کدخبر:
224103
تاریخ انتشار:
۱۰ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

حمله مردم عراق به کنسولگری‌ها و سفارت خانه آمریکا در عراق

خزر: شهروندان عراقی در شهر‌های مختلف در محکومیت بمباران پایگاه الحشد الشعبی عراق توسط آمریکا تظاهرات کردند و با شعار‌های ضدآمریکایی فریاد می‌زدند که «بغداد آزاد است، آزاد است، آمریکا برو بیرون، تمام دخالت‌های خارجی را در امور کشورمان رد می‌کنیم.»

به گزارش خزرآنلاین، پس از اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای حشد شعبی ـ که یکشنبه شب در اثر حمله آمریکا به استان الانبار به شهادت رسیدند ـ به حمله به مقر سفارت آمریکا و تحصن تبدیل شد، نخست‌وزیری عراق از معترضان خواست سفارت را تخلیه کنند. همچنین در پی رویداد‌های سفارت آمریکا، وزیر کشور و وزیر دفاع در مقر سفارت آمریکا حاضر شدند. این اتفاقات در حالی است که سفیر آمریکا و کارمندان اصلی سفارت، عراق را ترک کرده‌اند.

بعد از رسیدن نیرو‌های آمریکایی معترضان از داخل سفارت آمریکا در بغداد به اطراف سفارت عقب‌نشینی کردند.

نیرو‌های عراقی نیز گفتند، موفق شدند تظاهرکنندگان را از داخل سفارت بیرون کنند.

سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم نیز گفت، هیچ نیرویی به جز نیرو‌های سازمان در اطراف سفارت آمریکا نیستند، ماموریت ما تنها مبارزه با تروریسم است.

حمله مردم عراق به کنسولگری ها و سفارت خانه آمریکا در عراق

یک منبع امنیتی اعلام کرد، نجاح الشمری، وزیر دفاع وارد ساختمان سفارت آمریکا شد و حضور وزیر دفاع برای حفظ کنترل اوضاع و مهار اتفاقات مقابل سفارت آمریکا در بغداد است.

یاسین الیاسری، وزیر کشور عراق نیز تاکید کرد، تلاش‌ها برای آرام کردن اوضاع و متفرق کردن تحصن مقابل ساختمان سفارت آمریکا در جریان است.

شبکه الحره به نقل از وزیر کشور عراق آورد: من مقابل سفارت آمریکا در منطقه الخضرا (سبز) هستم. تلاش‌ها برای آرام کردن و کنترل اوضاع ادامه دارد.

تعدادی از تظاهرکنندگان امروز به اولین ایست بازرسی در سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و بخش‌هایی از دیوار اصلی سفارت و برج‌های مراقبت سفارت را آتش زدند.

معترضان خشمگین که شهدای حشد شعبی را تشییع می‌کردند، بخش‌هایی از دیوار اصلی سفارت را آتش زدند. معترضان همچنین پرچم‌های آمریکا را مقابل این سفارتخانه به آتش کشیدند.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از ورود معترضان به منطقه الخضرا از طریق پل معلق به سمت سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده است.

به گفته یک منبع امنیتی،‌ تجهیزات امنیتی نیروهای ویژه به سمت سفارت آمریکا گسیل شده است و نیروهای امنیتی درصدد متفرق کردن تظاهرکنندگان هستند.

حمله مردم عراق به کنسولگری ها و سفارت خانه آمریکا در عراق

منابع به شبکه آر تی گفتند، شمار زخمی‌های تیراندازی‌ها مقابل سفارت آمریکا در بغداد به بیست زخمی رسیده است.

این منبع افزود: نیروهای تیپ ۶۵ مقابل ساختمان سفارت مستقر هستند.

این منبع افزود، در اثر شلیک گاز اشک آور برخی تظاهرکنندگان دچار حالت خفگی شدند و چهارده خودروی آمبولانس نیز اقدام به انتقال مصدومان کردند.

گفته شده است، برج‌های مراقبت اطراف سفارت از نظامیان آمریکایی تخلیه شده‌اند.

همچنین منابع عراقی اعلام کردند که وزرای دفاع و کشور عراق به منظور بررسی اوضاع و درخواست از تظاهر کنندگان برای خروج از سفارت به این ساختمان رفته‌اند.

همزمان عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق از همه تحصن کنندگان خواست هرچه سریع‌تر سفارت آمریکا و اطراف آن را ترک کنند. تظاهرکنندگان خشمگین همچنین پرچم‌های عراق و حشد شعبی را بر دیوارهای این سفارت نصب کردند.

شبکه الجزیره هم از خروج معترضان از داخل ساختمان سفارت آمریکا خبر داد. سفارت آمریکا از دولت عراق خواست مداخله کرده و حفاظت از سفارت را افزایش دهد.

گردان‌های حزب‌الله عراق امروز از تحصن نامحدود مقابل سفارت آمریکا در بغداد تا زمان بسته شدن سفارت و اخراج سفیر خبر داد.

جعفر حسینی، سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق در کنفرانسی خبری گفت: هیچ قصدی برای یورش یا حمله به سفارت نداریم. فقط می‌خواهیم تحصنی نامحدود تا زمان بسته شدن سفارت آمریکا و اخراج سفیر داشته باشیم.

در همین راستا، یک منبع وزارت خارجه عراق اعلام کرد که سفیر آمریکا به همراه کارمندان اصلی سفارت واشنگتن در عراق به دلایل امنیتی از بغداد خارج شدند.

‏صبح امروز مراسمی مردمی برای تشییع پیکر شهدای حشد شعبی برگزار شد. خزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق و هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر در مقابل سفارت آمریکا در میان تشییع کنندگان بودند.

به گفته این منابع، آغاز مراسم تشییع در تقاطع میدان الحریه تا تقاطع دانشگاه بغداد با حضور شخصیت‌های سیاسی، نظامی و امنیتی بود اما تشییع کنندگان به منطقه الخضرا (سبز) وارد شدند و به سفارت آمریکا رسیدند.

تشییع کنندگان در بغداد با حمل تابوت شهدا از مقابل سفارت آمریکا عبور کردند.

هزاران عراقی معترض مقابل سفارت واشنگتن تجمع و اعلام کردند می‌خواهند آنجا چادر بزنند. آنها در شعارهایی حملات آمریکا به عراق را محکوم و به درب اصلی سفارت آمریکا حمله کردند. تظاهرکنندگان خواستار بستن سفارت و اخراج سفیر آمریکا هستند. تشییع کنندگان پرچم‌های عراق و پرچم‌های حشد شعبی را مقابل سفارت آمریکا در دست داشتند.

گردان‌های حزب‌الله عراق پیشتر اعلام کرده بود، امروز پیکر شهدای حملات آمریکا به شهرستان القائم در مرزهای عراق و سوریه را در بغداد نزدیکی منطقه به شدت محافظت شده الخضرا؛ جایی که مقر سفارت آمریکا قرار دارد، با حضور مردم تشییع می‌کند؛ اقدامی که به نوعی نمایش قدرت این گروه خواهد بود.

گردان‌های حزب‌الله عراق گفته بود: راهکارهای ممکن و در دسترس برای پاسخگویی به حملات هوایی آمریکا را بررسی می‌کند. این گروه برای پاسخگویی منتظر دستور فرماندهان است.

این در حالی است که پارلمان عراق در برگزاری جلسه‌ای برای این بمباران ناکام ماند.

اعضای فراکسیون‌های شیعه نزدیک به حشد شعبی درصدد جمع‌آوری امضا برای بررسی درخواست اخراج نیروهای آمریکایی از عراق در جلسه پارلمان بودند که به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضا، پارلمان نتوانست در این باره تشکیل جلسه دهد.

همچنین سازمان حشد شعبی عراق در پیامی از اهالی شهرستان القائم به دلیل پشتیبانی و کمک در جریان حملات اخیر آمریکا قدردانی کرد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: از مردم القائم به دلیل کمک‌شان به نجات زخمی‌ها و خارج کردن شهدا از پایگاه‌های حشد که در معرض حملات آمریکا قرار گرفت، قدردانی می کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است، مردم القائم پس از کمک به عملیات نجات، برای اهدای خون به زخمی‌ها به بیمارستان‌ها رفتند و علاوه بر آن برای ممانعت از نفوذ تروریست‌ها، کمبود نیرو را در پاسگاه‌های مرزی جبران کردند.

آمریکا در آخرین اقدام خصمانه خود پایگاه‌های نیروهای حشد شعبی عراق در شهرستان القائم در استان الانبار را هدف قرار داد که این تجاوز آمریکا ۲۵ شهید و ۵۱ زخمی بر جای گذاشت.
حمله مردم عراق به کنسولگری‌ها و سفارت خانه آمریکا در عراق
#حمله مردم عراق #کنسولگری‌ها #سفارت خانه آمریکا


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
ثابت
این آدمهای جاهل به جای اینکه پرچم ملی عراق را نصب کنند پرچم کتائب را را نصب کرده ند.از نظر بینش سیاسی آدمهای زیر خط فکرند.
پنجشنبه، 12 دي 139814:23:18
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224103 1