کدخبر:
224833
تاریخ انتشار:
۲۷ بهمن ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

تکرار اتفاق مینو خالقی؛ این بار در استان؟!

خزر: شورای نگهبان از حق قانونی نظارت استصوابی عام برخوردار بوده که این نظارت در تمام مراحل جاری است و همانطور که احراز جعل مدرک تحصیلی یک کاندیدا حتی پس از رای آوردن می تواند منجر به ابطال آرای او شود، وصول هر نوع مدرک جدید از کاندیداها، ممکن است منع قانونی برای ورود آنان به بهارستان ایجاد کند.

به گزارش خزرآنلاین، مینو خالقی یکی از خبرسازان دور قبل انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه اصفهان بود. وی که برادرزاده ناصر خالقی (وزیر کار و امور اجتماعی در دولت هشتم) می‌باشد، در انتخابات مجلس دهم از سوی کارگروه استان‌های شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان، در فهرست نهایی نامزدان ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم برای انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و با کسب ۱۹۳٬۳۹۹ رأی از مجموع ۶۷۱٬۴۷۱ رأی مأخوذه شهر اصفهان به عنوان نماینده منتخب اعلام شد.

با این حال شورای نگهبان در آخرین روز اسفند ۱۳۹۴ با ارسال نامه‌ای به استانداری اصفهان، از ابطال آرای مینو خالقی، پس از انتخاب شدن خبر داد. مدتی بعد هم سیامک ره پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات اعلام کرد که دلایل ابطال آرای خانم مینو خالقی به شخص وی اعلام شده‌است. با این حال، اعتراض برخی نمایندگان اصلاح طلب و دخالت حسن روحانی، سبب شد تا این پرونده به هیئت عالی حل اختلاف قوا ارجاع داده شود که این هیئت هم نظر شورای نگهبان را تأیید نمود. البته معترضین به این نکته توجه نداشتند که از نظر حقوقی نظارت استصوابی شورای نگهبان، عام و در تمام مراحل است و  این شورا می تواند حتی پس از انتخاب فرد هم در صورت وصول مدارک جدید، صلاحیت کاندیداها را رد کند. 

حالا اما شنیده هایی از وجود پرونده اخلاقی در خصوص یکی از کاندیداهای فعلی به گوش می رسد. پرونده ای که گویا پیرو شکایت یک شاکی خصوصی برای این کاندیدا گشوده شده است. البته با توجه به اینکه این پرونده در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و از این جهت که بررسی صلاحیت کاندیداها امری حساس و دقت در آن، مطالبه جدی مردم و مقام معظم رهبری بوده، احتمالا ادعاهای شاکی به عنوان سندی موثق مورد استناد نهادهای ذی ربط قرار نگرفته است.

در هر حال شورای نگهبان از حق قانونی نظارت استصوابی عام برخوردار بوده و همانطور که احراز جعل مدرک تحصیلی یک کاندیدا حتی پس از رای آوردن می تواند منجر به ابطال آرای این کاندیدا توسط شورای نگهبان شود، وصول هر نوع مدرک جدید از کاندیداها، ممکن است منع قانونی برای ورود آنان به بهارستان ایجاد کند.
تکرار اتفاق مینو خالقی؛ این بار در استان؟!
#شورای نگهبان #نظارت استصوابی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Politics
تازه های Politics
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224833 1