی‌درو، رئیس اداره توسعه نوغانداری گیلان می تواند تا حد زیادی تصمیم گیری در خصوص درستی یا نادرستی این ادعا را تسهیل کند.

هادی‌درو با اشاره به تعطیلی کارخانه صنایع ابریشم گیلان که یکی از بزرگترین کارخانه‌های نخ ابریشم در خاورمیانه بود و از لحاظ کمی و کیفی نخ‌های بسیار خوبی تولید می‌کرد، می گوید: واگذاری غیر اصولی این کارخانه به فرد بی‌توجه به نوغانداری موجب شد که این کارخانه عظیم که می‌توانست رونق اقتصادی بسیاری خوبی را برای نوغانداران ایجاد کند، به مرز تعطیلی کشانده شود.

هادی‌درو ادامه می دهد: از ابتدا فردی که برای خرید این کارخانه اقدام کرد، هدفش رسیدن به مقاصد شخصی بود که به راحتی به آنها دست یافت و توانست از کنار این کارخانه وام میلیاردی بگیرد و ملک مورد نظرش را خریداری کند. متاسفانه با فروش کارخانه بزرگ ابریشم کشی گیلان به فردی غیرتوانمند در حوزه نوغانداری، عملاً منافع آتی نوغانداری استان فدای منافع آنی فرد شد و اقتصاد جمع کثیری از مردم استان را تحت تأثیر قرار داد و با مشکلات عدیده مواجه شد. (اینجا را بخوانید)

اگرچه هادی‌درو در این مصاحبه از بردن نام خریدار کارخانه اجتناب می کند اما جستجوی نام این شرکت در فضای مجازی نشان می دهد که مسئولیت آن هم اکنون با اسماعیل خلیل زاده بوده و در برهه ای اسماعیل خلیل زاده و فریبرز خلیل زاده (که از بستگان اسماعیل خلیل زاده می باشد) از اعضای هیات مدیره آن بوده و چه بسا هنوز هم می باشند! (اینجا و اینجا را بخوانید)

فارغ از درستی یا نادرستی اظهارات رئیس اداره توسعه نوغانداری گیلان، شاید قابل تامل ترین نکته در اظهارات وی آن جاست که می گوید خریدار این کارخانه از کنار آن توانست وام میلیاردی گرفته و ملک مورد نظرش را بخرد! جالب آن که خلیل زاده مدتی بعد توانست مالکیت ملکی که هتل کادوس رشت در آن قرار دارد، را به دست آورد!

حمله با چاقو به یک زن!

یکی دیگر از حواشی عجیب که حول محور خلیل زاده در روزهای گذشته به راه افتاد، داستان اتهامی است که یک زن در فیلمی ویدیویی به خلیل زاده وارد کرده است. حمله با چاقو!

خانم فاطمه داوری لنگرودی، بازرس تعاونی مسکن آموزش و پرورش در برابر دوربین مدعی می شود که به علت ایستادگی اش در مقابل برخی خواسته های خلیل زاده، از سوی او با چاقو مضروب شده است.

تابناک هم در این خصوص می نویسد:

«در خردادماه 98 خبری منتشر می‌شود که نام فرد داخل خبر برای رسانه ها حساسیت برانگیز بود. به نوشته طرفداری؛ گفته شد که فردی بنام خلیل زاده با یک چاقو به یک زن حمله ور شد! اما داستان چه بود؟ طبق بازرسی‌های فاطمه داوری، بازرس تعاونی مسکن کارکنان وزارت آموزش و پرورش، اسماعیل خلیل زاده دبیر اتاق تعاون تهران متخلف شناخته می‌شود. این خبر در بدو ورود خلیل زاده به استقلال به صورت نامشخص و بدون جزییات منتشر شده بود اما پس از آن در لابلای اخبار به فراموشی سپرده شد.»

البته خلیل زاده مدعی می شود در پرونده مطرح شده از سوی خانم داوری بابت چاقو‌کشی تبرئه شده و در نشست خبری که اصحاب رسانه نیز حضور داشته اند، حکم بدوی و تجدیدنظر را ارائه کرده است. 

وی منتشرکنندگان دوباره این خبر را افرادی می خواند که به دنبال حواشی هستند و با انتشار سند تبرئه خود از اتهام انتسابی، می گوید: من از این خانم به دلیل اینکه فیلم را بار دیگر منتشر کرده است، به دادسرای فرهنگ و رسانه به دلیل تهمت، نشر کاذیب و افترا شکایت کرده‌ام.

 

این در حالی است که رسانه ها اسنادی را از گزارش خانم بازرس و ادعاهای او علیه خلیل زاده منتشر کرده اند که در مجلس شورای اسلامی هم ثبت شده است. شرح گزارش کامل خانم داوری لنگرودی را اینجا ببنید

در پایان باید گفت که خزرآنلاین به هیچ عنوان نمی تواند مستقلاً درستی یا نادرستی اظهارات افراد نام برده شده در این گزارش به خصوص محمد مساعد خبرنگار اقتصادی، نبی هادی‌درو رئیس اداره توسعه نوغانداری گیلان و همچنین فاطمه داوری را تایید یا تکذیب کند و انتشار این گزارش تنها در راستای ایفای رسالت مطبوعاتی بوده است. همچنین آمادگی کامل برای انتشار پاسخ، جوابیه یا اسناد از طرف افراد نامبرده شده در این گزارش وجود دارد. 
نگاهی به روابط ویژه سلطانی فر و خلیل زاده/ استقلال هم به سرنوشت کارخانه ابریشم دچار می شود؟
#اسماعیل خلیل زاده #هتل کادوس #میلاد لاکچری


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
خزر آنلاین باید به این نوع رفتار و اعتماد چه گفت. خزر آنلاین خواهشاً در کجا شماسراغ داری که انسان یک شبه ره صد ساله رو طی کند واقعا گذشتگان ما ها چطور زندگی کردند و چطوری آبرو شرافتمندانه ای کسب نمودند البته همیشه حق به مقدار خواهد رسید
جمعه، 6 دي 139820:11:12
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
223929 1