برنامه نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان بصورت منظم در حال اجرا است
برنامه نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان بصورت منظم در حال اجرا است
خزر: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان از ادامه برنامه نوبت بندی آب کشاورزی بصورت دقیق و منظم تا پایان تیر ماه درسالجاری بر اساس تقویم زراعی خبر داد.

به گزارش خزرآنلاین، وحید خرّمی با اعلام این خبر گفت : با توجه به کاهش شدید بارش ها در سطح کشور و همچنین استان ، اجرای طرح نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان در راستای سازگاری با کم آبی امری  ضروری است.

وی با اشاره به انجام پنج مرحله آبگذاری کانال های کشاورزی در شبکه سفید رود تا کنون ، اعلام داشت : ششمین مرحله آبگذاری کانال راست سنگر ( اراضی شالیزارهای شرق گیلان) از صبح روز سیزدهم تیر ماه به مدت ۸ روز آغاز و سپس به مدت ۵ روز آب این کانال قطع خواهد شد.

خرّمی ضمن تأکید بر لزوم رعایت فعالیت های کشاورزی بر اساس تقویم آبیاری اظهار داشت: کشاورزان زحمتکش گیلانی جهت تسهیل در امر آبرسانی به شالیزارهایشان اقدام به لایروبی انهار بین مزارع نمایند.

در همین راستا، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به کاهش آورد سد سفید رود نسبت به سنوات گذشته اظهار داشت: آورد سد سفید رود نسبت به دو سال گذشته و بلند مدت به ترتیب ۶۰ و ۷۰ درصد کاهش را نشان می دهد که این موضوع ناشی از کاهش نزولات جوی و همچنین  وزش باد های گرم در زمستان و تبخیر پوشش برفی در حوضه آبریز سد سفیدرود بوده است.

وی افزود: شرکت آب منطقه ای گیلان با توجه به پیش بینی شرایط موجود قبل از شروع فصل کشاورزی، اقدام به برنامه ریزی دقیق جهت مصارف آب در بخش های مختلف نمود و تشریح کرد؛ برنامه نوبت بندی آب کشاورزی به پیشنهاد این شرکت در کمیته منابع و مصارف آب استان بر اساس تقویم زراعی و موجودی آب سد سفید رورد مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

خرّمی تشرح نمود: اولین نوبت آبگذاری کانال های آبیاری بر اساس تقویم زراعی از پنجم اردیبهشت ماه برای کانال راست سنگر (اراضی شالیزارهای مناطق شرق گیلان) و نهم اردیبهشت ماه برای کانال چپ سنگر( اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان) به مدت ۲۰ روز پیوسته جهت انجام نشاءکاری صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در ادامه اجرای برنامه نوبت بندی آب کشاورزی بصورت ۸ روز وصل و ۴ روز قطع بصورت دقیق و بدون هیچگونه تغییراتی تا پایان خرداد ماه سالجاری صورت گرفت و تا کنون به میزان حدود یک میلیارد متر مکعب آب جهت مصارف کشاورزی ۱۷۲ هزار هکتار از اراضی شالیزارهای  تحت شبکه سفید رود تحویل شده است.

 

بیشتر بخوانید:
آغاز پاکسازی سنبل آبی از رودخانه چمخاله