کدخبر:
224759
تاریخ انتشار:
۲۱ بهمن ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

در باب اعلام لیست اموال برخی کاندیداها؛ میلیاردرهای بهارستان نشین؟!

خزر: گفته می شود نماینده می بایست فردی از جنس مردم بوده تا مشکلات آنان را درک و اصطلاحا غمخوارشان باشد. فارغ از اینکه این موضوع تا چه اندازه از شعار به عمل تبدیل شده، سخت است عاشری جوان را با داشتن 700 میلیون پول نقد در حساب و دارابودن دو دستگاه آپارتمان به اررش 2 میلیارد تومانی و اتوموبیل 300 میلیونی، مردی از جنس توده مردم حساب کرد. مردمی که بنا به آمار رسمی اعلامی، 40 درصدشان زیر خط فقر هستند.

به گزارش خزرآنلاین، چند وقتی است که برخی کاندیداهای عمدتاً اصولگرای مجلس در اقدامی قابل تحسین، لیست اموال خود را منتشر نموده اند. اگرچه به نظر می رسد انتشار این لیست با هدف شفاف سازی و روشن نمودن افکار عمومی و صد البته برانگیختن توجه و تحسین مردم که می تواند منجر به اخذ رای بیشتر در انتخابات آتی شود، صورت گرفته اما معمولا آن چه که مورد انتظار عموم مردم بوده و از قضا بسیار هم از مردم مخفی نگه داشته می شود، انتشار لیست اموال بعد از پایان دوره 4 ساله نمایندگی است نه قبل از شروع آن! 

اساسا آن چه برای عموم مردم مهم است اینست که بدانند میزان ثروت نمایندگان در دوران 4 ساله حضور در مجلس، تا چه اندازه تغییر داشته است. شنیده هایی از ثروت های نجومی برخی نمایندگان که بعضا پس از بروز اتفاقاتی همچون مورد سرقت قرار گرفتن منزل آنان و انتشار لیست اموال سرقتی در رسانه ها، به گوش می رسد، نشان می دهد که متاسفانه نمایندگی برای بعضی ها نه یک فرصت برای خدمت که شغلی برای درآمد محسوب می شده است. کمااینکه رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی به علت مفسده های مالی، شاهدی بر این مدعاست. 

در هر حال، همین انتشار لیست اموال قبل از حضور در بهارستان ولو با نیت کسب رای بیشتر هم که باشد، باید به فال نیک گرفت و در عصری که لابی ها، رانت و مال اندوزی ها تنها با کمک نهادهای نظارتی کشف می شود، گردش آزاد اطلاعات مالی ولو در چنین اندازه ای را هم باید قدر دانست که چه بسا تجزیه و تحلیل همین ها هم می تواند تا اندازه ای به شناخت کاندیداها بینجامد. 

رضا عاشری، یکی از کاندیداهای جوانی است که اخیراً لیست اموال خود را منتشر کرده است. بنا به آن چه که در این لیست آمده، عاشری علیرغم جوانی، 2 دستگاه آپارتمان به ارزش 2 میلیارد تومان، خودروی شخصی به ارزش 300 میلیون تومان و البته 700 میلیون تومان وجه نقد در حساب های بانکی خود دارد!

اگرچه به لطف سیاست های بی تدبیرانه دولت در حوزه اقتصاد، این روزها یک خودروی منطقه آزاد به راحتی 300 میلیون تومان قیمت گذاری می شود و حتی ارزش یک آپارتمان در منطقه متوسط رشت هم اگر متراژ بالایی داشته باشد، می تواند به 1 میلیارد تومان برسد اما وجود 700 میلیون تومان پول نقد در حساب بانکی چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. 

البته که این ثروت از منابع و روش های مشروع و قانونی به دست آمده اما وقتی پای نمایندگی مجلس به میان می آید باید به یاد بیاوریم که گفته می شود نماینده می بایست فردی از جنس مردم بوده تا مشکلات آنان را درک و اصطلاحا غمخوارشان باشد. فارغ از اینکه این موضوع تا چه اندازه از شعار به عمل تبدیل شده، سخت است عاشری را با داشتن 700 میلیون پول نقد در حساب و دارابودن دو دستگاه آپارتمان به اررش 2 میلیارد تومانی از جنس توده مردم حساب کرد. مردمی که بنا به آمار رسمی اعلامی، 40 درصدشان زیر خط فقر هستند. (اینجا را ببینید)

نکته دیگر اینکه رضا عاشری، از کارمندان شهرداری رشت بوده و گویا در مقطعی مدیریت شهرداری منطقه 5 را هم بر عهده داشته است. بی تردید این حجم از ثروت با آن چه از زندگی کارمندی ولو از نوع مدیریتی آن شنیده و دیده ایم، همخوانی ندارد. شاید این کاندیدای جوان مجلس به فعالیت های اقتصادی دیگر مشغول بوده و با بهره مندی از هوش بالا و استعداد فراوان، توانسته حداقل از منظر مالی از بسیاری از هم سن و سالان خود جلوتر باشد. شاید هم بخشی از این ثروت از منابع مشروع دیگری همچون ارث تامین شده باشد.  

در پایان اشاره به یک حکایت از مرام و مسلک آیت الله طالقانی خالی از لطف نیست. آیت الله طالقانی در مجالس، بر روی صندلی نمی نشست و معتقد بود کسی که روی این صندلی‌های راحت نشست نمی‌تواند قانونی بنویسد که به درد روی زمین‌نشستگان بخورد.

 
در باب اعلام لیست اموال برخی کاندیداها؛ میلیاردرهای بهارستان نشین؟!
#انتخابات مجلس #رضا عاشری


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
رشتی
مطمئنا اگه دزدی بود نمی گفت حالا که یه نفر اومده روراست باشه نزنیم تو سرش ما با ایده که ادم ندار می تونه درد ما را بفهمه افرادی را به شورا و حتی پاستور فرستادیم و نتیجشو دیدیم که با شنیدن چند میلیون یا یه خونه قافیه را باخت به نظر من مهم اینه طرف سالم و کار بلد باشه و کسی که ثروتی از راه درست به دست اورده آدم بدی نیست
دوشنبه، 21 بهمن 139823:14:16
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224759 1