ردصلاحیت ها در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر انتخابات شورای شهر رشت
ردصلاحیت ها در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر انتخابات شورای شهر رشت
خزر: عدم موفقیت در به پای صندوق کشاندن آرای خاکستری، بی تاثیر در انتخابات شوراها نخواهد بود. شاید متضرر اصلی در این میان، چهره های جوان و جویای نامی باشند که با امید به شکل گیری یک دوقطبی دیگر در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر افزایش مشارکت مردم، برای خود شانسی در برابر گزینه های سنتی و همیشگی قائل بوده اند. 

به گزارش خزرآنلاین، بیست و هشتم خرداد ۱۴۰۰ روزی است که انتخابات شوراها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار خواهد شد. همزمانی برگزاری این دو انتخابات تصمیمی است که برگزارکنندگان برای افزایش مشارکت مردم اتخاذ کرده اند. تصمیمی که خواسته یا ناخواسته این دو انتخابات مهم را به یکدیگر گره زده است. 

صحت این ادعا را می توان به وضوح در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دید. آن جا که دو قطبی رئیسی-روحانی نه تنها طیف وسیعی از مردم را به پای صندوق های رای کشاند، بلکه نقش موثری را هم در افزایش آرای انتخابات شورای شهر رشت ایفا کرد. حضور گسترده رای دهندگان در حوزه های اخذ رای که بعضا به ساعات پایانی شب هم کشیده شد، سبب گردید آن هایی که با نیت رای به کاندیدای موردنظر خود در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق ها آمده بودند، با مشاهده لیست کاندیداهای شورای شهر رشت، در انتخابات شورا هم شرکت نمایند. البته این رابطه، دوطرفه بوده و حالت عکس آن هم با شدت کمتری، جریان داشته است. 

در انتخابات خرداد ماه امسال اما وضع به منوال گذشته نخواهد بود. بسیاری از نظرسنجی های انتخاباتی، حکایت از پیروزی آیت الله رییسی در انتخابات ریاست جمهوری دارد و خبری از شکل گیری دوقطبی های مرسوم در انتخابات نیست. علاوه بر آن نارضایتی شدید مردم از عملکرد ۸ ساله دولت روحانی هم مزید بر علت بوده تا آرای خاکستری، راهی به صندوق های رای پیدا نکنند. آرایی که یک بار به نام روحانی به صندوق ها ریخته شده و البته تبعات این انتخاب نادرست را هم با تمام وجود لمس کردند. 

عدم موفقیت در به پای صندوق کشاندن آرای خاکستری، بی تاثیر در انتخابات شوراها نخواهد بود. شاید متضرر اصلی در این میان، چهره های جوان و جویای نامی باشند که با امید به شکل گیری یک دوقطبی دیگر در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر افزایش مشارکت مردم، برای خود شانسی در برابر گزینه های سنتی و همیشگی قائل بوده اند. 

حالا که برنده انتخابات ریاست جمهوری تا حد زیادی قابل پیش بینی است، رای دهندگان را می بایست از قاطبه جریان اصولگرایی و هوادارانش به حساب آورد. این بدان معنی است که در انتخابات شوراها هم در بر همین پاشنه می چرخد و احتمالا خبری از رکوردشکنی در تعداد آرا نخواهد بود. شاید همچون گذشته و به روال شوراهای اول و دوم و سوم، کاندیداهای انتخابات شورای شهر رشت بتوانند با کسب حداقل ۸ هزار رای هم وارد این پارلمان محلی شوند. البته در این میان، شانس چهره های اصولگرایی بیش از پیش خواهد بود. 

بیشتر بخوانید:
انصرافم به نفع رئیسی به تائید صلاحیت ها بستگی دارد | سفره و زندگی مردم گروگان برجام شد