کدخبر:
224913
تاریخ انتشار:
۳۰ بهمن ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

چند نکته در خصوص افرادی که خود را تیم رسانه ای شهردار رشت می خوانند و اقداماتی که با نام شهردار انجام می دهند!

خزر: قابل تامل آن که این تیم رسانه ای تا اندازه زیادی از وطیفه اصلی خود که همان تنظیم و مدیریت تعاملات مثبت شهردار رشت با رسانه ها است، دور افتاده و در چرخه معکوس به جای تبدیل منتقد به موافق، در حال تبدیل منتقد ساده به مخالف تمام عیار می باشند!

به گزارش خزرآنلاین، شهر اولین ها از چند منظر شهره عام و خاص است. نخست سطح بالای فرهنگ مردم و دوم علاقه شهروندان به مسایل سیاسی و نقش آفرینی شان در رقم زنی آینده سیاسی و اجتماعی. بر همین اساس رشت و گیلان زادگاه مفاخر علمی، فرهنگی بوده و رشتوندان همواره روی خوش به خواندن نشریات و اطلاع از آخرین اخبار جاری مملکت نشان داده اند تا آن جا که گیلان علیرغم مساحت بسیار کم در مقایسه با سایر استان ها، از منظر تعداد پایگاه های خبری جایگاه سوم را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است. 

در چنین فضای سیاسی و اقتصادی و در بین مردمی که نسبت به تحولات اجتماعی و سیاسی شهر خود بی تفاوت نیستند، تضارب آرا و اختلاف نظر نه تنها امری غیرقابل اجتناب بوده بلکه اگر تبدیل به اختلافات عمیق و بنیادین نشود، می تواند فرصتی مطلوب برای استماع تمام نظرات و اتخاذ بهترین تصمیم در جهت پیشبرد بهتر امور محسوب باشد. 

شهرداری رشت طی سال های گذشته دوران پر فراز و نشیبی را سپری کرده است. با تصدی دکتر حاج محمدی بر راس شهرداری رشت، چنین به نظر می رسید که رشت به ساحل آرامش خود رسیده و شهردار دانش آموخته به خوبی با اصول نظرخواهی و مشورت طلبی از شهروندان و نخبگان سیاسی و اجتماعی آشنا است. حاج محمدی عقبه ای در رشت نداشت و همین موضوع سبب می شد تا ذهن بسیاری از نخبگان سیاسی و فعالین رسانه ای نسبت به شهردار رشت خالی از هر نوع پیشداوری باشد. این عدم پیشداوری، همان فرصتی بود که شهردار رشت می توانست از آن به بهترین نحو در جهت ایجاد یک وفاق عام و به دست آوردن وحدتی در حد و اندازه های یک شهر استفاده کند. البته که شهردار رشت دستیابی به همین هدف را هم در سر می پرورانید. تجربه گرانبهای سال ها فعالیت مدیریتی، به حاج محمدی آموخته بود که رسانه ها، مهمترین ابزار مطالبه گری و محلی برای تجلی درخواست های مردمی و انعکاس فعالیت های صورت گرفته هستند. 

حاج محمدی توجه ای در خور تحسین به رسانه ها داشت تا آن جا که در نخستین قدم سعی کرد تا گزینه مورد وثوق خود را مامور ویژه برقراری تعاملی مناسب و سازنده با رسانه ها نماید. با این حال، مخالفت برخی اعضای شورا سبب شد تا شهردار رشت نتواند آن طور که باید و شاید برنامه های خود را در راستای برقراری تعاملی سازنده با اصحاب رسانه تنظیم کند و ناچار به دنبال انتخاب فرد یا افرادی از درون شهرستان برای بر عهده گرفتن این ماموریت خطیر شد. دقیقا از همین جا بود که کلید استارت حواشی حول محور شهردار زده شد. 

شهردار رشت شناختی از فضای رسانه ای استان نداشت و البته نیازی هم به این شناخت نداشت چرا که تصور می کرد می تواند با اعتماد بر گزینه مورد وثوق خود مسئولیت سنگین برقراری تعامل سازنده با جمع بزرگ رسانه ها را از دوش خود برداشته و وقت گرانبهای خود را به مسایل مهمتر اختصاص دهد. با این حال مخالفت شورانشینان با گزینه شهردار به بهانه وارداتی بودن آن، سبب شد تا شهردار ناچار به انتخاب فردی از محدوده فعالین رسانه ای درون شهری شود و این انتخاب برای حاج محمدی که شناختی از معادلات درون رسانه ای و کنش های پیچیده موجود در بین رسانه های شهرستان نداشت، نوعی تیراندازی با چشمان بسته محسوب می شد. نتیجه مشورت گیری شهردار رشت از برخی اطرافیان در مدت زمان کمی که از تصدی اش بر راس شهرداری گذشته بود، انتخاب فرد یا افرادی شد که فضای فعلی به خوبی نشان می دهد این افراد که خود را تیم رسانه ای شهرداری می خوانند تا چه اندازه در انجام وظیفه محوله موفق بوده اند. 

این روزها شهردار رشت به شدت از سوی برخی رسانه ها در معرض انتقاداتی ناجوانمردانه قرار دارد و بعضا برخی فعالین رسانه ای به شکلی غیرمنصفانه چشم ها را بر واقعیت بسته و دکمه باز آستین شهردار را می بینند اما کبودی دستان او را نه! بی شک این حجم از تخریب، حق حاج محمدی نیست. این هجمه های گسترده حق شهرداری نیست که از همان ابتدا رسانه ها را به درستی رکن چهارم دموکراسی دانسته و بر جایگاه رفیع و نقش مهم آن ها واقف بود. چرا حاج محمدی علیرغم بهره مندی از سواد علمی و اجتماعی بالا و داشتن کاریزمای یک شهردار کاربلد و با تجربه نتوانست آن طور که انتظار می رفت پازل روابط خود را با رسانه ها به درستی بچیند؟ 

پاسخ به سوال بالا در چند نکته مهم نهفته است. اول اینکه اگر شهردار رشت، خودش ایجاد ارتباطی سازنده و درست با رسانه ها را بر عهده می گرفت، بی شک تا حد زیادی در این راه موفق عمل می کرد اما حاج محمدی وقت کافی برای این کار نداشت و ناچاراً زمام امور را به افرادی سپرد که تا پیش از این هیچ سابقه چشمگیر و تجربه موثری در این مورد نداشتند. افرادی که خیلی زود، نام "تیم رسانه ای شهردار" را بر خود نهاده و خیلی زود و متاثر از جایگاهی که به دست آورده بودند، در اقدامی کاملا اشتباه رسانه ها را به دو دسته خودی و غیرخودی تقسیم نمودند. غلو در بهره مندی از بودجه شهرداری و بلف زنی در حاتم بخشی آن به رسانه های خودی و تخریب اشخاص حقیقی و حقوقی و رسانه هایی که بعضا هیچ زاویه ای هم با شهردار نداشته و تنها انتقادی ساده از مثلا چاله یک خیابان داشتند، به بدترین شکل و تبدیل منتقدین به مخالفان شهردار، عمده اشتباهاتی بود که این افراد بدون اطلاع شهردار رشت و با نام او مرتکب می شدند. 

انتخاب نام "گروه 5+1" و خط نشان کشیدن برای رسانه های دیگر نشان از آن دارد که گویا این افراد، امورات مهم رسانه ای یک کلانشهر را در حد گروه بندی های مدرسه ای و دعوای زنگ آخر تنزل داده و به جای کمک به جریان آزاد و انتقال شفاف اطلاعات، فرصت به دست آمده ناشی از اعتماد شهردار به خود را زمانی مناسب برای تسویه حساب های شخصی با سایرین دانسته و به این موضوع توجهی ندارند که دیگران این اقدامات کودکانه را از چشم شهردار رشت دیده و غافل از اینکه شهردار اصلا اطلاعی از فعالیت این افراد ندارد، سعی می کنند با تخریب شهردار رشت اقدامی متقابل انجام داده باشند. گویا این تیم رسانه ای هنوز در حال و هوای دوران نوجوانی و تشکیل گروه همسالان به سبک کارتن های دوران کودکی هستند! 

حلقه دوستان شهردار روز به روز تنگ تر می شود. همراهی با شهردار رشت و القای این تفکر که هر انتقادی از سر دشمنی است و دشمنان امروزی از همان ابتدای ورود شهردار به رشت، دشمن بوده اند و به هیچ عنوان سر سازش نخواهند داشت، شهردار رشت را در برزخ انتخابی سخت قرار داده بود. این تیم رسانه ای به دنبال ایزوله کردن حاج محمدی از سایر رسانه ها بوده و هر نوع ارتباط گیری اصحاب رسانه با شهردار رشت اگر از مجرای آنان صورت نمی گرفت، برای آنان گناهی نابخشودنی محسوب می شد تا آن جا که بعضا رسانه های حامی شهردار از جمله همین رسانه هم از تخریب های آنان در امان نماند و صدالبته پس از انتشار این گزارش هم در امان نخواهد ماند. ایدئولوژی غالب این افراد کشیدن دیوار دورتادور شهردار رشت، ممانعت از دسترسی مستقیم اصحاب رسانه به دکتر حاج محمدی و تنزل جایگاه شهردار یک کلانشهر به شهردار چند رسانه و نزدیکان آنان است. 

نگاهی به میزان تعامل شهرداران سابق با رسانه ها که بسیاری از آنان نه از لحاظ مرتبه علمی و نه از منظر سطح روابط عمومی قابل مقایسه با شهردار رشت نیستند، نشان می دهد که حتی در دوران آنان هم سطح ارتباط شهرداری رشت با رسانه ها در مراتب بالاتر و بهتری بوده است. متاسفانه تمام رسانه ها و خبرنگاران آزادی که به نوعی هدف تخریب این به اصطلاح "تیم رسانه ای شهردار" قرار می گیرند به اشتباه تصور می کنند که فرمان تخریب از جانب شهردار رشت صادر می شود و در نتیجه به جای پاسخگویی به این افراد، مستقیما سعی در ایراد هجمه به شخص شهردار دارند که همین هجمه ها از سوی این تیم رسانه ای به شهردار رشت منتقل و به دکتر حاج محمدی چنین وانمود می شد که این افراد دشمنان قسم خورده ای هستند که از ابتدا دشمن آفریده شده اند و می بایست با هر وسیله ای آنان را بر سرجای خود نشاند. 

هیچ کسی به شهردار رشت نمی گوید که چگونه یک منتقد ساده که بارها از عملکرد شهردار تقدیر هم نموده، به گناه یک انتقاد به باد بدترین ناسزاها و تخریب ها قرار گرفته و به شکل قابل تاملی از یک منتقد ساده به یک مخالف تمام عیار تبدیل شده است. هزینه تراشی های این چند نفر برای شهردار رشت تا آن جا بالا گرفته است که عملا رسانه ها به دو دسته موافق و مخالف تبدیل شده و دسته بی طرفی این میان نمانده است! 

دامنه اقدامات این روزها حتی محدود به رسانه ها هم نمی شود. این افراد حتی به تهدید مدیران شهرداری هم پرداخته و سعی می کنند با تهدید و ارعاب، این مدیران را از هر نوع ارتباط گیری با رسانه های به زعم آنان مخالف دور نگه دارند. تبدیل محیط شهرداری از یک محیط سرزنده و شاداب به محلی خفقان آور که حتی بالاترین مدیران شهرداری و منصوبین مستقیم شهردار هم در آن احساس امنیت نمی کنند، بخشی از دستاوردهای این تیم رسانه ای است! 

قابل تامل آن که این تیم رسانه ای که تا اندازه زیادی از وطیفه اصلی خود که همان تنظیم و مدیریت تعاملات مثبت شهردار رشت با رسانه ها است، دور افتاده و در چرخه معکوس به جای تبدیل منتقد به موافق، در حال تبدیل منتقد ساده به مخالف تمام عیار می باشند، حتی در انجام ابتدایی ترین وظیفه خود که همان انتشار اخبار شهرداری رشت و انعکاس فعالیت های صورت گرفته است، ناتوان می باشد تا آن جا که عدم اقناع افکار عمومی در خصوص فعالیت های صورت گرفته توسط شهرداری رشت در بحران برف اخیر، به خوبی شاهد این ادعاست. البته اقدام عجیب این افراد در کسب رای برای شهردار رشت از طریق وعده اعطای اینترنت رایگان همراه اول به مناسبت دهه فجر، هم بخشی دیگری از رفتارهای غضنفرمآبانه برای جمع آوری رای برای شهرداری است که هیچ نیازی به این قبیل کارها ندارد. 
چند نکته در خصوص افرادی که خود را تیم رسانه ای شهردار رشت می خوانند و اقداماتی که با نام شهردار انجام می دهند!
#شهرداری رشت #دکتر ناصر حاج محمدی


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224913 1