افزایش شدید قیمت کود و نمایندگانی که تماشا می کنند!
افزایش شدید قیمت کود و نمایندگانی که تماشا می کنند!
خزر: عجیب است که نماینده رودبار به عنوان نماینده شهرستانی که اقتصاد بسیاری از شهروندانش مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به کشت زیتون و نگهداری آن است، در برابر این اقدام وزارت جهاد کشاورزی مهر سکوت بر لب زده است.

به گزارش خزرآنلاین، گیلان یکی از قطب های مهم کشاورزی در کشور و از جمله استان هایی است که بخش مهمی از اقتصاد آن با صنعت کشاورزی گره خورده است. با این حال، افزایش شدید قیمت کود شیمیایی، نه تنها انگیزه را از کشاورزان گرفته است بلکه این قشر زحمتکش را در چنان تنگنایی قرار داده که کاشت محصولات کشاورزی برای آنان صرفه اقتصادی ندارد! 

بنا به آن چه که در اخبار آمده، قیمت کود شیمیایی در آستانه فصل کشت پائیزه ۵ تا ۱۰ برابر شده به نحوی که قیمت هر کیسه سوپر فسفات ۳۳۰ هزار تومان، دی آمونیام فسفات ۴۵۰ هزار تومان، کلرو پتاسیم ۵۰۰ هزار تومان و سولفات پتاسیم ۵۳۰ هزار تومان توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به واحد‌های فروش اعلام شده است.

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور هم در این خصوص می گوید: افزایش چند برابری قیمت کودهای کشاورزی و سایر نهاده های تولید شرایط تولید را برای کشاورزان خرده پا در سال زراعی پیش رو از بین برده است. 
 
وی می افزاید: این افزایش قیمت، تولید را برای کشاورزان خرد که ۸۰ درصد جمعیت کشاورزان را تشکیل می دهند از صرفه انداخته و معیشت آنها در معرض تهدید قرار گرفته است.
 
در این میان سکوت نمایندگان گیلان هم عجیب است. نمایندگانی که اگرچه بار سنگین نمایندگی مردم گیلان را بر دوش می کشند اما نه تنها هیچ کدام شان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیستند بلکه در قبال این جفای وزارت کشاورزی در حق کشاورزان هم یا موضع گیری نکرده اند و یا موضع گیری شان به حدی ضعیف و کم رمق بوده که به گوش نرسیده است! 
 
عجیب است که نماینده رودبار به عنوان نماینده شهرستانی که اقتصاد بسیاری از شهروندانش مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به کشت زیتون و نگهداری آن است، در برابر این اقدام وزارت جهاد کشاورزی مهر سکوت بر لب زده و یا نمایندگان رشت واکنشی به حذف یارانه ها از کود کشاورزی که کیفیت زندگی بسیاری از کشاورزان برنج کار را مستقیما تحت تاثیر قرارداده است، نشان نمی دهند. 
 
گفتنی است اخیرا غلامرضا نوری قزلچه نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی در تذکری تند و تیز به دولت از بابت افزایش چند برابری قیمت کود شیمیایی، از رییس مجلس خواست تا شخصا به این موضوع ورد کند. همچنین یوسف داودی نماینده سراب  هم خطاب به خاوازی، وزیر کشاورزی گفت که اگر قیمت کودهای شیمیایی را به وضعیت سابق برنگرداند، استیضاح او را آغاز خواهد کرد. 
بیشتر بخوانید:
آغاز فروش فروش فوق‌العاده ۷ محصول سایپا (+جدول و جزئیات)