کدخبر:
224444
تاریخ انتشار:
۳۰ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

حفظ و نمایش گونه‌های ارزشمند درختان عصر یخبندان در گیلان

خزر: پویش ملی نهال‌کاری در گیلان با رویکرد حفظ گونه‌های ارزشمند عصر یخبندان به‌منظور حفظ و نمایش آن‌ها از محل ایستگاه راه‌آهن رشت آغاز شد.

 

به گزارش خزرآنلاین، استاندار گیلان صبح امروز در پویش ملی نهال‌کاری با رویکرد حفظ گونه ارزشمند انجیلی (یادگار عصر یخبندان) در محل ایستگاه راه‌آهن رشت حضور یافت.

گونه‌های نادر درختان کاشته شده در محل راه‌آهن رشت که از محل اجرای سد شفا رود برای حفظ و زیبایی منظر به این مکان منتقل‌شده‌اند، عمدتاً از نوع انجیلی، افرا، توسکا، ممرز، بلوط، آزاد و‌ داغداغان هستند که جز گونه‌های باارزش به دلیل پیدایش دیرینه آن‌ها در دوران سوم زمین‌شناسی است.

از بین درختان کاشته شده امروز، گونه انجیلی جز گونه‌های فسیل زنده بوده و دارای ارزش زیبایی‌شناختی فوق‌العاده است و به‌عنوان درخت تزئینی در فضای سبز و پارک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 کاشت گونه‌های نادر ازجمله انجلی و افرا در مسیر بلوار دسترسی به ایستگاه راه‌آهن رشت به طول حدود دو کیلومتر به اجرا درآمده که در صورت مراقبت مناسب در آینده به یکی از منظرهای زیبای شهری تبدیل خواهد شد.

محسن یوسف پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در حاشیه کاشت نهال در محل ایستگاه راه‌آهن رشت  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفته که تلاش منابع طبیعی در آینده در تمامی پروژه‌های عمرانی عدم قطع درخت است و نهایتاً درختان از محل پروژه‌ها به شهرها و پارک‌ها منتقل می‌شوند.

به گفته وی درختانی که از محل سد شفارود به محل کاشت در ایستگاه راه‌آهن رشت منتقل‌شده‌اند بسیار جزئی هستند و در آینده و تدریجاً به مناطق دیگر منتقل می‌شوند .

 

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان هدف از انتقال و کاشت درختان با گونه‌های نادر را در ایستگاه راه‌آهن رشت را نشان دادن منابع جنگلی و درختان نادر ازجمله انجیلی و افرا به مسافران و گردشگرانی هست که از طریق ریل به گیلان سفر می‌کنند.

ارسلان زارع، استاندار گیلان کاشت درخت با گونه‌های محلی را از تأکیدات رئیس‌جمهور برشمرد و این اقدام را موجب افزایش سرانه پوشش درختی می‌شود.

وی کاشت نهال‌ها با گونه‌های منحصربه‌فرد گیلان را نیز اقدامی قابل‌تحسین دانست و از فرمانداران خواست تا کاشت نهال‌ها با پایه گونه منطقه را در درون و بیرون شهر هدف‌گذاری کنند.

به گفته علی اوسط اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان تاکنون شهرداری‌های رشت، انزلی و لولمان از نهال‌های با گونه‌های نادر در فضا و منظرسازی شهری استفاده کرده‌اند.

در محل آبگیری مخزن سد شفا رود حدود ۹۳ هکتار محدوده جنگلی وجود دارد که تا قبل از آبگیری قرار است تدریجاً گونه‌های نادر خارج و در سایر مناطق گیلان کاشته شود.
حفظ و نمایش گونه‌های ارزشمند درختان عصر یخبندان در گیلان
#گیلان #درختان عصر یخبندان #ابوالقاسم حسین پور #گونه‌های ارزشمند


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای اجتماعي
تازه های اجتماعي
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224444 1