کدخبر:
224655
تاریخ انتشار:
۱۴ بهمن ۹۸
چاپ
چاپ
|
3 نظر
چاپ
دسته خبر
:

پیامدهای یک ردصلاحیت!

خزر: پیش بینی اینکه جعفرزاده تا آخرین دقایق هم دست از تلاش برای اخذ تایید صلاحیت خود بر نخواهد داشت، چندان سخت نخواهد بود. اما اگر نماینده رشت در اندک فرصت باقی مانده نتواند تایید صلاحیت خود را اخذ کند، بی تردید فضای سیاسی استان و همچنین شهرستان رشت متاثر از این رد صلاحیت خواهد شد.

به گزارش خزرآنلاین، غلامعلی جعفرزاده با انتشار توییتی رسما از رد صلاحیت خود توسط شورای نگهبان خبر داد. توییتی احساسی که می توان آن را به نوعی تسلیم نماینده رشت در برابر سرنوشتی که برایش رقم خورده به حساب آورد.

با این حال پیش بینی اینکه جعفرزاده تا آخرین دقایق هم دست از تلاش برای اخذ تایید صلاحیت خود بر نخواهد داشت، چندان سخت نخواهد بود. اما اگر نماینده رشت در اندک فرصت باقی مانده نتواند تایید صلاحیت خود را اخذ کند، بی تردید فضای سیاسی استان و همچنین شهرستان رشت متاثر از این رد صلاحیت خواهد شد. به خصوص آن که نماینده رشت یکی از معدود نمایندگان پرنفوذ در استان محسوب می شده و تا حد زیادی این نفوذ را مرهون حمایت ها و همسویی هایش با جریان دولت در بزنگاه های سیاسی بوده است.

چرا صلاحیت جعفرزاده تایید نشد؟

در همان دوره اول حضور جعفرزاده در بهارستان، اظهارنظرهای قابل تامل و متفاوت از او، به وی شخصیتی فرا استانی بخشیده بود تا آن جا که نماینده رشت برای دنبال کنندگان اخبار سیاسی در سطح کشور، چهره ای شناخته شده بوده و بارها و بارها طرف مصاحبه رسانه های کشوری قرار می گرفت. بی تردید در جعفرزاده رنگ و بویی از علی مطهری و حتی محمود صادقی به چشم می خورد. علی رغم آن که نظرات و نطق های او گاهی اوقات به شدت به خط قرمزهای نانوشته نزدیک می شد اما جعفرزاده برای شرکت در انتخابات مجلس دهم توانست تایید صلاحیت خود را اخذ نماید.

با این حال جعفرزاده در دومین حضور در مجلس شورای اسلامی پخته تر از گذشته عمل می کرد و ضمن بالا بردن جنبه انتقادپذیری اش، به زعم نگارنده از برخی اقدامات اشتباه گذشته همچون شکایت از خبرنگاران، دوری می کرد. اما چه شد که جعفرزاده مجلس دهم که تجربه اش نسبت به جعفرزاده مجلس نهم بیشتر بوده و تا حد زیادی از اظهارنظرهای متفاوتش کاسته شده بود، نتوانست این بار صلاحیت خود را اخذ کند؟

شاید پاسخ به این سوال در این نکته نهفته باشد که در دوره قبلی انتخابات مجلس، صادق لاریجانی ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشته و در نتیجه حقوقدانان شورای نگهبان با تعرفه او و رای نمایندگان منصوب می شده اند. صادق لاریجانی هم برادر علی لاریجانی بوده و البته جعفرزاده هم ارتباط بسیار حسنه ای با علی لاریجانی داشت.

 

پس از تصدی آیت الله رییسی بر راس قوه قضاییه و عدم ثبت نام علی لاریجانی برای انتخابات بعدی مجلس، به نظر می رسید جعفرزاده یکی از مهمترین حامیان خود را از دست داده باشد. بی شک وقتی علی لاریجانی دیگر خیال حضور در مجلس را نداشته باشد، نیازی به رای نمایندگان هم نخواهد داشت و در نتیجه برای اخذ تایید صلاحیت آنان دست به لابی های احتمالی هم نخواهد زد.

چه کسانی متاثر از ردصلاحیت جعفرزاده خواهند شد؟

اگر جعفرزاده بتواند صلاحیت خود را از شورای نگهبان اخذ کند، به لطف داشتن هواداران فراوان، کار سختی در پیروزی در انتخابات نخواهد داشت. اگرچه از توییت نماینده رشت و شنیده های سیاسی و از همه مهمتر نبود علی لاریجانی در مجلس بعدی، چنین به نظر می رسد که عمر نمایندگی نماینده رشت به زودی به پایان خواهد رسید.

برای بررسی این موضوع که چه کسانی از ردصلاحیت نماینده رشت متاثر خواهند شد، باید به این نکته اشاره کرد که جعفرزاده یکی از حامیان سیاست های دولت بوده و علیرغم انتقادات نسبت به برخی تصمیمات دولتی، در اذهان عمومی نماینده ای هم راستا با جریان دولت محسوب می شود. پس اخذ نظر او در انتصابات درون استانی از تعیین استاندار گرفته تا مدیران کل و حتی موارد جزیی تر، قابل پیش بینی خواهد بود. این همسویی جعفرزاده با دولت به اندازه ای بوده که اخیرا رییس دفتر رییس جمهور در اظهارنظری ناشیانه، رد صلاحیت جعفرزاده را به حمایت های او از برجام مربوط دانسته و عملا با این اظهارات نسنجیده، کار را برای نماینده رشت بسیار سخت نمود.

اگر صلاحیت جعفرزاده تایید نشود، به نظر می رسد در درجه اول برخی بستگان نسبی او که به درست یا غلط انتصابشان ممهور به نام جعفرزاده است، تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. در درجه بعدی بستگان سببی قرار خواهند داشت، مثلا ممکن است جایگاه یکی از شهرداران فعلی که نسبت سببی با نماینده رشت دارد، متاثر از این رد صلاحیت شود. بعضی مدیران استانی که انتصابشان در بدنه دولت با اخذ نظر مثبت نماینده رشت، رقم خورده را هم می توان به این لیست افزود. حتی ممکن است برخی نمایندگان فعلی هم متاثر از این رد صلاحیت شانس بیشتری برای خود برای پیروزی در انتخابات قایل شوند. در این میان خوشحالی برخی رسانه ها که در برهه ای طرف شکایت جعفرزاده هم قرار گرفتند، دور از ذهن نیست.

البته هنوز یک سال و اندی به پایان عمر دولت مانده و ممکن است نماینده رشت پس از جا ماندن از قطار بهارستان، صاحب منصبی چشمگیر در دولت به خصوص در سازمان برنامه و بودجه شود. بالاخره نوبخت با انتصاب ندیمی، حجت مهدوی، دلخوش و ... نشان داده که اخلاقاً قدردان دوستان و حامیان قدیمی می باشد. البته اگر جعفرزاده نخواهد به دور از فضای سیاسی به کرسی استادی خود در دانشگاه گیلان برگردد.
پیامدهای یک ردصلاحیت!
#نماینده رشت #غلامعلی جعفرزاده


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
بعید میدونم ایشون هیات علمی دانشگاه باشن
چهارشنبه، 16 بهمن 13988:42:10
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

حمید
هر مسئولی وزنی دارد ، باید دید و سنحید و دقت نمود که آیا حامی بودن جناب آقای جعفر زا ده از سیاست و برنامه های دولت اثر مثبت در اقتصاد کلان و خرد از جمله استان داشته است ؟ آیا حامی دولت بوده تا اینکه بتواند دوست هم حزبی نا کارآمد و یا کارآمد را منصوب نمایند ؟! اطلاعات موجود مبنی بر اینکه ایشان در انتصاب عده ای نقش داشته اند خیلی در بعد کارآمدی مدیران مد نطر رضایت بخش نبوده و خدا وکیلی می داند که اینگونه حمایت غلط از افراد نا کارآمد و بعضا مسئله دار توسط نمایندگان در سطح استان و کشورچالش های زیادی را برای نظام بدنبال داشته است . امید است که نمایندگان دوره یازدهم با وضع قانون و نظارت بر اجرای آن و تعامل و هماهنگی با سه قوه بتوانند مشکلات مردم را که حقیقتا تحت فشار هستند رفع نمایند اینطور نباشد عده ای بخور ند و ببرند و عده ای از نداشتن ناله کنند و بمیرند .آقای جعفر زاده ادعا دارید بسیجی هستید ، شعار شما با عملکردتان همخوانی دارد ؟ آقای جعفر زاده الان خانواده کارمند بازنشسته هستند که در امرار و معاش خانواده اش عاجز مانده اند ! قصور این نا بسامانی اقتصادی به عهده کیست ؟ به هر حال مردم دل خوشی از مجلسیان ندارند و انتظار تغییر در وضع موجود را دارند . انشاالله
سه شنبه، 15 بهمن 139811:56:38
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

ثارالله
هرچند هنوز افراد بدتر از جعفر زاده بازهم تائید صلاحیت شده اند اما ایشان میبایست همان دور اول رد شوند
سه شنبه، 15 بهمن 139813:13:48
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224655 1