اورژانس هوایی گیلان چه زمانی به دادمان می رسد؟
اورژانس هوایی گیلان چه زمانی به دادمان می رسد؟
خزر: بی تردید انتقال سریع مهندس علیزاده به یکی از مجهزترین بیمارستان های کشور توسط اورژانس هوایی، نقش مهمی در روند بهبود وی ایفا کرده و چه بسا اگر این انتقال به کندی صورت می پذیرفت، خدای نکرده ممکن بود صدمات جدی برای معاون گیلانی وزیر راه به همراه داشته باشد. 

به گزارش خزرآنلاین، صبح امروز خبری ناگوار در فضای مجازی منتشر شد که حکایت از بروز سانحه برای معاون گیلانی وزیر راه داشت. گویا محمد جعفر علیزاده، بامداد یکشنبه در بازگشت به تهران هنگام رانندگی در منطقه کوهین واقع در محور رشت – قزوین به دلیل خواب آلودگی از مسیر خارج شده و خودرو وی واژگون شد. بنا به اظهارات یکی از نزدیکان مهندس علیزاده، وی توسط اورژانس هوایی به بیمارستان پارس رشت منتقل شده و تحت عمل جراحی قرار گرفت. خوشبختانه، ساعاتی پیش هم خبر رسید که حال عمومی ایشان مساعد است. 

بی تردید انتقال سریع مهندس علیزاده به یکی از مجهزترین بیمارستان های کشور توسط اورژانس هوایی، نقش مهمی در روند بهبود وی ایفا کرده و چه بسا اگر این انتقال به کندی صورت می پذیرفت، خدای نکرده ممکن بود صدمات جدی برای معاون گیلانی وزیر راه به همراه داشته باشد. 

به نظر می رسد در استفاده از اورژانس هوایی، به طور کلی دو هدف را می توان متصور بود: نخست سریع رساندن مصدومان به مراکز درمانی و دوم انتقال مصدومانی که در اماکن سخت مسیر گرفتار و راه زمینی برای انتقال آنان وجود ندارد یا انتقال زمینی آنان مشکل باشد. در خصوص مهندس علیزاده، با توجه به محل سانحه، به نظر بیشتر هدف نخست که همان انتقال سریعتر مصدوم به بیمارستان بوده، مد نظر قرار داشته است. 

اما آیا انتقال با اورژانس هوایی، امتیازی است که شامل حال تمام مصدومان شود؟ 

اگرچه موارد اعزام آمبولانس هوایی توسط وزارت بهداشت و درمان به صراحت مشخص شده است (اینجا را بخوانید) اما نگاهی به تعداد ماموریت های صورت گرفته توسط تنها بالگرد اورژانس هوایی گیلان، نشان می دهد جز در موارد معدود، از این بالگرد جهت انتقال مصدومان استفاده نشده است. مصدومانی که البته از اقشار مختلف جامعه بوده اند. 

بازخوانی پرونده مرگ یک دامدار املش که چندی پیش به علت دیر رسیدن به مرکز درمانی، جان خود را از دست داد، می تواند این سوال را به ذهن متبادر کند که چرا از اورژانس هوایی برای انتقال این دامدار استفاده نشده است؟ 

خسرو جهانی دامدار ۳۷ ساله املشی بود که هنگام دوشیدن شیر گاوش در روستای شیرچاک، با حمله گاونر برادرش زخمی شد و بر اثر خونریزی جان باخت. فرمانده انتظامی املش، علت مرگ این دامدار را چنین روایت می کند: مسافت این روستای سخت گذر تا مرکز شهر املش حدود ۷۰ کیلومتر و حداقل مدت زمان دسترسی به مرکز شهر حدود ۳ ساعت است. این وضعیت موجب شد تا اهالی روستا نتوانند دامدار املشی را به موقع به مراکز درمانی منتقل کنند.

از اظهارات فرمانده انتظامی املش می توان دریافت که خونریزی به علت دیررسیدن به مرکز درمانی، منجر به مرگ این دامدار جوان شده است. علت تاخیر در رسیدن به مرکز درمانی هم سخت گذر بودن مسیر بوده است وگرنه صرف ۳ ساعت زمان برای مسیری ۷۰ کیلومتری در حالت عادی، قابل قبول نیست. از طرفی هم احتمال اینکه خانواده این دامدار جوان و اهالی روستا، تماسی با اورژانس برای انتقال این مصدوم برقرار نکرده باشند، کم است.

البته ممکن است عدم انتقال این دامدار جوان به بیمارستان با اورژانس هوایی، مسایل فنی بوده باشد ولی در هر حال، دیر رسیدن به مرکز درمانی منجر به مرگ این دامدار جوان شده است. دامداری که بنا به گفته اهالی محل، فرزند خردسال هم داشته است. 

بیشتر بخوانید:
محمد اسماعیل هنرمند: اجرای طرح جهادی افزایش تاب‌آوری شبکه‌ توزیع برق در استان گیلان/ شبکه‌ فرسوده به کابل خودنگهدار تجهیز می‌شود