احمد دنیامالی برای انزلی چه کرد؟
احمد دنیامالی برای انزلی چه کرد؟
خزر: حضور تاثیرگذار دنیامالی به عنوان یک انزلیچی در راه آهن کشور اما یک سوال را به ذهن متبادر می کرد. در این دوره چه قدم هایی برای احیا راه آهن انزلی - پیربازار که از اولین راه آهن های کشور بوده برداشته شد؟!

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که بکارگیری اصطلاح «گیله مرد آذری» توسط نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی و در حمایت از نمایندگان آذری زبان، به سوژه اول بسیاری از رسانه ها تبدیل شد.

این موضوع بهانه ای شد برای واکاوی و پاسخ به یک پرسش اساسی؛ احمد دنیامالی کیست و تاکنون برای مردم بندرانزلی چه کرده است؟ 

نگاهی به کارنامه دنیامالی نشان می دهد وی نخستین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انزلی که امروزه با اضافه شدن مساحت، آن را با نام منطقه آزاد انزلی می شناسیم، بوده است. دنیامالی اما پس از حضوری کوتاه مدت، این سازمان تازه تاسیس را ترک گفته و به راه آهن رفت تا بر کرسی معاونت فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی تکیه زند.

در دوره معاونت دنیامالی در راه آهن جمهوری اسلامی، پروژه های مهم و بزرگی مانند احداث خط سریع السعیر تهران – قم – اصفهان و دو خطه کردن راه آهن تهران – مشهد و … انجام شد.* حضور دنیامالی به عنوان یک انزلیچی در راه آهن کشور اما یک سوال را به ذهن متبادر می کرد. در این دوره چه قدم هایی برای احیا راه آهن انزلی – پیربازار که از اولین راه آهن های کشور بوده برداشته شد؟

در کارنامه نماینده انزلی، معاونت و عضو هیات عامل سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی هم به چشم می خورد. وی همچنین از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ معاونت وزارت راه و ترابری و رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی کشور را برعهده گرفت. در همین دوران بود که بندر استراتژیک امیرآباد مازندران احداث شد.* اتفاقی که مطمئناً بی تاثیر بر رونق بندرانزلی نبوده است. بندر امیرآباد به اندازه ای رونق گرفت که در سال ۹۸ وزیر اقتصاد، آن را بزرگترین بنگاه اقتصادی شمال کشور خواند. رونق بندر امیرآباد، فرصتی برای ایجاد هزاران شغل در استان مجاور بود.

اگرچه دنیامالی به عنوان یک مقام عالی کشوری، می بایست به دنبال احداث و توسعه بنادر و همچنین تجهیز ناوگان دریایی باشد اما سهم بندرانزلی از حضور یک انزلیچی در راس سازمان بنادر و کشتیرانی کشور چه بوده است؟ به عبارت دیگر، در این مدت زمینه اشتغال یا مدیریت چند جوان انزلیچی یا گیلانی فراهم شد؟

یکی از مهمترین مناصب دنیامالی، حضور وی در سمت معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران بوده است. در این دوره، دنیامالی در پروژه های شاخص و مهمی همچون ساخت برج میلاد، تونل توحید، پارک آب و آتش، تونل نیایش و تونل های جمع آوری آب های سطحی تهران، نقش آفرینی کرد.* این در حالی است که امروزه انزلی با مشکل آبگرفتگی معابر روبرو بوده و پروژه های عمرانی همچون احیا پل غازیان به عنوان یک اثر ملی از خواسته های مهم مردم انزلی محسوب می شود. 

بی تردید دنیامالی، سوابق مهمی در مناصب مدیریتی مختلف دارد و در نقش یک مدیر ملی، توانسته کارنامه مطلوبی از خود ارائه دهد. با این حال سوال اساسی این است که وی در دوران حضور چندین ساله خود در مناصب مختلف چه قدم هایی را برای انزلی و مردمش برداشته است؟

  • به نقل از ویکی پدیا