اظهارنظر اخیر علوی در خصوص کوچکی نژاد؛ منفعت شخصی یا منفعت جمعی؟!
اظهارنظر اخیر علوی در خصوص کوچکی نژاد؛ منفعت شخصی یا منفعت جمعی؟!
پررنگ ترین حاشیه جلسه اخیر اعضای شورا با نماینده رشت، اظهارنظر علوی در مورد کوچکی نژاد بود. اظهارنظری که در آن شهردار منتخب، نماینده رشت را فردی کارشناس و توانمند خواند.

پررنگ ترین حاشیه جلسه اخیر اعضای شورا با نماینده رشت، اظهارنظر علوی در مورد کوچکی نژاد بود. اظهارنظری که در آن شهردار منتخب، نماینده رشت را فردی کارشناس و توانمند خواند.

آن چه که اما این اظهارنظر کوتاه را پررنگ تر از تمام اظهارات سایر شورانشینان جلوه داد، سابقه تعاملات پرفراز و نشیب علوی و کوچکی نژاد است. تعاملاتی که در آن، علوی جوان از یار مورد وثوق و پشتوانه ای محکم در انتخابات به مهمترین حامی رقیب تبدیل می شود.

تقارن زمانی این اظهارات با طرح پرونده احراز صلاحیت علوی در وزارت کشور، سبب شد عده ای این اظهارنظر را نوعی رشوه کلامی برای جلب نظر مثبت کوچکی نژاد قلمداد کرده و مدعی شوند علوی با این اقدام به دنبال دور ماندن از گزند سیاسی کوچکی نژاد است تا شاید نماینده اصولگرای رشت، حداقل مانعی بر سر راه احراز صلاحیت علوی در وزارت کشور ایجاد نکند.

این ادعا شاید در وهله اول چندان هم دور از واقعیت به نظر نرسد اما نگاهی موشکافانه به زیر و بوم موضوع، می تواند دلایل محکمی برای رد آن ارائه کند.

اولا توانمند خواندن و یا کارشناس دانستن یک نماینده دلیلی بر عدم وجود اختلاف نظر فی مابین نیست. بی شک تجربه گرانبهای سال ها حضور کوچکی نژاد در مجلس و شرکت در تصمیم گیری های بزرگ از او چهره ای کارشناس و توانمند ساخته اما این به آن معنی نیست که هر چه می کند و هر چه می گوید، درست باشد! بالاخره هر فردی نگرش های سیاسی مخصوص به خود را دارد و انتظار تطابق کامل عملکرد یک نماینده مجلس با انتظارات سایرین ولو حامیانش هم انتظاری گزاف و بیهوده است.

دوما کوچکی نژاد حرفه ای تر از آن است که با چند تعریف و تمجید ساده بند را به آب دهد. این را علوی بهتر از هر کسی می داند. بالاخره او در گذشته ای نه چندان دور از چهره های نزدیک به کوچکی نژاد بوده است. نکته دیگر آن که نه تنها جای حل و فصل اختلاف نظرهای قدیمی در مقابل رسانه ها نیست بلکه اتکا به کاربرد چند صفت ساده مانند “توانمند” و “کارشناس” برای لاپوشانی گذشته ها، اوج خوش خیالی است. اگر قرار باشد شهردار منتخب و نماینده باسابقه، گفت و گویی هم داشته باشند (که شاید هم داشته اند!) به راحتی می توانند آن را به دور از چشم رسانه ها انجام داده و اصلا نیازی به آن نیست که علوی بخواهد در برابر رسانه ها چند جمله ای برای خوشامد کوچکی نژاد بگوید تا شاید به زعم برخی ها، تلاش برای کشیدن خط بطلانی بر روابط نه چندان حسنه گذشته باشد!

سوما حتی اگر بپذیریم که علوی واقعا اختلاف نظری با کوچکی نژاد داشته و حالا به دنبال ترمیم گذشته مشترک پرفراز و نشیب است، باز هم باید این موضوع را به فال نیک گرفت. بالاخره شهردار با رابطه بسیار بهتر از شهردار بی رابطه است و منافع شهر و شهروندان هم در گرو ارتباطات خوب مجموعه مدیریتی با نمایندگان مجلس خواهد بود. این همان موضوعی است که حتی خود کوچکی نژاد هم بر آن اذعان داشته و بارها علت ریشه دار شدن برخی مشکلات شهر را ناشی از کم کاری مجموعه شهرداری در عدم مطالبه از نمایندگان به خصوص در تصویب ردیف بودجه های ملی دانسته است.

بی تردید وجود ارتباط حسنه فی مابین علوی جوان و کوچکی نژاد کارکشته، منفعتی است که اثراتش می تواند شامل حال تمام شهروندان شود وگرنه تکرار دوگانه ثابت قدم-حسنی وکشاندن اختلافات به رسانه ها و شمشیر را از رو بستن هیچ دردی از هیچ کسی دوا نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:
با دستگیری چهارمین عضو شورای شهر ساری جلسات شورا تا اطلاع ثانوی تعطیل شد!
  • نویسنده : علیرضا رضوی