از ورود زودهنگام مسافران به گیلان جلوگیری کنید
از ورود زودهنگام مسافران به گیلان جلوگیری کنید
یک سال از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. ویروسی که با ورود خود بسیاری از خانواده‌ها را داغدار کرد و در این میان برایش فقیر و غنی نیز فرقی نداشت.

جناب استاندار و مقامات تصمیم گیر ستاد مبارزه با کرونای استان گیلان، اگر از همین امروز هم ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی را به استان گیلان اجرایی کنیم، باز هم دیر است.

یک سال از شیوع ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. ویروسی که با ورود خود بسیاری از خانواده‌ها را داغدار کرد و در این میان برایش فقیر و غنی نیز فرقی نداشت.

در یک سال گذشته بارها شاهد اوج گیری ویروس کرونا در استان گیلان بودیم که به گفته متخصصان و مسئولان ستاد مبارزه با کرونای گیلان مهم‌ترین دلیل آن عدم توجه به توصیه‌های بهداشتی و عادی انگاری شرایط کرونایی بوده است.

در این میان نیز استان‌های شمالی به دلیل مسافرت‌های غیر ضروری و تفریح سایر هموطنان، آسیب‌های بیشتری را متحمل شدند.

استان گیلان در اسفند ۹۸ جزو اولین استان‌های درگیر با کرونا بود و در مدت زمان یک ماه بیشتری آمار مبتلایان و حتی فوتی‌های ناشی از کرونا را داشت البته این را هم یادآور می‌شوم که نخستین شهید سلامت نیز مربوط به استان گیلان است.

شاید مهمترین موردی که این روزها بیش از هرچیز دیگری می‌تواند موجب شکست کرونا و مقابله با آن شود، تلاش و عزم در سطح عمومی و جدی گرفتن آن توسط شهروندان و مسئولان امر است.

مردم باید در حد توان خود برای بهبود شرایط کشور همکاری کنند و اصلاح رفتار را از خود، خانواده و اطرافیان آغاز و به جامعه تعمیم دهند.

اطلاع رسانی‌های متعددی نیز در زمینه بیماری منحوس کرونا در رسانه‌های محلی، صدا و سیما، نشریات و شبکه‌های مجازی صورت پذیرفته است ولی به نظر می‌رسد مجموعه این تلاش‌ها یا کافی نبوده و یا از اثربخشی لازم برخوردار نبوده است.

متأسفانه با شروع سفرهای غیرضروری هموطنان، گیلان تا کنون چندین بار با موج کرونا دست به گریبان شده و در این میان نیز بیشترین آسیب متوجه کادر درمان و پرستاران و مردم استان گیلان است.

حتی با توجه به شیب صعودی کرونا در استان‌های شمالی، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفت تا مجدداً محدودیت تردد بین استانی به ویژه به سه استان گیلان، مازندران و گلستان را اجرایی کند.

قطعا پرهیز از تجمع، حذف ترددهای غیرضروری و تماس نگرفتن با بیمار یا فرد ناقل در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.

از مسئولان تقاضا دارم در این مورد تمهیدات لازم را انجام دهند تا گیلان عزیزمان باز دست خوش مرگ و میر ناشی از کرونا نشود.

حمید اصغری عطار | مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی گیلداد

بیشتر بخوانید:
جریانی مرموز یکی از خریداران آثار گرانقیمت هنری در این حراج را به فرزندانم نسبت داده‌اند
  • نویسنده : حمید اصغری عطار