کدخبر:
1251
تاریخ انتشار:
۷ مرداد ۹۲
چاپ
چاپ
|
2 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

خزرآنلاين: گيلانيان دلشان را خوش کرده بودند که منطقه ازاد انزلي مجوز پلاک گذاري خودروهاي لوکس خارجي را گرفت و از اين پس مي توانند با پرداخت تقريبا نيم بهاي يک خودرو گران قيمت نه تنها کل گيلان را با آن طي کنند بلکه يک ماه از سال را در جاده هاي خارج از استان جولان دهند اما دريغ که اين آرزو بر دل ماند.

به گزارش خزرانلاين و به نقل از روزنامه معين، بازار واردات خودروهاي خارجي در منطقه آزاد انزلي کساد شده است، آن وعده و وعيدهايي که داده شده بود هنوز اجرايي نشد و دست خريداران و فروشندگان در پوست گردو گذاشته شده است، قرار بود محدوده مجاز حرکت اين خودروها از شعاع 50 کيلومتر، به کل استان گيلان افزايش يابد، قرار بود خودروهاي کارکرده هم مجوز واردات بگيرند، قرار بود تسهيلات بيشتري در روند خروج يک ماهه خودروها از محدوده مجاز داده شود و ... اما نه تنها اين وعده ها عملي نشد بلکه قوانين پيشين هم در گير و دار بوروکراسي اداري گير کرده و مانع از گرمي بازار خريد و فروش اين خودروها شده است و اين خودروهاي گران قيمت فقط در محدوده ايي کوچک بايد مدام دور خود بچرخند.

ميرکيان بهمن يکي از وارد کنندگان خودرو در اين منطقه در خصوص مشکلات بازار خودروهاي خارجي به خبرنگار معين گفت: بازار که کلا خوب نيست، کار ما هم با توجه به شرايط ارزي و نوسانات فراوان آن با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کند.

وي با اشاره به بحث افزايش محدوده تردد اين خودروها گفت: البته خودروهاي پلاک عمومي الان مشکل ندارند و مي توانند کل استان را تردد کنند ولي در مورد پلاک شخصي ها هنوز کاري صورت نگرفته و فقط قول مي دهد که به زودي انجام مي شود.

وي ادامه داد: خوشبختانه مصوبه خروج يک ماه در طول سال اين خودروها از محدوده مجاز سرجايش هست ولي متاسفانه در سال 92 هنوز مصوبه اش نيامده و اجرايي نشده است البته اگر کسي بخواهد خروج کند مي تواند از تهران اقدام کند.

ميرکيان بهمن خاطرنشان کرد: در ساير مناطق آزاد کشور شاهد هستيم خودروهاي حتي 5 سال کارکرده هم تردد مي کنند ولي در انزلي راهنمايي رانندگي مي گويد فقط خودروي توليد سال را نمره مي کند، در صورت داشتن کارکرد هم نيايد از 10 هزار کيلومتر بيشتر باشد.

اين واردکننده خودرو به مشکلات ديگري هم اشاره کرد و گفت: با حجم سرمايه گذاري ميلياردي که واردکنندگان انجام مي دهند مجبوريم تابع قوانين گمرکي باشيم که ساعت يک بعد از ظهر تعطيل مي کند و ما براي انجام امور اداري مجبوريم تا صبح فردا منتظر بمانيم، درست و قانوني اين است که ساعت کار گمرک تا ساعت 10 شب افزايش يابد.

عمويي ديگر وارد کننده خودرو در منطقه ازاد انزلي هم تاکيد کرد: ما سعي کرديم تصميم گيران را مجاب کنيم که زودتر معضلات را برطرف کنند اما تا به امروز اثري نداشته است، البته اينکه چرا محدوده تردد اين خودروها کل استان نشد را بايد از مجمع نمايندگان پرسيد، نماينده ايي که خودرو تا 5 کيليومتري شهرش مي ايد بايد پي گير مي بود تا خودرو را به داخل شهرش ببرد نه ما.

وي  که با خبرنگار معين گفتگو مي کرد ادامه داد: درحال حاضر تمام قوانيني که منطقه ازاد از ابتدا وضع کرده است کج دار و مريض رعايت مي شود ولي قولها و وعده هايي که مبني بر تغيير داده بودند را هنوز اجرايي نکرده اند.

وي در خصوص واردات خودرو کارکرده چنين توضيح داد: سازندگان خودرو عموما توليدات نيمه دوم سال را به نام سال اينده بيرون مي دهند از اين رو وقتي به ما فقط اجازه ورود خودرو صفر يا کارکرده سال با کارکرد زير 10 هزار کيلومتر را مي دهند از تنوع مي کاهند و ما را محدود مي کنند.

تقي پور يکي ديگر از واردکنندگان خودرو در منطقه آزاد ضمن اظهار گله از وضع موجود به خبرنگار معين گفت: اين اتفاقات از اختيارات سازمان است اگر انجام شود واقعا بازار تکان مي خورد.

وي افزود: ما به عنوان واردکننده حرف هايي زديم ولي سازمان که به حرف ما گوش نمي دهد هنوز سال 92 مجوز خروج خودرو از محدوده صادر نشده است و اين باعث مي شود مردم استقبال کمتري از خريد چنين خودروهايي داشته باشند.

تقي پور ادامه داد: البته ما مشکلات بزرگتري داريم که اين مشکلات در بين شان گم است مثلا نمي دانيم پليس کي براي پلاک گذاري مي آيد يک روز هستند يک روز نيستند واقعا سردرگم هستيم.

وقتي صحبت از پليس شد خواستيم سراغ سرهنگ اميني رييس راهور گيلان برويم تا هم در خصوص علت شماره گذاري نکردن خودروهاي کارکرده بپرسيم و هم معضلي که تقي پور، از واردکنندگان خودرو مطرح کرد، اما تلاش 48 ساعته ما براي برقراري تماس با وي بي نتيجه ماند. ولي يک مقام مسئول در سازمان منطقه ازاد انزلي که نخواست نامش فاش شود گفت: " راهنمايي و رانندگي در جلسات مکرر با سازمان زير بار اين قضيه نرفته و تاکيد مي کنند در شان مردم ما نيست که خودروهاي کارکرده سوار شوند."

صفر نعيمي رز از نمايندگان استان گيلان وقتي در مقابل اين پرشس قرار گرفت که چرا مجمع نمايندگان استان براي افزايش محدوده تردد خودروهاي منطقه آزاد انزلي کاري نکرد گفت: اين موضوع به مجمع نمايندگان ربطي ندارد فقط من پيگيرم و تاکيد دارم از اين فرصت بايد استفاده کرد و شرق و غرب گيلان را به هم متصل کرد.

نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار معين افزود: وقتي شنيدم اين خودروها فقط در رشت و انزلي مجوز تردد دارند چند تن از نمايندگان استان را توجيه براي اعتراض کردم اما انگار نه انگار. در نهايت فقط يکبار خودم نامه ايي تهيه کردم و به امضاي رهبري املشي نماينده رودسر و عطاالله حکيمي نماينده رودبار رساندم و به استانداري دادم تا ترتيب اثر دهند که متاسفانه با مخالفت استانداري گيلان مواجه شد. الان هم اگر اينجا جواب نگيرم موضوع را به صحن مجلس مي برم و تا اين مهم را محقق نکنم دست بردار نيستم. يعني چه که خودرو تا چند کيلومتري شهر ما بيايد و متوقف شود.

اما براي اينکه دليل مخالفت استانداري را دريابيم سري به معاونت برنامه ريزي استانداري گيلان زديم. محمد حسين اصغريان در اين خصوص به خبرنگار معين گفت: مرجع تشخيص يا تعيين محدوده استانداري نيست، اين موضوع را ما پيشتر در سفر چهارم دولت به استان در نشست هيئت وزيران مطرح کرديم که مورد موافقت قرار نگرفت. اگر دست استان بود که کل استان را تعيين مي کرديم در اين زمينه هم اکنون مکاتباتي با فرمانده نيروي انتظامي کشور هم داريم.

وي در خصوص سال توليد خودروهاي وارداتي هم گفت:  قانونا خود منطقه ازاد سال توليد را تعيين مي کند، نيروي انتظامي هم بايد بپذيرد و پلاک کند، ولي براي مناطق آزاد جديد التاسيس  قوانين کمي متفاوت است و محدوديت هايي را براي خودروهاي کارکرده تعيين کردند.

وي در پايان تاکيد کرد: براي تسهيل در امور واردکنندگان خودرو، قصد داريم زمان فعاليت گمرک را سه شيفته کنيم البته به کمي فضا و نيروي انساني جديد نياز هست که ان شاالله اين مشکل تا 10 روز آينده برطرف مي شود.

در راستاي کنکاش اين موضوع يکي از کساني که مي توانست پاسخگو باشد خود متصديان منطقه آزاد انزلي مي باشند ولي طي تماس هاي مکرر با دهقان نصير معاون اقتصادي منطقه، وي از انجام گفتگو سر باز زد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
گیلانی مقیم تهران
اگر کل استان گیلان بعنوان محدوده حرکت خودروهای منطقه ازاد انزلی تایید شود و یک منطقه شرقی هم بعنوان منطقه ازاد به ان اضافه شود مطمئن باشید همین حرکت موجب ورود بسیاری از سرمایه داران گیلانی از خارج از گیلان به این استان خواهد شد و متعاقبا رشد و توسعه گیلان را بدنبال خواهد داشت
16:37:33
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

سعید
در شان مردم نیست خودروی کارکرده خارجی سوار شوند ولی در شانشان هست پراید بیست میلیونی ارابه مرگ سوار شوند! شما هم در مرگ کسایی که با گاری وطنی میمیرند شریک هستید مگر چقدر از خودروسازها گرفتید که این ننگ رو پذیرفتید؟!
1:34:22
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.