ادعاهای یک مددجو از شکنجه قرون وسطایی در یک کمپ ترک اعتیاد در گیلان!
ادعاهای یک مددجو از شکنجه قرون وسطایی در یک کمپ ترک اعتیاد در گیلان!
خزر: عملکرد برخی از کمپ های ترک اعتیاد به خصوص در ایام انتخابات، با شائبه های فراوانی همراه بوده و گفته می شود مسئولین برخی از مراکز ترک اعتیاد با فروش آرای مددجویان به نفع کاندیدای خاص، آن ها را به زور شکنجه، مجبور به رای دادن به کاندیدای مورد نظر می کنند.

به گزارش خزرآنلاین، وقتی صحبت از مرکز ترک اعتیاد می شود انتظار یک محیط آرام، تخصصی، پزشکی با امکانات بستری و رفاهی مناسب می رود ولی متاسفانه برخی از کمپ های ترک اعتیاد با استفاده از واژه های تبلیغاتی و نادرست اقدام به جذب افراد معتاد می کنند و با ضرب و شتم شدید، حبس کردن، شکنجه، حمام آب سرد و سایر روش های غیر انسانی اقدام به ترک اعتیاد در این افراد می کنند. قابل تامل آنکه در اکثر مواردی که افراد، برخلاف میل باطنی و با روش های غیرانسانی و کتک زدن اقدام به ترک اعتیاد کرده اند، پس از مدت کوتاهی دوباره به مصرف مواد مخدر روی آورده و تا مدت های زیادی از عوارض جسمی و روحی اقامت در این مراکز رنج خواهند برد.

در همین راستا، چندی پیش و از طریق یکی از دوستان با مددجویی که به تازگی از یک کمپ ترک اعتیاد مرخص شده، آشنا و گفتگویی را با وی ترتیب دادم.

آن چه می خوانید بخشی از این گفتگو و ادعاهایی است که وی در خصوص آن چه که پشت دیوارهای این کمپ ترک اعتیاد می گذرد، مطرح کرده است. خزرآنلاین به تنهایی قادر به تایید این اطلاعات نیست و این گفتگو را با هدف بررسی توسط مسئولین بهزیستی گیلان، منتشر می نماید. همچنین به علت رعایت موازین قانونی، اسامی پاک شده است اما مستندات موجود، قابل ارائه به سازمان بهزیستی و مراکز ذی ربط دیگر است. 

 

به عنوان اولین سوال، بگویید در کدام ترک اعتیاد، تحت درمان قرار داشتید؟ 

بنده در کمپ ….. در شهرستان ….. در جاده ….. (یکی از شهرستان های شرق استان گیلان) محبوس بودم. 

چند نفر در آن کمپ حضور داشتند؟ 

در مدتی که من در آن جا بودم، نزدیک به ۴۰ نفر در آن کمپ حاضر بودند ولی تعدادی که می بایست در آن جا قانونا باشند، ۱۵ نفر بود. 

شما چند وقت در آن جا بودید و چطور از آن جا خارج شدید؟ 

۲۱ روز آن جا بودم. برادرم مبلغی را به حساب این ها واریز کرد و من را بیرون آورد. 

برخوردشان با شما چطور بود؟ 

به شدت ما را مورد ضرب و شتم قرار می دادند اما از آن بدتر، توهین های زننده ای بود که به ما می کردند. این فحش و ناسزا بسیار دردناک بود. 

می توانم بدانم شما چند سال دارید؟ 

۴۰ سال دارم. 

به چه علت شما را مورد ضرب و شتم قرار دادند؟ همه را می زدند یا فقط شما را زدند؟ 

همه را نمی زدند اما فکر کم روز ششم یا هفتم حضورم بود که من را به شدت کتک زدند. آن جا غذایی که به ما می دانند، هر روز در حدود ۶ یا ۷ عدد نخود یا لوبیا یا عدس درون یک بشقاب آب بود. روزی که به آن جا رفتم وزنم ۹۰ کیلو بود اما روزی که از آن جا خارج شدم ۶۰ کیلو وزن داشتم. همه روز، همین غذا بود یعنی هیچ غذای دیگری نمی دانند. روز ششم یا هفتم بود و من به شدت گرسنه بودم. متوجه شدم بوی کباب در فضای کمپ پیچیده. از پنجره بیرون را نگاه کردم و دیدم چند نفر از مسئولین کمپ، در حال طبخ کباب بر روی آتش هستند. من فقط به آقای …. گفتم چون ما گرسنه هستیم، لطفا کباب را در جایی طبخ کنید که بویش به ما نخورد. بعد از این حرف، آقای …. به حالت شوخی پشت من را زد و در حالی که من نشسته بودم و وی بالای سرم ایستاده بود و در حال صحبت بودیم، آقای …. یهو از در وارد شد و بدون هیچ سوالی، من را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و با مشت به صورت پی در پی به صورتم می کوبید و توهین های بسیار زننده و زشت به من و خانواده ام می کرد. 

بقیه مددجویان حاضر در کمپ دخالتی نکردند؟ مثلا مانع از کتک خوردن شما نشدند؟ 

چند نفر از بچه ها خواستند مانع شوند اما آن ها را هم به شدت کتک زدند. 

فقط همین یک بار مورد ضرب و شتم قرار گرفتید یا این اتفاق بازهم تکرار شد؟ 

برای من همین یک بار بود اما یکی از مددجویان به اسم …. که اصالتا تهرانی بود را به نحوی کتک زدند که زیر چشمانش به شدت کبود شده بود. یادم است همان روز، دکتری که می گفتند از طرف بهزیستی است برای بازدید آمد و از این مددجو پرسید چرا زیر چشمانت کبود است، که وی در جواب گفت زمین خوردم! اما آقای … که از مسئولین کمپ بوده و یک باتوم هم در دست داشت، با افتخار جلو آمده و جلوی همان آقای دکتر، گفت بگو پُررو بازی درآوردم و کتک خوردم! 

شما بعد از رهایی از آن جا، به جایی هم شکایت بردید؟ 

بله. به اداره بهزیستی شهرستان مراجعه کرده و شکایتم را ثبت کردم اما در پیگیری های بعدی آن طور که به من انتقال داده شد، گویا شکایت ما به هیچ جایی حتی به رشت هم انعکاس پیدا نکرد و هیچکسی از اتفاقات آن جا خبردار نشد. ما سه نفر بودیم که شکایتمان را ثبت کردیم و حتی چندین بار برای پیگیری شکایتم مراجعه کردم اما نتیجه ای نداد. 

 

به گزارش خزرآنلاین، عملکرد برخی از کمپ های ترک اعتیاد به خصوص در ایام انتخابات، با شائبه های فراوانی همراه بوده و گفته می شود مسئولین برخی از مراکز ترک اعتیاد با فروش آرای مددجویان به نفع کاندیدای خاص، آن ها را به زور شکنجه، مجبور به رای دادن به کاندیدای مورد نظر می کنند. پیش تر هم تصاویر و فیلم های وحشتناکی از شکنجه مددجویان در کمپ های ترک اعتیاد سراسر کشور و گزارشاتی از شکنجه های قرون وسطایی با هدف تفریح و خنده و انداختن سگ ها به جان معتادان در فضای مجازی منتشر شده است. 

از بهزیستی گیلان به عنوان نهاد متولی و ناظر بر عملکرد کمپ های ترک اعتیاد، انتظار بررسی این ادعاها و برخورد شایسته با متخلفان احتمالی می رود. به خصوص آن که قبلا هم فیلمی مشمئزکننده از شکنجه معتادان که از قضا منتسب به همین مرکز ترک اعتیاد بوده، در فضای مجازی منتشر و اصالت آن، مورد تایید مسئولان بهزیستی گیلان قرار گرفت!