احیای کارخانه شرکت ابریشم صومعه‌سرا به همت مسؤولین قضایی گیلان صورت گرفت
احیای کارخانه شرکت ابریشم صومعه‌سرا به همت مسؤولین قضایی گیلان صورت گرفت
خزر: دادستان صومعه‌سرا با اشاره به احیای کارخانه شرکت ابریشم گفت: با پیگیری مالکان و مدیران متولی و با حمایت موثر قضایی دادگستری گیلان، متهمان تحت تعقیب قرار گرفته و تحقیقات پرونده در مورد متهمان این پرونده ادامه دارد.

به گزارش خزرآنلاین، ابراهیم انصاری در گفت وگویی با بیان اینکه احیای کارخانه شرکت ابریشم این شهرستان به همت مسؤولین قضایی استان صورت گرفت، اظهار کرد: به دلیل تعطیلی شرکت ابریشم تحقیقاتی به عمل آمد که برحسب آن نتایج تحقیقات انجام شده پرونده قضایی در خصوص مدیران شرکت تشکیل شد و متهمان تحت تعقیب قرار گرفتند. 

وی با بیان اینکه پرورش کرم ابریشم یکی از صنایع پر سود و فایده‌ای است که متاسفانه در چندین سال اخیر در صومعه سرا با مشکلاتی که سودجویان به منافع اقتصادی مردم و جامعه به وجود آورده بودند، مواجه شده بود، گفت: نهالستان‌هایی که میبایست چراغ اقتصادی سه هزار و ۵۰۰ نوغاندار و ۳۰۰ کارگر را روشن میکرد در آتش بی‌تدبیری مدیران نا کارآمد سوخت. 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان صومعه‌سرا با اشاره به بررسی‌ها و تحقیقاتی که در راستای فعال‌سازی مجدد کارخانه ابریشم صومعه‌سرا انجام گرفت، تصریح کرد: با پیگیری مالکان و مدیران متولی و با حمایت موثر قضایی دادگستری گیلان، متهمان تحت تعقیب قرار گرفته و تحقیقات پرونده در مورد متهمان این پرونده ادامه دارد، در عین حال مستمرانه پیگیر و برنامه‌های لازم در جهت فعال شدن شرکت ابریشم از ۱۸ اردیبهشت سال جاری را در دستور کار قرار دادیم. 

انصاری با اشاره به نظارت بر روند فعال شدن کامل کارخانه ابریشم صومعه‌سرا و جذب نیروی انسانی بیان کرد: در کنار تعقیب قضایی برنامه ریزی‌هایی جهت فعال شدن این واحد تولیدی که در اشتغال شهرستان سهم بسزایی دارد اقداماتی موثر و عملیاتی صورت گرفت و با دعوت از نیروهای فنی شرکت و افرادی که سابقه فعالیت در آن داشتند امر بازسازی شرکت ابریشم آغاز شد. 

وی با اذعان به اینکه از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰ بخش تابندگی شرکت ابریشم شروع به فعالیت کرد، افزود: مقرر شده بود تا ظرف مدت ۶ ماه کلیه تجهیزات و دستگاه‌های شرکت آماده بهره‌برداری شود که با همت و تلاش شبانه‌روزی و تلاش‌های مدیران موسسه مولی‌الموحدین در ظرف زمانی حدود سه ماه و زودتر از موعد قول داده شده به مرحله کامل بهره برداری از حیث ابریشم‌کشی و تابندگی رسید. 

دادستان انقلاب اسلامی شهرستان صومعه سرا با تاکید بر اینکه اشتغالزایی، ارزآوری صنایع دستی وابسته و انطباق فعالیت‌ها با مبانی محیط زیستی در کنار زود بازدهی و سرمایه بری کم از مزیتهای صنعت ابریشم محسوب می‌شود، گفت: تامین مواد اولیه صنعت فرش و منسوجات ابریشمی و توجه به فرآورده‌های نوین باعث بهره‌وری بیشتر از این فعالیت و میراث نفیس کهن می‌شود و هر چقدر بتوانیم در راستای هرچه بهترشدن این مهم گام‌های اساسی برداریم میتوانیم گره‌های تار و پود ابریشم‌کشان را بهتر باز کنیم. 

انصاری با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید ابریشم کارخانه صومعه سرا ۲۰۰ کیلو گرم است، تصریح کرد: در حال حاضر سالن ریسندگی آمادگی کامل برای تولید ۲۰۰ کیلوگرم نخ ابریشم در دو شیفت کاری را دارا بوده و نیروی مورد نیاز برای یک شیفت کاری تا پایان تابندگی ۱۲۰ نفر هست که در دو شیفت کاری به ۲۱۰ نفر نیرو کار لازم است. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پیله اولیه برای تولید ابریشم از کدام منابع تامین می‌شود، افزود: جهت فعال‌سازی شرکت قراردادی فی مابین موسسه مولی‌الموحدین با کمیته امداد کشور منعقد شده و کمیته امداد متعهد شده تا پایان سال ۱۴۰۰ پیله ابریشم را تامین کرده و شرکت ابریشم؛ نخ ابریشم و محصولات جانبی از آن را در اختیار کمیته امداد قرار بدهد و در قبال تولیدات کارمزد دریافت کند که شروع این قرارداد از بیست و یکم مرداد ماه ۱۴۰۰ می‌باشد. 

انصاری با تاکید بر اینکه باید متولیان دستگاه اجرایی اقدامات خویش را با برنامه ریزی‌های لازم در جهت رشد و ترقی بیش از پیش شرکت ابریشم صومعه سرابه عمل آوردند، گفت: با توجه به اعلام سرپرست شرکت ابریشم صومعه سرا در حال حاضر۶۰ نفر مشغول به کار می‌باشند که از ناحیه شرکت به تدریج در جهت استفاده از تمام ظرفیت شرکت و جذب نیروی انسانی مورد نیاز در راستای تعهدات شرکت اقدام خواهد شد. 

بیشتر بخوانید:
چرا نمی توان ادعای آموزش و پرورش گیلان را پذیرفت؟!