آغاز رهاسازی آب سد سفید رود از دوازدهم و شانزدهم اردیبهشت ماه
آغاز رهاسازی آب سد سفید رود از دوازدهم و شانزدهم اردیبهشت ماه
خزر: مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان گفت : بر اساس تصمیم کمیته منابع و مصارف آب استان ، رهاسازی آب سد سفید رود در کانال های آبیاری شبکه سفید رود از دوازدهم اردیبهشت ماه برای کانال های آبیاری فومنات و راست سد سنگر و شانزدهم اردیبهشت ماه برای کانال چپ سد سنگر آغاز خواهد شد .

به گزارش خزرآنلاین، وحید خرّمی با اعلام این خبر در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران استان که با حضور استاندار و اعضای شورای حفاظت از منابع آب گیلان و مدیرانی از وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در محل سد سفیدرود برگزار شد، گفت: در حال حاضر حجم مخزن سد سفیدرود ۶۶۷ میلیون متر مکعب با متوسط دبی ورودی آب ۱۱۱ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی ۶ متر مکعب بر ثانیه است.

 وی ادامه داد: تاکنون ۶۲ درصد از حجم مخزن سد سفیدرود آبگیری شده و این در حالی است که در مدت مشابه سال های گذشته حجم مخزن آن بدلیل بارش های خوب بطور کامل آبگیری می شده است.

خرّمی افزود: با توجه به کاهش مخزن آب سد سفیدرود و تصمیم کمیته منابع و مصارف آب استان، شروع آبگذاری کانال های آبیاری بر اساس تقویم زراعی، کانال های تونل آب بر فومنات و کانال راست سد سنگر(مناطق شرقی گیلان) از روز ۱۲ اردیبهشت سالجاری و برای کانال چپ سد سنگر(مناطق مرکزی گیلان)  از تاریخ ۱۶  اردیبهشت ماه خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: مرحله اول آبگذاری کانال های آبیاری شبکه سفیدرود جهت نشاء برنج ۱۶ روز بصورت پیوسته می باشد و پس از آن نوبت بندی آب بصورت ۸ روز وصل و ۴ روز قطع ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص وضعیت آبگیری سد مخزنی آیت الله بهجت شهر بیجار نیز گفت: حجم مخزن این سد در حال حاضر ۱۰۴ میلیون متر مکعب(۹۹ درصد آبگیری) و دبی ورودی آن ۳ متر مکعب بر ثانیه و دبی خروجی آن ۵ متر مکعب بر ثانیه است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در پایان تأکید نمود: کشاورزان عزیز گیلانی ضمن رعایت تقویم زراعی و توصیه های فنی سازمان جهاد کشاورزی استان نظر به وضعیت موجود منابع آب استان و اعلام زمان آغاز آبگذاری، نسبت به خزانه گیری برنج با منابع آبی در دسترس خویش اقدام و همزمان با آغاز آبگذاری در تاریخ های اعلام شده فرآیند نشاء را به انجام برسانند.